Menu


آفتاب پرست (مجموعه تصاویر و توضیحاتی در مورد تغییر رنگ آفتاب پرست)


انواع آفتاب پرست

آفتاب پرست (به انگلیسی: Chameleon) از جمله موجوداتی است که شناخت ما از آن عمدتاً به داستان‌ها و ضرب و المثل‌ها و افسانه‌ها بازمی‌گردد. همچنین احتمالاً‌ بیشتر چیزهایی که شنیده‌ایم به تغییر رنگ آفتاب پرست مربوط است.

جزیره ماداگاسکار واقع در سواحل شرقی آفریقا سرزمین آفتاب پرست ها است. جایی که بیش از صد گونه متفاوت از آفتاب پرست ها در آن زندگی می‌کنند.

[ مطلب پیشنهادی: آشنایی با ماداگاسکار ]

برخلاف باور عمومی، استتار تنها دلیل تغییر رنگ آفتاب پرست و رنگ عوض کردن آن نیست. نور، دما و خلق و خو هم در تغییر رنگ آفتاب پرست نقش دارد (همچنین از این کار برای ارسال پیام به جنس مخالف هم استفاده می‌کند!).

بنابراین می‌توان گفت که رنگ آمیزی در آفتاب پرستها در واقع نوعی روش برقراری ارتباط و بخشی از زبان بدن و ارتباط غیرکلامی هم محسوب میشود.

تاکنون بیش از ۱۸۰ نوع از گونه های آفتاب پرست شناخته شده است که در اندازه، رنگ پوست و ظاهر متفاوت هستند.

برخی از انواع آفتاب پرست ها در جنگل های بارانی و برخی در مناطق بیابانی زندگی می کنند. در واقع زیستگاه و محل زندگی آفتاب پرست، مناطق گرم است.

از نکات جالب دیگر در مورد زندگی آفتاب پرست ها این است که آفتاب پرست توانایی دید ۳۶۰ درجه دارد و در یک‌زمان می‌تواند تمام اطراف خودش را ببیند. همچنین زبان آفتاب‌پرست، چسبندگی مخاطی همچون عسل دارد که در شکار طعمه بسیار موثر است.

روش تولید مثل آفتاب پرست، تخم گذاری است که فقط به خاطر آن آفتاب پرست از درخت پایین می آید و تخم های خود را در خاک دفن می‌کند.

غذای آفتاب پرست انواع مختلف حشرات و میوه ها هستند.

آفتاب پرستها، معمولاً حشرات بزرگ مانند خزندگان، ملخ ها و مگس را می خورد، برخی از گونه های بزرگ آفتاب پرست، مارمولک و جوجه های پرندگان را شکار می کنند.

در این زنگ تفریح، تصاویری از برخی از گونه های آفتاب پرست مانند آفتاب پرست پلنگی، آفتاب پرست گردن گرده ای و آفتاب پرست کوتوله را انتخاب کرده ایم و امیدواریم مورد توجه شما واقع شود.

آفتاب پرست فروشی؟

شاید باور نکنید. اما با کمی جستجو در اینترنت می‌بینید که آفتاب پرست فروشی هم وجود دارد و افراد زیادی علاقه‌مند به خرید آفتاب پرست و نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی هستند (قیمت آفتاب پرست خانگی می‌تواند بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان تغییر کند. البته چون این جانور را از خارج از کشور وارد می‌کنند، بهتر است بگوییم قیمت آن معمولاً معادل ۲۵ تا ۵۰ دلار است).

متاسفانه این مسئله به خاطر زیبایی آفتاب پرست‌ها و تغییر رنگ آن‌هاست. چون مارمولک‌ها هم از همین خانواده هستند؛ اما استقبالی از آن‌ها نمی‌شود.

نگهداری آفتاب پرست در خانه ظلم بزرگی به این جانور است. چون رژیم غذایی این حیوان مختل می‌شود. هم‌چنین آفتاب پرست در دوره‌های مختلف زندگی، ترکیب غذایی خود را بسته به نیاز تغییر می‌دهد و حتی حجم غذای خشک و تر خود را نیز تنظیم می‌کند و به سهم مشخصی از ویتامین‌ها و مواد معدنی (به خصوص کلسیم) در رژیم غذایی خود احتیاج دارد.

این‌که چنین حیوانی را در خانه نگه داریم و مثلاً تعدادی جیرجیرک خانگی را در زمان‌های مشخص روزانه (درست مشابه سبک غذا خوردن انسان) به او بدهیم، فرایند زیست طبیعی این جانور را مختل می‌کند.

منابع برای مطالعه و تحقیق در مورد آفتاب پرست: سایت دانشگاه آریزونا / نشنال جئوگرافی

عکس آفتاب پرست - تغییر رنگ آفتاب پرست - تصاویری از کوچکترین تا بزرگترین آفتاب پرست‌ها در ماداگاسکار

محل زندگی آفتاب پرست - عکس افتاب پرست - انواع افتاب پرست ها

آفتاب پرست پلنگی - جانور آفتاب پرست - عکس آفتاب پرست

غذای آفتاب پرست - آفتاب پرست خانگی - آفتاب پرست بزرگ

انواع آفتاب پرست ها - عکس آفتاب پرست - جانور آفتاب پرست - اسم دیگر آفتاب پرست

آفتاب پرست تنها حشره خواری می کند - غذای آفتاب پرست چیست؟ - تصاویر آفتاب پرست

آفتاب پرست کوتوله - آفتاب پرست در محیط های مختلف رنگ خود را تغییر می دهد

آفتاب‌پرست کوتوله، کوچک‌ترین آفتاب‌پرست دنیاست که طول آن فقط ۲/۵ سانتی‌متر است. این جانور معمولا در روی برگ‌های کف جنگل زندگی می‌کند.

 

آفتاب پرست پره بادبانی - انواع آفتاب پرست - آفتاب پرست چگونه رنگ خود را تغییر می دهد

آفتاب پرست چگونه در محیط های مختلف رنگ خود را تغییر می دهد - آفتاب پرست رنگارنگ - پوست افتاب پرست

آفتاب پرست ایرانی - غذای آفتاب پرست چیست؟ - آفتاب پرست چه میخورد؟ عکس آفتاب پرست - آفتاب پرست رنگارنگ

آفتاب پرست جنگلی - آفتاب پرست رنگارنگ - آفتاب پرست در حال شکار

توضیح تکمیلی: نام دیگر آفتاب پرست حربا است. گویا در مناطقی از کشورمان، آفتاب پرست را به این نام می‌شناسند.

مجموعه زنگ تفریح‌های متمم درباره حیوانات

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نوشین ، حمیده ر ، مریم رئیسی ، مرضیه مصلی نژاد ، پوپک جهانشاهی

قوانین کامنت گذاری در متمم

13 نکته برای آفتاب پرست (مجموعه تصاویر و توضیحاتی در مورد تغییر رنگ آفتاب پرست)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  باز هم شگفتی دیگری از آفرینش و طبیعت...

  * تحقیق و مقاله ی جالبی در مورد انواع آفتاب پرست توی این سایت خوندم که شاید برای دوستان هم جالب باشه:

  توانایی عجیب آفتاب پرست در تغییر رنگ، مدت زیادیه که باعث شگفتی آدمها شده، اما محققان، پرده از این راز برداشتند:

  آفتاب پرست با تنظیم یک لایه از سلول های ویژه ای در پوست، باعث تغییر رنگ پوست خودش میشه که این کار میتونه به سرعت اتفاق بیفته.
  محققان دریافتند که برخلاف حیوانات دیگری مانند ماهی مرکب و هشت پا، آفتاب پرست، رنگش را با جمع کردن و پراکنده کردن رنگدانه ها در سلول های پوستش تغییر نمیده. در عوض او بر تغییرات ساختاری که بر چگونگی بازتاب نور از روی پوست اثر میذارن، تکیه میکنه.

  برای بررسی بیشتر، محققان پنج نر بالغ و چهار ماده بالغ و چهار آفتاب پرست پلنگی نابالغ رو (نوعی از آفتاب پرست که (همونطور که متمم هم گفت) در ماداگاسکار زندگی می کنه) مورد مطالعه قرار دادن و دانشمندان دریافتند که پوست آفتاب پرست، از دو لایه ضخیم از سلولهای iridophore تشکیل شده. (iridophore = سلولهای رنگین-کمانی که حاوی رنگدانه و منعکس کننده ی نور هستند)
  به گفته ی پژوهشگران، این سلولها شامل نانو کریستالها در اندازه ها، و اشکال و تشکیلات مختلف هستند که همین سلولها، کلید تغییر رنگ چشمگیر آفتاب پرست ها می باشند.
  آفتاب پرست می تونه آرایش ساختاری لایه ی سلول فوقانی رو بسته به اینکه در آرامش باشه، یا برانگیخته شده باشه تغییر بده.
  به عنوان مثال، یک آفتاب پرست نر، می تونه وقتی از یک شاخه در حالت آویزان هست، در حالت آرامش قرار داشته باشه اما وقتی که در مواجهه با یک نر رقیب قرار میگیره، برانگیخته بشه.
  میشل میلینکوویچ، استاد ژنتیک و تکامل، در دانشگاه ژنو سوییس میگه:
  "وقتی پوست در حالت آرامش است، نانوکریستالها در سلولهای iridophore به همدیگر خیلی نزدیک هستند - از این رو، این سلول های خاص، منعکس کننده ی طول موج های کوتاه هستند، مثل رنگ آبی.

  از طرف دیگر، وقتی که پوست هیجان زده می شود، فاصله ی بین نانوکریستالهای مجاور افزایش می یابد و هر سلول iridophore  (که شامل این نانوکریستالهاست) به طور انتخابی، منعکس کننده ی طول موج های بلندتر است، مانند زرد، نارنجی یا قرمز. اما آفتاب پرست ها همیشه آبی نیستند. پوست آنها همچنین حاوی رنگدانه های زرد است، و مخلوط آبی با زرد، باعث تولید رنگ سبز می شود، رنگ اسرار آمیزی که آنها را در میان درختان و گیاهان پنهان می کند."
  و محققان در این مطالعه میگن، این رنگ قرمز پوست نیست که در طول زمان تحریک یا هیجان زدگی یک آفتاب پرست، به طور چشمگیری تغییر میکنه، بلکه میزان روشنایی و درخشانی این رنگ هستش که در این حالت، افزایش پیدا میکنه.

  علاوه بر این، محققان لایه عمیق تر و ضخیم تری از سلولهای پوست آفتاب پرست را هم کشف کردند که بازتاب دهنده ی میزان زیادی از نور خورشیدِ نزدیک به مادن قرمز است. به گفته ی این پژوهشگران، درحالی که به نظر نمیرسه این سلولهای خاص در تغییر رنگ پوست، نقشی داشته باشن، این امکان وجود داره که اونها به آفتاب پرست کمک کنن تا او بتونه گرمای بدنش رو منعکس کنه و بدنش رو خنک نگه داره.
  و موضوع جالب اینجاست که میلینکوویچ میگه، ممکنه این یافته ها بتونن به مهندسان و فیزیکدانان کمک کنن تا این ظرفیت تغییر رنگ آفتاب پرست رو در فن آوریهای جدید تکرار کنند و ازش بهره ببرن. مثلاً برای لوازمی که بازتاب نور را کاهش می دهند.

  * منبع اصلی این تحقیق در مورد آفتاب پرست:

  Nature Communications (10 March 2015 )

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .