Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


روانشناسی محیطی چیست؟


روانشناسی محیطی چیست

روانشناسی محیطی از جمله علومی است که طی سالهای اخیر، به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفته است.

اگر چه تحقیقات متعددی در حوزه روانشناسی محیطی وجود دارند که طی دهه هفتاد و هشتاد میلادی انجام شده‌آند، اما تنها حدود یک دهه است که دانش روانشناسی محیطی به صورت گسترده در حوزه های مختلف علوم، مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد.

شاید شما هم احساس کرده باشید که در دفتر بعضی از شرکت‌ها، می‌توان ساعت‌ها در یک جلسه نشست و هیچ احساس بدی هم به ما دست نمی‌دهد. اما در محل دفتر دیگری، بعد از چند دقیقه، احساس می‌کنیم دیگر نمی‌شود در آنجا باقی ماند.

روانشناسی محیطی و جزییات آن

اینها نمونه‌های بسیار کوچکی از موضوعاتی است که در حوزه روانشناسی محیطی یا Environmental Psychology مورد توجه قرار می‌گیرند.

اگر چه تعاریف متعددی از روانشناسی محیطی وجود دارد، اما شاید تعریف ساده و قابل درک آن، تعریف هارولد پروشانسکی باشد.

او حدود ۴۰ سال قبل، کتابی تحت عنوان روانشناسی محیطی : انسانها و چیدمان محیط فیزیکی اطراف آنها (لینک کتاب در آمازون) نوشت و در آن، بخشی از مطالعات و تحقیقات خود را در مورد اثر محیط فیزیکی بر انسانها منتشر کرد. تعریف او از روانشناسی محیطی بسیار ساده است:

روانشناسی محیطی رشته ای است که روابط میان انسانها و محیط‌‌ شان را بررسی می‌کند.

از تعریفی که در این حد کلی است، می‌توانید حدس بزنید که روانشناسی محیطی یک حوزه‌ی میان رشته‌ای است و ترکیبی از علوم مختلف را مورد استفاده قرار می‌دهد و همچنین، حوزه‌های متعددی نیز از خدمات این علم استفاده می‌کنند.

شهرداری‌ها در طراحی شهری، از آن استفاده می‌کنند و می‌کوشند شهری دوست‌داشتنی‌تر و آرامش‌بخش‌تر طراحی کنند.

روانشناسی محیطی و نقش آن در معماری

در فضاهای آموزشی، با اتکا به دستاوردهای روانشناسی محیطی می‌کوشند چیدمان کلاس‌ها را به شکلی انجام دهند که کارایی محیط آموزشی افزایش یابد.

همانطور که انتظار دارید، در حوزه‌ی ارتباطات و مذاکره هم مذاکره کنندگان می‌کوشند با استفاده از روانشناسی محیطی مشخصات فیزیکی و چیدمان فضا را به شکلی تنظیم کنند که فضا به نفع آنها تغییر کند.

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

[لینک مرتبط: مطلب Environmental Psychology در ویکی پدیا]

تمرین:

چه سوالاتی در ذهن دارید که فکر می‌کنید در تعریف روانشناسی محیطی می‌گنجد و علاقمند هستید در این درس، مورد بحث قرار بگیرند

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری روانشناسی محیطی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه روانشناسی محیطی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۵ نظر برای روانشناسی محیطی چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : طاهره خباری

  علیرغم اینکه می دونم نمیشه نظر 100 % افراد رو به دلیل داشتن سلیقه های متفاوت، جلب کرد، اما علاقه مندم بدونم چگونه  و با رعایت چه اصولی از روانشناسی محیطی می توان به  حداکثر رضایتمندی افراد دست پیدا کرد؟

  روانشناسی طراحی محیط های آموزشی چه اثرات مشخصی بر سطح یادگیری آموزش گیرنده ها می گذارد؟

  عدم رعایت اصول روانشناسی محیطی چه هزینه های پنهان و آشکاری را بر روان افراد می گذارد؟ و یا رعایت اصول روانشناسی محیطی چه اثرات پنهان و آشکاری را بر روان افراد می گذارد؟

  روانشناسی محیطی به چه میزان عملکرد افراد را در محیط های سازمانی، آموزشی، شهری و ... بهبود می بخشد؟

  نقش فرهنگ در روانشناسی محیطی چگونه است و توجه به فرهنگ در این زمینه به چه میزان اهمیت دارد؟

  پی نوشت: به نظرم مهد کودکی که توسط آقای تاکاهارو تزوکا در سال 2007 در شهر فوجی در ژاپن که به شیوه ای کاملا متفاوت ساخته شده نمونه ای موفق در زمینه به کارگیری روانشناسی محیطی است. این مهد کودک با توجه به اصول روانشناسی کودک طراحی شده. طرحی دایره وار، بدون در نظر گرفتن مرزی بین فضای بیرونی و درونی به شکلی که هیچ دیواری بین کلاس ها وجود نداره. چون معتقدند که کودکان در فضاهای کاملا بسته مضطرب و عصبی می شوند ولی در کلاس هایی به این شکل کودکان تمرکز فوق العاده ای دارند:

  در سایت TED ویدئویی از توضیحات طراح این مهد کودک وجود داره. در انتهای این سخنرانی آقای تاکاهارو تزوکا  می گه: معماری (البته به نظرم میشه گفت: "معماری با توجه به روانشناسی محیطی") توانایی تغییر جهان و زندگی مردم را دارد و این تنها یکی از تلاش های صورت گرفته برای تغییر زندگی کودکان است.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .