Menu


مدیریت ارتباطات پروژه چیست؟ شما در کدام بخش آن توانمندتر هستید؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۶۰۳۰۳
از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس
 • بتوانند مدیریت ارتباطات پروژه (Project Communications Management) را تعریف کنند.
 • بتوانند مفهوم استانداردسازی ارتباطات و علت نیاز به آن در پروژه‌ها را شرح دهند.
 • بتوانند قیف ارتباطی را توضیح داده و مثال‌های آن را در اطراف‌شان تشخیص دهند و بیابند.
 • بتوانند تفاوت مدیریت ارتباطات داخلی و مدیریت ارتباطات بیرونی را شرح دهند و برای هر کدام مثال بزنند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
تعریف مدیریت ارتباطات پروژه چیست

ارتباطات را یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر موفقیت و شکست پروژه‌ها می‌دانند.

البته ارتباطات همیشه مهم است؛ اما مدیریت ارتباطات در پروژه‌ها بسیار حیاتی‌تر از فعالیت‌های روتین و فرایندهای تکراری است.

سازمانی را در نظر بگیرید که کار آن چندان ماهیت پروژه‌ای ندارد. مثلاً یک کارخانه‌ی تولید قوطی کبریت که چند سال است یک محصول را تولید می‌کند و حتی طرح روی قوطی را هم تغییر نداده است.

در چنین مجموعه‌هایی هر چقدر هم ضعف و خطای ارتباطی وجود داشته باشد، به تدریج کاهش می‌یابد و کمرنگ می‌شود.

هر بار یک مشکل یا بحران یا تعارض به وجود می‌آید به هر حال با گفتگو و مذاکره یا حتی تنش و درگیری،‌ یا فرایندها کمی اصلاح می‌شوند یا برخی افراد تغییر می‌کنند و در بلندمدت، مجموعه راهکاری برای مدیریت مسائل ارتباطی خود پیدا می‌کند.

اما در فعالیت‌های پروژه‌محور، به خاطرِ ماهیت‌ِ غیرتکراریِ فعالیت‌ها، فرصت چندانی برای آزمایش و خطا وجود ندارد و برخی خطاهای ارتباطی به سادگی می‌توانند کلِ پروژه را با شکست مواجه کنند.

توجه داشته باشید که این حرف، به معنای ساده‌تر بودن یا بی‌چالش بودنِ مدیریت فرایندها نیست. اما مهم است به خاطر داشته باشیم که در کارهای روتین و فرایندهای تکراری، تجربه‌ی خطای امروز معمولاً می‌تواند وضعیتِ فردا را بهتر کند؛ اما در پروژه‌ی شکست‌خورده، یادگیری از خطا حداکثر به کار پروژه‌های آتی می‌آید؛ و نمی‌تواند شکست پروژه‌ی فعلی را جبران کند.

تعریف مدیریت ارتباطات پروژه

با توجه به همه‌ی توضیحاتی که ارائه شد، مهم است به خاطر داشته باشیم که مدیریت ارتباطات پروژه چیزی فراتر از مهارتهای ارتباطی است که معمولاً در روانشناسی و علوم ارتباطی می‌شنویم.

تعریفی که معمولاً برای مدیریت ارتباطات پروژه ارائه می‌شود به صورت زیر است:

مدیریت ارتباطات پروژه‌ دانش و مهارتی است که با استفاده از فرایندهای مختلف می‌کوشد تولید، انباشت و گردآوری، نگهداری، بازیابی، توزیع و نیز سرنوشت نهایی اطلاعات پس از پایان پروژه را به بهترین شکل ممکن اداره کند.

اگر چه مدیریت ارتباطات پروژه را وظیفه‌ی مدیر پروژه می‌دانند، اما باید به خاطر داشته باشیم که همه‌ی اعضای پروژه به سهم خود برای شکل‌گیری الگوی ارتباطی مناسب، مسئول هستند.

مدیریت ارتباطات داخلی و ارتباطات بیرونی پروژه، هر یک تخصصی بسیار ارزشمند هستند که اصول و جزئیات و تکنیک‌ها و چارچوب‌ها و ابزارهای خاص خود را دارند.

در این درس، فعلاً فقط قرار بود مفهوم مدیریت ارتباطات پروژه و نیز تفاوت ارتباطات داخلی و ارتباطات بیرونی را بررسی کنیم تا در آینده، مدیریت ارتباطات پروژه را با مفاهیمی مانند مهارت ارتباطی مدیر پروژه اشتباه نگیریم.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

بحث مدیریت ارتباطات پروژه برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان مدیریت پروژه مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  دوره MBA

  تصمیم گیری

  مهارت کار تیمی

  تفکر سیستمی

تمرین

چه تجربه‌ای از شکست کامل یا نسبی یک پروژه به خاطر ضعف در مدیریت ارتباطات پروژه دارید؟

مهم نیست این پروژه کوچک باشد یا بزرگ؛ اما مهم است که پس از ذکر تجربه‌ی خود توضیح دهید که این ضعف را از جنس ارتباطات داخلی می‌بینید یا بیرونی.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شیرین ، سید میثم صباغ ، فرزاد پورشوروی ، آرش خورشیدیان ، مسعود ملک پور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت پروژه های کوچک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت پروژه های کوچک

قوانین کامنت گذاری در متمم

25 نکته برای مدیریت ارتباطات پروژه چیست؟ شما در کدام بخش آن توانمندتر هستید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : زینب دست آویز

  یکی از اساتید من یک موسسه حقوقی دارن. این موسسه خیلی فعال نیست و پرونده‌های زیادی بهش ارجاع نمیشه. هر چند همان تعداد محدود پرونده‌ای که وجود داره هم پرونده‌های بزرگ و کلانی هستند. استادم یه فراخوان دادن و از همه شاگردان‌شون دعوت کردن تا برای بحث در مورد ارتقای سطح موسسه و جذب پرونده و پویایی موسسه و این چیزا جلسه‌ای برگزار کنیم. اولش خب خیلی خوب و جذاب شروع کردند و هرکدوم از ما که تو جلسه بودیم هم نظرات خوبی حداقل در تئوری دادیم، برای هر کدوممون برنامه ریزی صورت گرفت، به چند گروه تقسیم شدیم و برای هر گروه سرگروه تعیین شد و... .

  اما پروژه اصلاٌ درست مدیریت نشد که البته از ارتباطات ضعیف داخلی ناشی میشد.

  استادم به عنوان مدیر پروژه اول از همه تاکید موکد کردند که برای اهداف آموزشی دور هم جمع شدیم نه کسب و کار. این برای ما که تازه پروانه وکالت گرفته بودیم و تازه وارد دنیای کار شده بودیم اصلاً خوشایند نبود. با این حال به خاطر استفاده از تجربه‌های دوستان، بیشترمون تصمیم گرفتیم وقت بذاریم برای موسسه و پول درنیاریم. اما بعد از یک مدت دیدیم که هدف اصلی موسسه که آموزش و آموختن بود هم به درستی پیگیری نمیشه. استادم خیلی خارج از کشور می‌رفتن و مسئولیت موسسه رو به دوستانی می‌سپردن که مسئولیت‌پذیر نبودن اصلاً. جلسات بحث در مورد پرونده به طور منظم برگزار نمیشد و زمانی هم که برگزار میشد بچه‌ها بدقولی می‌کردن و نمی‌اومدن. شل کن سفت کن داشت یه جورایی. مثلاً یک هفته به طور منظم استاد باهامون تماس می‌گرفتن و پیگیری و این چیزا. بعد یهو دو هفته از هیچ کس هیچ خبری نبود.

  بچه‌ها که دیدند اوضاع این جوریه کم‌کم محو شدند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .