Menu


شتاب دهنده کسب و کار چیست و چه تفاوتی با مرکز رشد دارد؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۴۸۴۶۰
پیش نیاز مطالعه درس شتاب دهنده کسب و کار: از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس:
 • بتوانند شتاب دهنده کسب و کار یا ‌Business Accelerator را توضیح دهند.
 • بین شتابدهنده کسب و کار و مرکز رشد، تمایز قائل شوند.
 • با جستجوی بیشتر در وب، با شتابدهنده های کسب و کار فعال در ایران و جهان آشنا شوند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
شتابدهنده استارت آپ چیست

قبل از هر چیز، اجازه بدهید بر یک نکته تاکید کنیم.

اصطلاح شتابدهنده استارت آپ یا شتابدهنده کسب و کارهای نوپا یا Startup Accelerator اصطلاح دقیق‌تری است.

چون معمولاً شتابدهنده ها در مراحل اولیه عمر کسب و کارها به آن‌ها کمک می‌کنند.

اما از آنجا که هم در زبان فارسی و هم انگلیسی، در کنار شتابدهنده استارت آپ از شتابدهنده کسب و کار هم استفاده می‌شود، ما هم در استفاده از این دو اصطلاح، وسواس چندانی نشان نمی‌دهیم.

با توجه به اینکه سازمان‌ها و مکانیزم‌های مختلفی برای حمایت از استارت آپ‌ها وجود دارند و فعالیت می‌کنند، مهم است که تفاوت شتابدهنده‌ها را با بقیه‌ی مکانیزم‌های حمایتی (و به طور خاص با مراکز رشد) بدانیم.

محور اصلی فعالیت یک شتابدهنده کسب و کار چیست؟

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

 

[ درس مرتبط: تعریف دقیق استارت آپ چیست؟ ]

تاریخچه شتابدهنده های استارت آپ

تعریف شتابدهنده کسب و کار و نیز مرکز رشد، به شکلی است که به سادگی نمی‌توانیم از نخستین شتابدهنده یا نخستین مرکز رشد صحبت کنیم.

این نوع از تعامل بین سرمایه گذاران و صاحبان منابع، با استارت آپ‌ها، قاعدتاً قدمت طولانی دارد.

اما به هر حال، اگر مراکزی را که دقیقاً از عنوان شتابدهنده استفاده کرده‌اند و با چارچوب امروزی شتابدهنده‌ها هم شباهت دارند در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم Y Combinator و TechStars، نخستین شتابدهنده‌هایی بودند که به شکل جدی و حرفه‌ای در این زمینه‌ فعالیت کردند.

شتابدهنده Y Combinator در سال ۲۰۰۵ کار خود را شروع کرد و TechStars هم حدود یک سال بعد فعالیت مشابهی را آغاز کرد.

پیشنهاد می‌کنیم فرصت کوتاهی را به مرور فهرست کسب و کارهایی که توسط Y Combinator شتاب پیدا کرده‌اند اختصاص دهید.

بسیاری از این کسب و کارها، هنوز هم بزرگ یا موفق محسوب نمی‌شوند. اما به خاطر داشته باشیم که شتابدهنده‌ها به استارت آپ‌های تحت حمایت خود در قالب یک پورتفولیو نگاه می‌کنند.

به عبارتی، ریسک شکست بسیاری از آنها را در مقابل احتمال موفقیت جدی تعداد کمی از آنها می‌پذیرند و در این میان، یک سبد سرمایه گذاری سودده ایجاد می‌کنند.

تمرین:

با توجه به اینکه در ایران هم شتابدهنده‌های متعددی وجود دارند، در صورتی که تجربه‌ی مثبت یا منفی در مورد این مراکز دارید، خوشحال می‌شویم با دوستان‌تان در میان بگذارید.

از اینکه مثل همیشه، دقت و وسواس لازم را در نگارش نظرات خود به کار می‌برید، ممنونیم.

اگر هم قبلاً با این مراکز آشنایی نداشته‌اید، با جستجو در وب، یکی از آنها را پیدا کنید و پس از مطالعه در مورد آن، آن را به صورت مختصر معرفی کنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سید رضا صدرزاده ، حسین کشاورز ، a.amini ، احسان ملایجردی ، آرسام

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری نکات آکادمیک کارآفرینی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه نکات آکادمیک کارآفرینی

قوانین کامنت گذاری در متمم

20 نکته برای شتاب دهنده کسب و کار چیست و چه تفاوتی با مرکز رشد دارد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ایمان نظری

  شریف اکسلریتور (ستاک)

  تیم ستاک جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی است که به کمک دانشگاه صنعتی شریف، معاونت علمی  و فناوری ریاست جمهور، صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران و لوتوس پارسیان فعالیت می‌کند. این مرکز با برگزاری رویدادهای منظم سعی در تقویت روحیه کارآفرینی و در نهایت تشکیل کسب و کارهای تکنولوژی محور است. این شتابدهنده از معدود موسسات Non-Profit کشور در این زمینه می‌باشد و در ازای حمایت‌های خود، سهمی دریافت نمی‌کند. این شتاب‌دهنده، کسب و کارها را در دو مرحله، تا سقف ۲ و ۲۵ میلیون تومان کمک می‌کند. البته شنیده‌ها در زمان نگارش این متن، به دلیل مشکلات مالی، از پرداخت کامل هزینه‌های تیم های خود معذور است و فعلا فقط نصف هزینه‌های آن‌ها را می‌پردازد. البته مابقی آن در زمان‌های آتی پرداخت خواهد شد.
  از سری استارتاپ‌های پشتیبانی‌شده توسط ستاک می‌توان به ترب، هدهد و کوئرا اشاره کرد.
  آواتک
  آواتک به صورت تخصصی در حوزه فناوري اطلاعات فعالیت می کند که شامل پروژه هایی بر بستر اینترنت، موبایل آموزش آنلاین، تجارت الکترونیک، بازيها و سرویس هاي کلاد یا ابري می باشد. این شرکت در سال ۱۳۹۲ توسط محسن ملایری تاسیس شد و وابسته به گروه سرمایه‌گذاری سرآوا است. تیم مدیریتی آواتک در حال حاضرشامل محسن ملایري، سعید رحمانی و سارا یوزنگر است و محل استقرار این شتابدهنده واقع در دانشکده فنی دانشگاه تهران واقع در خیابان کارگر شمالی می باشد. در صورت پذیرفته شدن توسط این شتاب‌دهنده، مبلغ ۲۵ میلیون تومان به صورت نقدی به علاوه خدمات و امکانات آواتک دریافت می‌کنیم.
  از سری استارتاپ‌های پشتیبانی‌شده توسط آواتک می‌توان از تسکولو، ریحون و دونیت نام برد.
  تریگ‌آپ
  مرکز شتابدهی TrigUp علاوه بر سرمایه گذاری خرد بر روی ایده شما، محل برگزاری جلسات، محل مناسب برای استقرار تیم، منتورهای فنی و کسب و کار با تجربه و صاحب نام، اتصال به بازارهای موفق ایران و جهان جهت بازاریابی و فروش و نیز زیر ساخت هایی مانند سرور، اینترنت پر سرعت و ... در اختیار تیم ها قرار می دهد.
  TrigUp با ارائه سرمایه اولیه به تیم های پذیرفته شده در برنامه شتابدهی، به مبلغ 25 میلیون تومان، یکی از بزرگترین دغدغه های صاحبان ایده موفق را هموار می سازد. ایده باید بصورت مستقیم از ابزارهای تکنولوژی هایICTباشد یا از این ابزار برای راه اندازی کسب و کار خود استفاده نماید. این شتاب‌دهنده، زیرمجموعه‌ی شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات آریان پاسارگاد (فناپ) است.
  دیموند
  شتابدهنده دیموند، نماینده رسمی گروه Plug & Play از سال 1393 کار خود را آغاز کرده است و در حال حاضر در محل دانشگاه صنعتی شریف مستقر می باشد. دیموند چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان سرمایه در اختیار استارتاپ ها قرار میدهد سپس به نسبت امکاناتی که در اختیار آنها قرار می گیرد قرارداد همکاری و شرایط مشارکت یا بازپرداخت را تعیین می کند. استارتاپ نواک از سری استارتاپ‌های پشتیبانی شده توسط دیموند می‌باشد. هم اکنون احمدرضا مسرور مدیرعامل این شتاب‌دهنده است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .