Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.درس ۱ – روانشناسی محیطی چیست؟


روانشناسی محیطی چیست

روانشناسی محیطی از جمله علومی است که طی سالهای اخیر، به صورت گسترده مورد توجه قرار گرفته است.

اگر چه تحقیقات متعددی در حوزه روانشناسی محیطی وجود دارند که طی دهه هفتاد و هشتاد میلادی انجام شده‌آند، اما تنها حدود یک دهه است که دانش روانشناسی محیطی به صورت گسترده در حوزه های مختلف علوم، مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد.

شاید شما هم احساس کرده باشید که در دفتر بعضی از شرکت‌ها، می‌توان ساعت‌ها در یک جلسه نشست و هیچ احساس بدی هم به ما دست نمی‌دهد. اما در محل دفتر دیگری، بعد از چند دقیقه، احساس می‌کنیم دیگر نمی‌شود در آنجا باقی ماند.

روانشناسی محیطی و جزییات آن

اینها نمونه‌های بسیار کوچکی از موضوعاتی است که در حوزه روانشناسی محیطی یا Environmental Psychology مورد توجه قرار می‌گیرند.

اگر چه تعاریف متعددی از روانشناسی محیطی وجود دارد، اما شاید تعریف ساده و قابل درک آن، تعریف هارولد پروشانسکی باشد.

او حدود ۴۰ سال قبل، کتابی تحت عنوان روانشناسی محیطی : انسانها و چیدمان محیط فیزیکی اطراف آنها (لینک کتاب در آمازون) نوشت و در آن، بخشی از مطالعات و تحقیقات خود را در مورد اثر محیط فیزیکی بر انسانها منتشر کرد. تعریف او از روانشناسی محیطی بسیار ساده است:

روانشناسی محیطی رشته ای است که روابط میان انسانها و محیط‌‌ شان را بررسی می‌کند.

از تعریفی که در این حد کلی است، می‌توانید حدس بزنید که روانشناسی محیطی یک حوزه‌ی میان رشته‌ای است و ترکیبی از علوم مختلف را مورد استفاده قرار می‌دهد و همچنین، حوزه‌های متعددی نیز از خدمات این علم استفاده می‌کنند.

شهرداری‌ها در طراحی شهری، از آن استفاده می‌کنند و می‌کوشند شهری دوست‌داشتنی‌تر و آرامش‌بخش‌تر طراحی کنند.

روانشناسی محیطی و نقش آن در معماری

در فضاهای آموزشی، با اتکا به دستاوردهای روانشناسی محیطی می‌کوشند چیدمان کلاس‌ها را به شکلی انجام دهند که کارایی محیط آموزشی افزایش یابد.

همانطور که انتظار دارید، در حوزه‌ی ارتباطات و مذاکره هم مذاکره کنندگان می‌کوشند با استفاده از روانشناسی محیطی مشخصات فیزیکی و چیدمان فضا را به شکلی تنظیم کنند که فضا به نفع آنها تغییر کند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

[لینک مرتبط: مطلب Environmental Psychology در ویکی پدیا]

تمرین:

چه سوالاتی در ذهن دارید که فکر می‌کنید در تعریف روانشناسی محیطی می‌گنجد و علاقمند هستید در این درس، مورد بحث قرار بگیرند

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری روانشناسی محیطی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

58 نکته برای درس ۱ – روانشناسی محیطی چیست؟

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .