Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


تصاویر شهاب سنگ‌


شهابسنگ چیست؟ مجموعه تصاویر شهابسنگ ها

شهابسنگ‌ها، همیشه برای انسان جذاب و رازآلود بوده‌اند.

اجرامی آسمانی که وارد جو زمین می‌شوند و پس از اینکه بخش‌های زیادی از آنها در اثر اصطکاک هوا سوخت و از بین رفت، بخش کوچکی از آنها به سطح زمین می‌رسد.

احساس کردیم فکر کردن به این پدیده‌ی زیبای طبیعی آن‌قدر جذاب و الهامبخش هست که یکی از زنگ تفریح‌های متمم را به آن اختصاص دهیم.

شهاب سنگ چیست؟

معمولاً اجرامی که کاملاً در جو می‌سوزند و از بین می‌روند شهاب (Meteor) و آنچه از آنها باقی می‌ماند و به زمین می‌رسد شهابسنگ (Meteorite) نامیده می‌شود.

گاهی انواع شهاب سنگ‌ها را در سه دسته بررسی می‌کنند:

 • سنگی (عمدتاً بر پایه‌ی سیلیکون هستند و البته ممکن است به میزان خیلی کم فلز داشته باشند)
 • آهنی (عمدتاً حاوی آهن و نیکل)
 • سنگی – آهنی (ترکیب سنگ و فلز)

تاکنون عنصر جدیدی در شهابسنگ‌ها یافت نشده که ما قبلاً آن‌ها را روی زمین ندیده باشیم. اما ساختار کریستالی و ترکیب شیمیایی آنها گاهی اوقات متفاوت از چیزی است که عموماً روی زمین می‌بینیم که می‌توان این مسئله را به تفاوت در فرایند شکل‌گیری آنها مربوط دانست.

بخش قابل توجهی از شهابسنگ‌ها قبل از ورود به اتمسفر زمین در مداری بین مریخ و مشتری (با فاصله‌ای بین حدود یک و نیم تا پنج واحد نجومی از خورشید) در گردش هستند و البته تعدادی از آنها هم از ماه یا مریخ جدا شده‌اند.

شاید برای شما جالب باشد که جستجوی شهابسنگ و فروش آن در بسیاری از نقاط زمین یک شغل محسوب می‌شود که البته اگر چه از جستجوی نقشه‌ی گنج معقول‌تر است، اما همچنان کاری مبتنی بر شانس و تصادف است و به صرف زمان و انرژی زیادی نیاز دارد.

معمولاً کسانی که به جستجوی شهابسنگ می‌روند به این امید هستند که تکه‌هایی از ماه یا مریخ را پیدا کنند که قیمتی‌تر هستند و فروش آنها می‌تواند سودده باشد. اما عموم این سنگ‌های نجومی قیمت‌های نجومی ندارند.

شاید برای شما جالب باشد که از هر ۳۰ شهابسنگی که یافته می‌شود یک مورد در زمان سقوط مشاهده می‌شود.

برآورد از میزان سقوط شهابسنگ‌ها متفاوت است اما حدوداً سالیانه ۳۷۰۰۰ تا ۷۸۰۰۰ تن اجرام آسمانی بر زمین سقوط می‌کنند که نسبت به جرم زمین تقریباً صفر محسوب می‌شود (+).

اگر برایتان سوال است که با این بارش دائمی چرا کمتر شهاب‌سنگ‌ها را مشاهده می‌کنیم، در کنار مواردی مانند کوچک بودن بسیاری از آنها و نیز دشوار بودن تشخیص آنها از سنگ‌ها معمولی، خوب است به خاطر داشته باشید که  انسان‌ها بر خلاف چیزی که ما فکر می‌کنیم، سهم چندانی در کره‌ی زمین ندارند و در بیشترین برآورد، کلیه‌ی شهر‌ها و حاشیه‌های شهری که انسان بر روی زمین ساخته است کمتر از ۳ درصد سطح زمین را تشکیل می‌دهد. 

شاید مطالعه‌ی این مطلب در سایت ناسا هم جالب باشد که پیشنهاد می‌کند در فضای باز، دراز بکشید و آسمان را ببینید تا بعد از سی تا چهل دقیقه، چشم‌تان به تاریکی آسمان عادت کند و بتوانید شهاب‌هایی را در‌ آسمان ببینید و ردیابی کنید.

عکس شهاب سنگ - تصویر شهابسنگ یافت شده در روسیه

این عکس شهاب سنگ واقعی است - تصویر انعکاس نور در شهابسنگ

تصویر بزرگترین شهابسنگ

مجموعه تصاویر شهاب سنگ - تصویر یک شهابسنگ با رگه های نیکل

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای تصاویر شهاب سنگ‌

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا حق بین

  سلام به دوستان

  با جستجو در مورد شهاب سنگ مطالب و عکسها و ویدئوهای جالبی در سایت ها و از جمله آپارات میشه دید؛ چند نکته در این مورد:

  *شهاب سنگها را در نقاطی مثل کویر و قطب که عاری از سنگ هستند به علت تشخیص راحت تر میشه یافت، بویژه در کویر که فرسایش آبی وجود ندارد.

  *همونطور که متمم اشاره کرد در دنیا خرید و فروش شهاب سنگ رواج داره :

  برای دانشمندان، محققان و پژوهشگران؛ برای موزه ها؛ و ثروتمندانی که علاقه به نگه داشتن اشیا مختلف دارند.

  *در ایران هم بهترین مکان برای یافتن شهاب سنگها کویر لوت و کویر مرکزی و مناطقی مانند استان سیستان و بلوچستان است که سنگی وجود نداره و وزش باد موجب میشه شهاب سنگهای قدیمی که هنگام افتادن زیر ماسه ها و شن ها مدفون شدند پدیدار بشوند.

  *کسانی که در حوزه نجوم فعالیت دارند توصیه می کنند که اگر زیر آسمان شهرهای کویری چندین ساعت دراز بکشید و فقط به آسمان خیره شوید، چشم به تاریکی عادت کرده و میتونید حرکت شهاب سنگها رو راحت تر مشاهده کنید.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .