Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


تصاویر آسمان منتشر شده توسط ناسا – منتخب متمم


ناسا معمولاً به صورت پیوسته، منتخبی از تصاویر و فیلم‌های مرتبط با فضا را که توسط کاوشگر‌ها و تلسکوپهای خود ثبت نموده است، منتشر می‌نماید. اکثر ما این تصاویر را به صورت پراکنده در فضای مجازی مشاهده کرده ایم.

اما از آنجا که تصاویر اوریجینال و ویرایش نشده با تصاویری که صرفاً با هدف زیبایی بصری ویرایش شده اند مخلوط شده است، تصمیم گرفتیم در این زنگ تفریح متمم، برخی از تصاویر منتشر شده توسط ناسا در سال ۲۰۱۴ را در کنار شما مرور کنیم (اگر علاقمند به شناختن ایستگاه های فضایی و فهرست آنها هستید و تمایل دارید تصاویر هر یک از آنها را به صورت مستقل پیگیری کنید، می‌توانید از این فهرست استفاده کنید).

تنها دو استثنا وجود دارد. تصویر نخست مربوط به فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی است و تصویر آخر، مربوط به شب تهران است که در نشنال جئوگرافیک منتشر شده است. چون سنت ما این است که تا حد امکان محتواهای منتشر شده توسط گروه متمم، طعمی از کشور خودمان داشته باشد، این تصویر را هم در پایان این زنگ تفریح منتشر کردیم.

اگر چه متمم سنت خود را در انتخاب عکس سرآشپز خیلی دوست دارد، اما زیباییهای چشم نواز عالم هستی در این تصاویر به حدی خیره کننده هستند که ما از انتخاب تصویر برتر ناتوان باشیم. اگر چه خوشحال میشویم سلیقه شما را در انتخاب زیباترین تصویر بدانیم.

۱- چشم‌انداز زمین از محل ایستگاه فضایی بین المللی که توسط فضانورد ناسا، بری ویلمور در فوریه ۲۰۱۵ ، ثبت شده است.

earth-from-space-iss-nasa-barry-motamem-org

 

۲- به مناسبت بزرگداشت بیست و چهارمین سالگرد قرار گرفتن تلسکوپ فضایی هابل در مدار زمین، ناسا این عکس جدید را از سحابی «سر میمون» در دسامبر منتشر کرده است. علاقمندان به عکسهای فضایی میدانند که نسخه اولیه این عکس، یکی از نخستین تصاویر دیجیتال فضایی بود که به شدت در شبکه های مجازی پخش شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت. این سحابی به عنوان زایشگاه ستاره‌ای شناخته می‌شود.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org

 

۳- سحابی Galaxy NGC 4258 که به نام Messier هم شناخته می‌شود در فاصله  ۲۳ میلیون سال نوری از زمین واقع شده است.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org2

 

۴- این عکس که توسط فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است، بخشی از رودخانه نیل در کشور مصر  را به تصویر می‌کشد.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org4

 

۵-تصویری از سحابی مرداب  که به عنوان مهدکودک رنگارنگ ستاره ای شناخته شده است.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org6

 

۶- این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل در ناسا گرفته شده ، یکی از متراکم ترین تجمعات شناخته شده از ستاره های جوان در کهکشان راه شیری را نشان میدهد.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org5

 

۷-این تصویردر اکتبر ۲۰۱۴ از از سواحل اقیانوس آرام گرفته شده است.  چراغ های روشن هالیوود در گوشه سمت راست تصویر (زیر خط افق سبز رنگ ) و سان فرانسیسکو در مرکز تصویر مشاهده میشود.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org9

 

۸-این عکس که گرد وغبارهای صحرای بزرگ آفریقا را به تصویر میکشد، توسط رصدخانه زمین ناسا در سپتامبر ۲۰۱۴ منتشرشده است.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org10

 

۹- عکس زیر در ماه ژانویه ۲۰۱۴ از سحابی رتیل یا  NGC 2070  منتشر شده است. سحابی رتیل یکی از درخشان‌ترین اجرام غیر ستاره‌ای کشف شده در فضا است.

earth-from-space-iss-nasa-motamem-org11

۱۰- تصویر زیر مربوط به آسمان زمستانی تهران است که توسط آقای امیرحسین ابوالفتح گرفته شده و در نشریات بین المللی مانند نشنال جئوگرافیک هم مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. همانطور که مشاهده می‌کنید، سحابی جباردر سمت چپ تصویر مشاهده میشود.

عکاس:امیر حسین ابوالفتح

عکاس:امیر حسین ابوالفتح

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۸ نظر برای تصاویر آسمان منتشر شده توسط ناسا – منتخب متمم

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .