Menu


از سوال من تا سوال از گوگل | انتخاب کلمات مناسب برای جستجو در وب


انتخاب کلمات مناسب برای سرچ در گوگل

آیا واقعاً این حد از وسواس داشتن برای انتخاب عبارت جستجو مهم است؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که در جستجوی چه نتیجه‌ای هستید.

بسیاری از ما کاملاً سرسری و بی‌حوصله چند کلمه را در باکس جستجو تایپ می‌کنیم و نتایج را می‌بینیم.

سپس سعی می‌کنیم از روی عنوان‌ها و آدرس سایت‌ها و توضیحات لینک‌ها، مناسب‌ترین گزینه‌ها را انتخاب کنیم.

اگر در جستجوی مسائل روزمره مثل قیمت یک گوشی موبایل باشید، احتمالاً هر نوع وقت گذاشتن بیشتر نادرست است.

تقریباً به هر شیوه‌ای که سوال خود را بپرسید، تعدادی از سایت‌های معتبر را می‌بینید و جواب خود را می‌گیرید. زیرا:

 • نیازهای روزمره عموماً توسط سایت‌هایی تامین می‌شود که به صورت تخصصی روی جستجوی شما حساب باز کرده‌اند. آنها از همه تکنیک‌های سئو استفاده کرده‌اند تا مطمئن شوند که دیده خواهند شد. آنها حتی به سوالات غیرحرفه‌ای کاربران هم فکر می‌کنند و سعی می‌کنند کاری کنند که در پاسخ به آن سوالات هم مشاهده شوند.
 • ضمناً شما هم به دنبال اطلاعاتی هستید که کارتان را راه بیندازد. به دنبال کیفیت اطلاعات یا اطلاعات دقیق تکمیلی نیستید. بنابراین عموماً از چنین جستجویی راضی خواهید بود.
انتخاب کلمات برای جستجو در گوگل

در سوالات روزمره، حتی ضعیف‌ترین پرسش‌ها هم عموماً بی‌پاسخ نمی‌مانند

اما برای کارهای تخصصی‌تر چه باید کرد؟

در جستجوی تخصصی حداقل با سه چالش جدی روبرو هستیم:

 • انبوهی از سایت‌های زرد غیرعلمی صرفاً با هدف جذب کلیک و فروش تبلیغات مطالبی را منتشر کرده‌اند و با تلاش فراوان به صفحه‌‌های نخست نتایج جستجو نیز راه پیدا کرده‌اند.
 • یکی از مهم‌ترین معیارهای موتورهای جستجو برای رتبه بندی مطالب، رفتار خوانندگان و به عبارتی اقبال آنان است. پس حتی در بسیاری از عناوین تخصصی هم، مطالب عمومی سایت‌های عمومی رتبه‌های بهتری خواهند داشت.
 • سایت‌های تخصصی هم، عموماً در حوزه وب و تکنولوژی جستجو متخصص نیستند یا اساساً دغدغه‌ی آن را ندارند.

در این شرایط، این احتمال وجود دارد که مطلبی که می‌تواند نیاز شما را مرتفع کند در چند صفحه‌ی اول نباشد و زیر انبوهی از لینک‌ها و سایت‌ها مدفون شده باشد.

شما هم به هر حال با مشاهده‌ی پنج یا ده یا بیست پیشنهاد اول گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگر) بهترین گزینه‌ی موجود را انتخاب می‌کنید و فرض خواهید کرد که این مطلب، احتمالاً بهترین چیزی است که می‌شود در وب در پاسخ به سوال خودم پیدا کنم.

در اینجا چند مرحله ابتدایی مربوط به تبدیل سوال خودمان به سوال مناسب از گوگل را مرور می‌کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های سواد دیجیتال

دوست عزیز. دسترسی کامل مجموعه درس‌های سواد دیجیتال برای اعضای ویژه‌ی متمم در نظر گرفته شده است. البته با عضویت ویژه، به مجموعه درس‌های بسیار بیشتری به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنید:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به تسلط بر تکنولوژی و سواد دیجیتال علاقه دارید، احتمالاً مطالعه‌ی مباحث زیر برایتان در اولویت خواهد بود:

  آموزش CRMاتوماسیون بازاریابی

  استراتژی محتوا | آموزش بازاریابی محتوا | دیجیتال مارکتینگ

  آموزش سئو | ایمیل مارکتینگ | شبکه های اجتماعی

  شبکه های اجتماعی | تولید محتوا

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

البته فراموش نکنیم که این کار به تجربه هم نیاز دارد و مدتی تمرین و تلاش می‌خواهد تا بتوانیم در زمان کم خودمان را به مطالب هدف نزدیک‌تر کنیم.

تمرین:

اگر در جستجوی فارسی یا انگلیسی تجربه یا مثالی دارید که فکر می‌کنید می‌تواند در کنار مثال این درس، کاربردهای بهتری را از انتخاب کلمات کلیدی و محدودتر کردن نتایج جستجو نشان دهد، ممنون می‌شویم که آنها را با ما هم در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نرگس کربلایی ، سعید واعظ زاده ، حسین کرمی ، ماهور ناجی ، داوودکیخسروکیانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری جستجو در اینترنت توسط گوگل به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه جستجو در اینترنت توسط گوگل
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

42 نکته برای از سوال من تا سوال از گوگل | انتخاب کلمات مناسب برای جستجو در وب

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علی کریمی

  در مورد حذف نتایج نامربوط در SERPs تجربه کوچکی داشتم. به نظر من (و تنها در حد نظر) بخش بزرگی از محتوی فارسی توسط سایت‌های زرد و سایت‌های خبری، تولید، سرقت و عرضه می‌شود. این مجموعه سایت‌ها، منظومه بزرگی را در کهکشانِ وبِ فارسی تشکیل داده‌اند که عموماً هم از روی دست هم کپی می‌کنند. و SERPs را به تسلط خود درآورده‌اند.

  یک مطلب مشترک همزمان در چند ده سایت زرد و خبری ذکر می‌شود. و اگر شما به هر طریقی سایتی را از نتایج جستجو حذف کنید باز کپی آن مطلب بی‌خاصیت در سایت خواهرخوانده ظاهر می‌شود.

  خودم تجربه‌یِ جستجو برای آگهی‌های استخدامی و فرصت‌های شغلی را داشتم ولی نه در سایت‌های استخدامی. بلکه دنبال آنها بروی خود سایت شرکت‌ها بودم. این کار به سختی امکان‌پذیر است چون سایت های آبکی هیچ وقت اجازه نمی‌دهند شما این نتایج را ببینید. ولی باید به نحوی از این منظومه فرار کنیم.

  به همین خاطر من از افزونه و اسکریپت google hit hider by domain که ایمان میرزایی در اینجا معرفی کرده‌اند، استفاده کردم. طرز کار این افزونه به این صورت است که شما به مرور، آدرسِ سایت‌ها را در نتایج جستجو Block می‌کنید و آنها را از نمایش در جستجوهای بعدی محروم می‌کنید. بعد از مدتی با بستن دهان سایت‌های گزافه‌گو و فیلتر نتایج مزاحم، لذت بیشتری از نتایج جستجو خواهید برد.

  به طور مثال من برای term استخدام مهندسی صنایع ،query "مهندسی صنایع فرصت شغلی" را در باکس گوگل وارد کردم. نتایج جستجو در ماه اخیر به صورت زیر نمایش داده شد.

  همون طور که مشاهده می‌شود، نتایج جستجو بیشتر از سایت اصلی شرکت‌ها هستند و نه سایت‌های استخدامی. شما می‌توانید به جای فرصت شغلی از کلماتی مثل دعوت همکاری، استخدام، جذب نیرو و یا  "همکاری با ما" استفاده کنید. و در کل هر وقت از سایتی خوشتان نیامد آن را بلاک کنید.

  این روش دو مزیت دارد، اول اینکه در زمانمان صرفه جویی خواهد شد. دوم، که مهم‌تر است، اینکه به اطلاعاتی دسترسی پیدا می‌کنید که ممکن است دیگران اطلاع پیدا نکنند.

  در ضمن اگر ممکن است این افزونه را روی مرورگر دیگری مثل Firefox نصب کنید تا مرورگر فعلی شما سنگین نشود و هم در موارد نیاز از آن استفاده کنید.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .