Menu


تکنولوژی دیجیتال مدیر بهتر می‌خواهد نه تکنوکراتهای بیشتر


تکنولوژی دیجیتال

تکنولوژی دیجیتال، دنیای اطراف ما را به شدت تغییر داده است. تکنولوژی‌های موبایل، #شبکه های اجتماعی و رسانه‌هایی که بر پایه‌ی آنها شکل گرفته‌اند، تجهیزات و چیپ‌های الکترونیکی که در دستگاه‌های مختلف نصب شده‌اند، تحلیل حجم زیاد اطلاعات و داده‌ها، ماهیت کار و فعالیت اقتصادی و همینطور فضای رقابت را تغییر داده‌اند. پتانسیل تکنولوژی برای افزایش ثروت در سازمان‌ها و اقتصاد ملل،‌ انکارناپذیر است.

اما Harvard Business Review بحث بسیار مهمی را مطرح می‌کند که از نگاه بسیاری از مدیران، مغفول مانده‌ است. داستانی که از این تحول عظیم گفته می‌شود، داستان تکنولوژی دیجیتال نیست. داستان تحول دیجیتالی است. زمانی مینتزبرگ نوشته بود: ما مدیر لازم داریم نه MBA خوانده. و امروز HBR با الهام از همان سبک، می‌نویسد: ما مدیران بهتر می‌خواهیم نه تکنوکرات‌های بیشتر.

 

تکنولوژِی

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱) جمله‌ی آخر متن را در چند سطر با ذکر مثل توضیح داده و بسط دهید.

۲) به طور خاص، در حوزه‌ی IT و وب و تکنولوژی دیجیتال، ابزاری را مثال بزنید که به کارگیری آن ابزار بدون شکل‌گرفتن فضای مدیریتی و مدل ذهنی مناسب و مرتبط با آن، باعث شود که اثربخشی تغییر نکرده یا کاهش پیدا کند.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی کمیجانی ، مهدی بازیار ، فواد انصاری ، مریم رئیسی ، مهدی پورحسین

قوانین کامنت گذاری در متمم

36 نکته برای تکنولوژی دیجیتال مدیر بهتر می‌خواهد نه تکنوکراتهای بیشتر

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  تحول با استفاده از تکنولوژی دیجیتال، مبحثی در حوزه‌ی مدیریت است و نه در حوزه‌ی تکنولوژی:
  1-تکنولوژی دیجیتال هم مانند سایر تکنولوژی های دیگر یک ابزار است که زمانی اثر بخش خواهد بود که همانند یک استراتژی مکمل توسط مدیریت ارشد سازمان درک ،پیاده سازی و پیگیری شود.
  در واقع ایجاد تحول با استفاده از تکنولوژی چیزی از جنس برنامه ریزی و مدیریت است و لزوم استفاده از آن را باید با توجه به چشم انداز و ماموریت سازمان تعیین کرد نه تحت تاثیر مد های روز مدیریتی!
  تکنولوژی مسیر است نه مقصد

  2-اتوماسیون اداری در بسیاری از دانشگاه های کشور
  این سیستم برای سرعت بخشیدن به مکاتبات و امور مختلف مراجعین ایجاد شده است در حالی که به دلیل عدم مدیریت صحیح و همچنین عدم آموزش صحیح کارکنان و فرهنگ سازی نامناسب سازمانی نه تنها سرعت انجام امور بیشتر نشده بلکه در بسیاری موارد باید هم به صورت دیجیتال و هم به صورت فیزیکی ،کار را تا به نتیجه زساندن پیگیری کرد!

  شاید این نمونه از مواردی باشد که بیشتر احتیاج به بازآفرینی دارد

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .