Menu


سرویس گوگل وبمستر تولز | کنسول سرچ گوگل


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۶۶۸۸۰

این درس به عنوان یکی از بحث‌های زیرمجموعه‌ی سئو در نظر گرفته شده و صرفاً برای آشنایی ابتدایی دوستان متممی با ابزار گوگل وبمستر است.

در حدی که می‌توان آن را به جای یک درس تخصصی، صرفاً به عنوان یکی از درس‌های ساده‌ی سواد دیجیتال در نظر گرفت.

بنابراین دوستان عزیزی که از قبل با این سرویس آشنا هستند یا حتی یک بار آن را دیده‌اند، احتمالاً در این درس نکته‌ی جدیدی نخواهند یافت و شاید بهتر باشد که برای مطالعه‌‌ی آن وقت نگذارند.

گوگل وبمستر تولز - کنسول سرچ گوگل

اجازه بدهید قبل از هر چیز، به این نکته اشاره کنیم که احتمالاً گوگل از دیدن و شنیدن اصطلاح گوگل وبمستر یا گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster) خوشحال نخواهد شد.

مدتی نسبتاً طولانی است که گوگل تلاش می‌کند این سرویس را با نام جدیدِ گوگل کنسول یا کنسول سرچ گوگل (Google Search Console) جا بیندازد و اصطلاحاً Re-brand کند.

اما هنوز اکثر فعالان وب، همان نام قدیمی را ترجیح می‌دهند و به کار می‌برند.

باید به نکته‌ی دیگری هم اشاره داشته باشیم. ما در این‌جا قصد آموزش سرویس گوگل وبمستر را نداریم. چون اولاً برای آموزش تخصصی این سرویس، سایت‌های حرفه‌ای بسیاری وجود دارند. ثانیاً برای استفاده‌ از امکانات ابتدایی این سرویس، به آموزش خاصی نیاز نخواهید داشت.

تفاوت گوگل وب مستر و گوگل آنالیتیکس

احتمالاً اگر در تلاش باشید ترافیک سایت خود را بهتر بشناسید و تحلیل کنید، در نخستین بررسی‌ها به دو سرویس Google Webmaster tools و Google Analytics برمی‌خورید.

[ درس مرتبط: سه نوع ترافیک یک وب‌سایت ]

بخش مهمی از سرویس گوگل وبمستر (یا به تعبیر جدیدتر: Search Console) از طریق گوگل آنالیتیکس هم در دسترس است.

اما اگر نخستین مرتبه‌ای است که می‌خواهید از این سرویس‌ها استفاده کنید، پیشنهاد ما این است که از سرویس وبمستر به صورت مستقل (و قبل از رفتن به سراغ آنالیتیکس) استفاده کنید.

دو علت برای این پیشنهاد وجود دارد:

  • گوگل آنالیتیکس دسترسی از کشور ایران را محدود (ممنوع) کرده است و لازم است برای هر بار استفاده به سراغ سرویس‌های تغییر آدرس IP بروید که زحمت و دردسر اضافی محسوب می‌شود.
  • گوگل آنالیتیکس پیچیده‌تر است و جزئیات و تنظیمات بسیار بیشتری دارد و مدیریت و کاربری آن برای مبتدیان ممکن است کمی پیچیده باشد.

چرا از سرویس گوگل وبمستر استفاده کنیم؟

گوگل وبمستر کاربردهای متعددی دارد. اما یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن، بررسی و ارزیابی ترافیک ورودی از طریق موتور جستجوی گوگل است.

شما هنگام استفاده از سرویس وبمستر گوگل، دسترسی خاصی به گوگل نمی‌دهید. بلکه صرفاً به گوگل اثبات می‌کنید که مالک سایت هستید و از آن می‌خواهید که داده‌های سرچ و جستجو مربوط به سایت‌تان را با شما به اشتراک بگذارد.

وبمستر گوگل - برای استفاده از کنسول سرچ گوگل باید ابتدا اثبات کنید که مالک سایت هستید

ساده‌ترین روش اثبات مالکیت هم این است که:

Google Webmaster یک فایل Html کوچک در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌گوید که اگر واقعاً مالک سایتی که مطرح کرده‌ای هستی، این فایل را روی ریشه‌ی آن (دایرکتوری Public HTML) قرار بده و به من اعلام کن.

وقتی فایل را آپلود کردید و به گوگل اطلاع دادید (اصطلاحاً Verify شُدید)، گوگل به شما اجازه می‌دهد به اطلاعات مربوط به ورودی سئو به سایت‌تان دسترسی داشته باشید.

البته این تنها روش اثبات مالکیت نیست و گوگل شیوه‌های دیگری هم در اختیار شما قرار می‌دهد:

کنسول سرچ گوگل

برخی از اطلاعاتی که گوگل وبمستر در اختیار ما قرار می‌دهد

ساده‌ترین اطلاعاتی که می‌تواند برای شما مفید باشد، تعداد کلیک‌های ورودی است که هر روز از موتور جستجوی گوگل دریافت می‌کنید: کاربرد اصلی گوگل وبمستر تولز، مانیتور کردن کلیک های ورودی است البته علاوه بر کلیک، اطلاعات Impression هم در اختیار شما قرار می‌گیرد. هر بار که کسی در گوگل جستجو کرده و یکی از لینک‌های سایت شما نمایش داده شده، یک Impression محسوب می‌شود. هر مرتبه که پس از نمایش لینک، کاربر روی لینک شما کلیک کند، به آمار Click سایت شما افزوده می‌شود. در اینجا نمونه‌ای از گزارش‌های Click-Impression را می‌بینید: گزارش کلیک و ایمپرشن در گوگل وبمستر

همان‌طور که می‌بینید در یک مقطع زمانی مشخص، هنگام جستجوی کلمه‌ی متمم، نزدیک به ۲۸۰۰۰ مرتبه لینک‌های مربوط به سایت متمم نمایش داده‌ شده‌اند.

اما از این تعداد نمایش، نزدیک به ۲۱۰۰۰ مورد به کلیک منتهی شده است.

دو نوع گزارش از ورودی سئو

گوگل وبمستر به شما دو نوع گزارش متفاوت ارائه می‌کند. یکی از این گزارش‌ها بر مبنای Query است. [ درس مرتبط: Search Term و Search Query چه هستند؟ ] مثلاً ممکن است ما در متمم خواهیم بدانیم که با کلمه مذاکره چند بار لینک‌‌های مربوط به متمم نمایش داده شده‌اند. اما همیشه یک لینک ثابت نشان داده نمی‌شود. ضمن این‌که گاهی برای یک پرسش کاربر، لینک‌های مختلفی نمایش داده می‌شوند. بنابراین گاهی اوقات، ترجیح می‌دهیم اطلاعات را بر اساس صفحه لندینگ داشته باشیم. [ درس مرتبط: صفحه لندینگ چیست؟

مثلاً ممکن است ما علاقه‌مند باشیم بدانیم کسانی که با جستجو در موتور جستجوی گوگل به صفحه‌ی ارزش آفرینی متمم رسیده‌اند، چه چیزهایی جستجو کرده بودند که به آن‌جا رسیدند.

وبمستر چنین گزارش‌هایی را هم ارائه می‌دهد:

نتایج گوگل وبمستر

 مثلاً می‌بینیم که برای کسانی که واژه‌ی ارزش آفرینی را جستجو کرده‌اند، ۱۶۷ مرتبه صفحه ارزش آفرینی متمم نمایش داده شده و ۶۴ نفر روی آن کلیک کرده‌اند.

برای کسانی که ارزش آفرینی به انگلیسی را جستجو کرده‌اند، ۱۱ مرتبه صفحه ارزش آفرینی متمم نمایش داده شده که در هیچ‌یک از این ۱۱ مورد کسی روی متمم کلیک نکرده است.

واضح است که این اطلاعات می‌تواند به بهینه سازی برای موتورهای جستجو کمک کرده و به عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی موفقیت تولید محتوا مورد توجه قرار گیرد.

کاربردهای گوگل وبمستر تولز به همین موارد محدود نیست و آموزش گوگل وبمستر تولز خود یک کار تخصصی و زمان‌‌بر است.

هم‌چنین تحلیل درست این گزارش‌ها و تدوین استراتژی محتوا بر اساس آن‌ها هم خود یک فعالیت تخصصی محسوب می‌شود.

بنابراین درس حاضر را صرفاً در حد یک معرفی‌ِ واژه‌نامهای از اصطلاح گوگل وبمستر تولز در نظر بگیرید.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز. شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، درس‌های زیر بیشتر به فضای دیجیتال نزدیک هستند:

  تولید محتوا  |  استراتژی محتوا  |  آموزش بازاریابی محتوا

  سواد دیجیتال  |  دیجیتال مارکتینگ

  ایمیل مارکتینگ  |  شبکه های اجتماعی | آموزش CRM

  آموزش سئو  |  جستجو در گوگل

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    اشکان خاوند ، محمد صدری ، مهدی آراسته ، مهران علی بابایی ، حامد زرندی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری SEO چیست به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه SEO چیست
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟