Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
کلمات جایگزین در صحبتهای مکتوب و شفاهی


کلمات جایگزین و پرورش تسلط کلامی

در ادامه‌ی سلسله بحث‌های پرورش تسلط کلامی، در این درس قصد داریم در مورد کلمات جایگزین صحبت کنیم.

کلمات جایگزین در زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف، به شکل‌‌های متفاوت وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته عموم مردم، آنها را با تکیه کلام اشتباه می‌گیرند به همین دلیل، کمتر به صورت مستقل، مورد توجه قرار می‌گیرند. از آنجا که ما قصد داریم در یک درس مستقل، به بحث تکیه کلام‌ها بپردازیم، این درس منحصراً به کلمات جایگزین خواهد پرداخت.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد فعال و کاربران ویژه متمم که حامی این پروژه هستند انجام می‌شود. کاربر آزاد فعال کسی است که حداقل بیست کامنت علمی با رعایت سیاست‌های کامنت‌گذاری متمم در این سایت داشته باشد. اگر هنوز کاربر آزاد متمم نیستند برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید. اگر علاقمند هستید که شما هم از متمم حمایت کنید می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید و به عنوان کاربر ویژه ثبت نام کنید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مسعود ملک پور , صادق صادقى زاده , فیض آبادى , سمیه قجاوند , پریسا کلائی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه پرورش تسلط کلامی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

176 نکته برای کلمات جایگزین در صحبتهای مکتوب و شفاهی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  به نظرم استفاده‌ی به جا از کلمات جایگزین وقتی است که به صورت کلی و عمومی می‌خواهیم به موضوعی اشاره کنیم. به عنوان مثال وقتی می‌گوییم "نامه ات اوکی شد؟"، آنچه که برای ما مهم است، نتیجه نهایی است نه اینکه در چه مرحله‌ای است. یا وقتی می‌گوییم "یه یارویی اومد" خیلی مهم نیست که عباس آمد یا اکبر!، مهم این است که کسی(مثلاً یه مامور یا نماینده‌ای که قرار بود بیاید- مثل John Doe در انگلیسی-) آمد.

  ولی اگر قرار باشد هرچیز مشخص و معلومی را با کلمات عمومی این چنینی جایگزین کنیم، یا اگر با خاطر کم آوردن کلمه مناسب، دست به دامان این کلمات جایگزین-آچار فرانسه ای- شویم، منظور و مقصود ما به درستی منتقل نمی‌شود و گاهی هم(مانند مثال زیر) به اعصاب طرف مقابل آسیب وارد می‌کنیم:

  یک دوستی دارم که گاهی در استفاده از این کلمات زیاده‌روی می‌کند. مثلاً می‌گوید "قضیه اوکی شد حرکت بزنیم؟". حالا صحبت ما بدون جهت، چند جمله دیگر در مورد همان جمله مبهم کش پیدا می‌کند که "منظورت از قضیه کدومه"، "اوکی شد ینی چی شد" و "حرکت بزنیم یعنی دقیقا چکار کنیم"...

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .