Menu


کلمات جایگزین در صحبتهای مکتوب و شفاهی


کلمات جایگزین و پرورش تسلط کلامی

در ادامه‌ی سلسله بحث‌های پرورش تسلط کلامی، در این درس قصد داریم در مورد کلمات جایگزین صحبت کنیم.

کلمات جایگزین در زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف، به شکل‌‌های متفاوت وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته عموم مردم، آنها را با تکیه کلام اشتباه می‌گیرند به همین دلیل، کمتر به صورت مستقل، مورد توجه قرار می‌گیرند. از آنجا که ما قصد داریم در یک درس مستقل، به بحث تکیه کلام‌ها بپردازیم، این درس منحصراً به کلمات جایگزین خواهد پرداخت.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    احسان حسینی ، مریم کریمی ، احمدجلالی ، رضا ، Ladan

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه پرورش تسلط کلامی

قوانین کامنت گذاری در متمم

197 نکته برای کلمات جایگزین در صحبتهای مکتوب و شفاهی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  به نظرم استفاده‌ی به جا از کلمات جایگزین وقتی است که به صورت کلی و عمومی می‌خواهیم به موضوعی اشاره کنیم. به عنوان مثال وقتی می‌گوییم "نامه ات اوکی شد؟"، آنچه که برای ما مهم است، نتیجه نهایی است نه اینکه در چه مرحله‌ای است. یا وقتی می‌گوییم "یه یارویی اومد" خیلی مهم نیست که عباس آمد یا اکبر!، مهم این است که کسی(مثلاً یه مامور یا نماینده‌ای که قرار بود بیاید- مثل John Doe در انگلیسی-) آمد.

  ولی اگر قرار باشد هرچیز مشخص و معلومی را با کلمات عمومی این چنینی جایگزین کنیم، یا اگر با خاطر کم آوردن کلمه مناسب، دست به دامان این کلمات جایگزین-آچار فرانسه ای- شویم، منظور و مقصود ما به درستی منتقل نمی‌شود و گاهی هم(مانند مثال زیر) به اعصاب طرف مقابل آسیب وارد می‌کنیم:

  یک دوستی دارم که گاهی در استفاده از این کلمات زیاده‌روی می‌کند. مثلاً می‌گوید "قضیه اوکی شد حرکت بزنیم؟". حالا صحبت ما بدون جهت، چند جمله دیگر در مورد همان جمله مبهم کش پیدا می‌کند که "منظورت از قضیه کدومه"، "اوکی شد ینی چی شد" و "حرکت بزنیم یعنی دقیقا چکار کنیم"...

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .