Menu


مت ریدلی و کتاب خوش بین منطقی


مت ریدلی نویسنده کتاب خوش بینی منطقی

مت ریدلی را معمولاً به خاطر خوش بینی‌اش می‌شناسند.

او کتاب خوش بین منطقی (Rational Optimist) را هم در همین بستر فکری نوشته است.

مت ریدلی نه تنها نسبت به انسان امروز خوش بین است، بلکه نسبت به وضعیت آینده‌ی انسان در جهان هم خوش بین است.

شاید همین است که هر وقت بحث خوش بینی و بدبینی در مورد آینده‌ی انسان‌ مطرح می‌شود، یا دستاوردها و هزینه‌های زندگی امروزی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، مت ریدلی را به عنوان نماینده‌ی اردوگاه خوش‌بین‌ها در نظر می‌گیرند.

این خوش بینی را بیش از هر جا، زمانی می‌فهمیم که به زندگی شخصی و کاری او نگاه کنیم.

پس از اینکه پدر مت ریدلی برای سی سال، عضو و رییس هیات مدیره‌ی بانک انگلیسی Northern Rock بود، او در سال ۲۰۰۴ به سمت رییس هیات مدیره‌ی این بانک منسوب شد.

بانک Northern Rock در دوران سرپرستی او به بحران نقدینگی رسید و نتوانست پولی را که از مردم گرفته بود در مقطع زمانی مشخصی به سپرده‌گذاران بازگرداند. این اتفاق از سال ۱۸۷۸ در انگلیس بی‌سابقه بوده است (+).

به هر حال، رایج است که مت ریدلی را با سمت‌های اجرایی‌اش معرفی نمی‌کنند.

او به عنوان عضوی از هیات تحریریه و نیز ویراستار برای برخی از بزرگترین نشریات جهان، از جمله اکونومیست، وال استریت ژورنال و تایمز محسوب می‌شود و کتابهایش در زمینه‌ی انسان، زیست شناسی و تکنولوژی دیجیتال، جزو پرفروش‌ترین کتابهای حوزه‌ی خود محسوب می‌شوند.

کتابهای مت ریدلیاین بار در پاراگراف فارسی متمم، به سراغ بخش‌های کوتاهی از کتاب خوش بین منطقی مت ریدلی می‌رویم.

بعداً باز هم با او کار داریم و گفتگوهایش با کسانی مانند آلن دو باتن و ملکوم گلدول را مرور خواهیم کرد.

(در نوشته‌های فارسی، گاهی از این کتاب با عنوان خوش بینی منطقی هم نام برده می‌شود که اگر چه با عنوان آن هم‌خوانی ندارد، اما با محتوای کتاب کاملاً هم‌سو است).

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

جملاتی از مت ریدلی

[مطالعه بیشتر: معرفی سایر کتابهای مت ریدلی]

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شهرزاد ، محمد حسین قاسمی ، سینا ماهری ، مهدی میرزابیگی ، محسن بازیاری

قوانین کامنت گذاری در متمم

16 نکته برای مت ریدلی و کتاب خوش بین منطقی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : دانا مردوخی

  یکی از پاراگراف های به ظاهر ساده و البته تاثیرگذار این کتاب که توی ذهنم مونده اونجاست که میگه: "الان که در حال نوشتن این کتاب هستم ساعت 9 صبحه و در دو ساعت گذشته که از خواب بیدار شدم در آبی دوش گرفتم که توسط گاز دریای شمال گرم شده و با ریش تراش آمریکایی اصلاح کردم که برق آن از زغال بریتانیا تامین شده و تکه نانی خوردم که از گندم فرانسوی درست شده که آغشته به کره نیوزیلندی و مربای اسپانیایی بوده و چایی نوشیدم که از برگ چای سریلانکا تهیه شده است. لباسی که می پوشم از کتان هندی و پارچه استرالیایی است با کفش های چینی که از چرم  مالزیایی درست شده و روزنامه ای میخوانم که از چوب های فنلاندی ساخته شده و با جوهر چینی نوشته شده است! این از ویژگیهای یک زندگی مدرن و با کیفیت است. تنوع در مصرف, تک بودن در تولید!"

  در کنار مت ریدلی, نویسنده و کارآفرین موفق پیتر دیامندیس هم به خوبی در آخرین کتابش Abundance  علاوه بر خوش بینی با تحلیل داده های دقیق در زمینه های مختلف و مقایسه آن با گذشته, روند های بسیار امیدوار کننده ای را پیش روی ما می گذارد که با کمک فناوری های پیشرو به زودی تمامی جنبه های زندگی ما را تغییر خواهند داد. اینجا فقط چند مورد جالب رو گذاشتم تا تصویر بهتری داشته باشیم  از رایگان شدن بسیاری از کالاها و خدمات که سالها پیش باید هزاران دلار برای تهیه آنها هزینه می کردیم, بهبود وضعیت تحصیلی زنان,کاهش شدید آمار بچه های کار, افزایش سالهای آموزش و تحصیلات,کاهش مرگ و میر در اثر سوانح رانندگی و هوایی و  و البته ده ها مورد در بسیاری زمینه های دیگر.

  رایگان شدن بسیاری از کالاها و خدمات که سالها پیش باید هزاران دلار برای تهیه آنها هزینه می کردیم

  بهبود وضعیت تحصیلی زنان

  کاهش شدید آمار بچه های کار

  افزایش سالهای آموزش و تحصیلات

  کاهش مرگ و میر در اثر سوانح رانندگی و هوایی

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .