Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


قبیله اندبله | وقتی ابزاری جز قلم و رنگ باقی نمانده است


قبایل اندبله

اندبله‌ها (Endebele) یکی از قبایل آفریقایی هستند که در زیمبابوه و آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند.

قبیله اندبله را به کارهای هنری‌اش می‌شناسند؛ ترکیب زیبای خط و رنگ بر لباس‌ها و دیوار خانه‌ها.

حتی اگر اسم قبیله اندبله به گوش‌تان نخورده باشد، باز هم احتمال دارد نمونه‌هایی از تصاویر خانه‌های آن‌ها را دیده باشید. خانه‌هایی که دیوارشان را شکل‌های هندسی پر کرده و با رنگ‌هایی متنوع، روشن و درخشان، چشم و دل بیننده را به شوق می‌آورند.

کافی است عبارت Ndebele Houses یا Ndebele Art را در بخش تصاویر گوگل جستجو کنید تا نمونه‌های فراوانی از این خانه‌ها را ببینید.

به عنوان نمونه عکس‌های زیر را اکانت ClaudeVoyage در Flickr منتشر کرده است:

افراد دیگری هم عکس‌ها و تصاویر هنر مردمان اندبله را ثبت و ضبط کرده‌اند.

چند نمونه‌ی دیگر از این کارها را هم ببینیم:

اما این خانه‌های زیبا و منقش به نقش‌های رنگارنگ، روزهای سخت و تلخ استعمار را روایت می‌کنند (+/+/+). محل سکونت این قبایل در آفریقای جنوبی در گذشته مستعمره‌ی هلندی‌ها بوده است. مردم محلی آن‌ها را بوئر (Boer) می‌نامیدند.

جنگ‌های سخت و طولانی در نهایت بوئر‌ها را بر سر مردم اندبله مسلط کرد و این مردم به عنوان کارگر و کشاورز در خدمت هلندی‌ها در آمدند. فشار و سرکوب استعمارگران بسیار شدید بود و در این میان، مردم می‌خواستند ارتباط خود، فرهنگ خود و دغدغه‌های خود را حفظ کنند.

طرح و رنگ به کمک‌شان آمد. آن‌ها دیوارهای خانه‌های خود را رنگ می‌زدند و با نقش‌هایی که ترسیم می‌کردند، به یکدیگر پیام می‌دادند. اصول، ارزش‌ها، دغدغه‌ها،‌ ازدواج‌ها، دعاها و احساسات‌شان را به این شکل ترسیم می‌کردند و به یکدیگر می‌گفتند و استعمارگران که این کار را بیشتر از جنس هنر و نقاشی می‌دیدند و پیام آن‌ را نمی‌فهمیدند، مخالفتی نداشتند.

اکنون سال‌ها از دوران استعمار گذشته است. حتی استعمارگران در پی آن هستند که آن‌چه را در قالب عتیقه و نماد و گنج و گنجیه از سرزمین‌ها گرفته‌اند به آن‌ها بازگردانند (+). اما طی دهه‌های اخیر، بازی نقش و رنگ در میان قبیله‌ی اندبله ادامه پیدا کرده و هم‌چنان به عنوان یادگاری از دوران سخت گذشته بر در و دیوار خانه‌ها و ظرف‌ها و وسایل خانه می‌نشیند.

خانمِ اِستِر مالانگو (Esther Mahlangu) یکی از معروف‌ترین هنرمندان این قبیله است که اکنون دهه‌ی نهم زندگی خود را می‌گذراند. او نقاشی‌های خود را با دو حرف E و M امضا می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید حتی شرکت BMW در یکی از نسخه‌های اختصاصی ماشین‌های خود، از طرح‌های او استفاده کرده است (+):

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

توضیح: این مطلب و مطالبی از این دست، پیش از این در متمم با عنوان «زنگ تفریح» منتشر می‌شده‌‌اند. اما این روزها، چنین تعبیری بی‌احترامی به عزیزان‌مان است. لذا فعلاً عنوان دسته را به «زنگ توقف» تغییر داده‌ایم. البته این را هم باید بگوییم که زنگ تفریح‌ در متمم هرگز به معنای لغوی کلمه، برای تفریح نبوده و واقعاً بهانه‌ای برای «توقف» در بین درس‌های جدی‌تر و سنگین‌تر بوده است.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه دوره هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۳۲ نظر برای قبیله اندبله | وقتی ابزاری جز قلم و رنگ باقی نمانده است

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .