Menu


قبیله اندبله | وقتی سلاحی جز قلم و رنگ باقی نمانده است


قبایل اندبله

اندبله‌ها (Endebele) یکی از قبایل آفریقایی هستند که در زیمبابوه و آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند.

قبیله اندبله را به کارهای هنری‌اش می‌شناسند؛ ترکیب زیبای خط و رنگ بر لباس‌ها و دیوار خانه‌ها.

حتی اگر اسم قبیله اندبله به گوش‌تان نخورده باشد، باز هم احتمال دارد نمونه‌هایی از تصاویر خانه‌های آن‌ها را دیده باشید. خانه‌هایی که دیوارشان را شکل‌های هندسی پر کرده و با رنگ‌هایی متنوع، روشن و درخشان، چشم و دل بیننده را به شوق می‌آورند.

کافی است عبارت Ndebele Houses یا Ndebele Art را در بخش تصاویر گوگل جستجو کنید تا نمونه‌های فراوانی از این خانه‌ها را ببینید.

به عنوان نمونه، عکس‌های زیر را اکانت ClaudeVoyage در Flickr منتشر کرده است:

افراد دیگری هم عکس‌ها و تصاویر هنر مردمان اندبله را ثبت و ضبط کرده‌اند.

چند نمونه‌ی دیگر از این کارها را هم ببینیم:

اما این خانه‌های زیبا و منقش به نقش‌های رنگارنگ، روزهای سخت و تلخ استعمار را روایت می‌کنند (+/+/+). محل سکونت این قبایل در آفریقای جنوبی در گذشته مستعمره‌ی هلندی‌ها بوده است. مردم محلی آن‌ها را بوئر (Boer) می‌نامیدند.

جنگ‌های سخت و طولانی در نهایت بوئر‌ها را بر سر مردم اندبله مسلط کرد و این مردم به عنوان کارگر و کشاورز در خدمت هلندی‌ها در آمدند. فشار و سرکوب استعمارگران بسیار شدید بود و در این میان، مردم می‌خواستند ارتباط خود، فرهنگ خود و دغدغه‌های خود را حفظ کنند.

طرح و رنگ به کمک‌شان آمد. آن‌ها دیوارهای خانه‌های خود را رنگ می‌زدند و با نقش‌هایی که ترسیم می‌کردند، به یکدیگر پیام می‌دادند. اصول، ارزش‌ها، دغدغه‌ها،‌ ازدواج‌ها، دعاها و احساسات‌شان را به این شکل ترسیم می‌کردند و به یکدیگر می‌گفتند و استعمارگران که این کار را بیشتر از جنس هنر و نقاشی می‌دیدند و پیام آن‌ را نمی‌فهمیدند، مخالفتی نداشتند.

اکنون سال‌ها از دوران استعمار گذشته است. حتی استعمارگران در پی آن هستند که آن‌چه را در قالب عتیقه و نماد و گنج و گنجیه از سرزمین‌ها گرفته‌اند به آن‌ها بازگردانند (+). اما طی دهه‌های اخیر، بازی نقش و رنگ در میان قبیله‌ی اندبله ادامه پیدا کرده و هم‌چنان به عنوان یادگاری از دوران سخت گذشته بر در و دیوار خانه‌ها و ظرف‌ها و وسایل خانه می‌نشیند.

خانمِ اِستِر مالانگو (Esther Mahlangu) یکی از معروف‌ترین هنرمندان این قبیله است که اکنون دهه‌ی نهم زندگی خود را می‌گذراند. او نقاشی‌های خود را با دو حرف E و M امضا می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید حتی شرکت BMW در یکی از نسخه‌های اختصاصی ماشین‌های خود، از طرح‌های او استفاده کرده است (+).

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد فرازی ، نوشین ، کامران زیباکردار ، شهرزاد ، Farhad

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

11 نکته برای قبیله اندبله | وقتی سلاحی جز قلم و رنگ باقی نمانده است

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : زهرا محمودی

  در روانشناسی رنگها این بحث مطرحه که تأثیر انسان از رنگها، ماهیتی کاملاً روانی داره و به طور غیرمستقیم در واکنشهای ما مؤثره! چگونگی استفاده از رنگ‌ها جنبه‌های پنهان وجود یک شخص رو مشخص می‌کنه. وقتی این تصاویر زیبا رو دیدم به نظرم بسیار آشنا اومدند. تصاویر کاشیکاری‌های بی‌نظیری که در گذشته‌های نه‌چندان دور در کشور خودمون، در ساخت مساجد و عمارت‌های شاه‌نشین استفاده می‌شد. به یاد اتاق آبی سهراب افتادم و بازی کلماتش با رنگ و اندیشه‌ و پویایی! طرح فرش‌های دستبافی که رفته‌رفته تسلیم شدند و عرصه رو برای فرش‌های بی‌روح ماشینی باز کردند. برای نمونه این یکی از فرش‌های دستباف ترکمنه با طرح قشقایی؛ که پر از تصویر و تفسیره! رنگ سرخ رنگ غالبه و نشان از صمیمیت مردمانش! تصویر دشت و حیوانات اهلی که در تار و پود نخ‌های پشمی و ابریشمی جان گرفتند و نماد زندگی هستند! از خودم می‌پرسم ما به چه قیمتی از این‌همه آب و رنگ و نقش‌ و نگار فاصله گرفتیم و مشکی رو رنگ عشق دیدیم؟!

  https://s16.picofile.com/file/8423190318/%D9%81%D8%B1%D8%B4_%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%81_%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86_%DB%B4%DB%B3%DB%B9_1.jpg

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .