Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


برج‌های شیشه‌ای فولکس واگن | سریع‌ترین پارکینگ مکانیزه جهان


پارکینگ مکانیزه فولکس واگن

معمولاً وقتی صحبت از پارکینگ‌های مکانیزه می‌شود، همه یاد پارکینگ الجهراء در کویت می‌افتند؛ بزرگترین پارکینگ مکانیزه جهان با ظرفیت ۲۳۱۴ خودرو (+).

اما پارکینگ مکانیزهٔ دیگری هم هست که اگرچه به اندازهٔ الجهراء بزرگ نیست، اما در سرعت رکورددار است: پارکینگ مکانیزه فولکس واگن در ولفسبورگ آلمان که می‌تواند خودروها را در یک دقیقه و چهل‌و‌پنج ثانیه از درب ورودی به دورترین پارکینگ برساند.

البته این زمان عملاً مربوط به کندترین جابه‌جایی است (چون دورترین پارکینگ را ملاک قرار داده‌ایم). در زمان‌های پیک ترافیک – که پارکینگ‌های نزدیک‌تر استفاده می‌شوند – فرایند جابه‌جایی هر خودرو حدود ۴۵ ثانیه وقت می‌گیرد (+).

این پارکینگ طبقاتی مکانیزه در سال ۲۰۰۰ هم‌زمان با نمایشگاه Expo2000 شهر هانوفر، در هفتاد کیلومتری این شهر در ولفسبورگ و در کنار کارخانهٔ فولکس‌واگن راه‌اندازی شد و هم‌اکنون سالانه حدود دو میلیون بازدیدکننده را جذب می‌کند.

کارخانه فولکس واگن در شب

منبع عکسپارکینگ مکانیزه فولکس واگن

البته این برج‌های شیشه‌ای، بخشی از مجموعه‌ای بزرگ‌تر به نام آتوشتات (Autostadt) یا شهر ماشین هستند که به نوعی موزهٔ فولکس واگن محسوب می‌شود و شرکت معماری Henn آلمان با همکاری چهارصد معمار طراحی آن را بر عهده داشته است. ایدهٔ آتوشتات از سال ۱۹۹۴ شکل گرفت و شش سال طول کشید تا به شکل امروزی‌اش درآید. برآورد می‌شود چیزی در حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون یورو برای ساخت این مجموعه هزینه شده باشد.

موزه خودرو فولکس واگن

عکس از Carovilano, Francesco / DZT

پارکینگ مکانیزهٔ خودرو برای کسانی طراحی شده که می‌خواهند خودشان به شکل حضوری خودروشان را از کارخانه تحویل بگیرند و تأکید فولکس واگن بر این است که این خودروها تا لحظه‌ای که مشتری سوارشان می‌شوند، هیچ حرکتی نکرده‌اند. یعنی مشتریان می‌توانند عدد صفر را روی کیلومترشمار ماشین‌های خود ببینند.

مکانیزم خط تولید و شیوهٔ جابه‌جایی خودروها در پارکینگ مکانیزه هم به شکلی است که نیازی به حرکت نباشد (خودروها روی صفحهٔ نقالی که در یک تونل زیرزمینی قرار گرفته و کارخانه را به برج وصل می‌کند، حرکت داده می‌شوند و به پارکینگ می‌آیند).

با توجه به این که در این مرکز روزانه حدود ۵۰۰ دستگاه خودرو تحویل مشتریان می‌شود، عملاً ماشین‌ها بیشتر از ۲۴ ساعت در این پارکینگ نمی‌مانند و می‌شود گفت آخرین روز زندگی کارخانه‌ای خود را در این مکان می‌گذرانند (+).

در کلیپ کوتاه زیر با فضای این پارکینگ مکانیزه بهتر آشنا می‌شوید:

گردشگری صنعتی

امروزه گردشگری صنعتی (Industrial Tourism) به یکی از زیرشاخه‌های مهم گردشگری تبدیل شده و نقش مهمی در اقتصاد کشورها ایفا می‌کند. کافی است به این نکته توجه کنید که ولفسبورگ حدود ۱۲۰‌هزار نفر جمعیت دارد و سالانه ۲ میلیون نفر به خاطر آتوشتات به این شهر سر می‌زنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت این جاذبهٔ گردشگری باعث شده این شهر حدوداً ۱۶ برابر جمعیت خود، توریست داشته باشد. ممکن است با خود بگویید به هر حال خودروهای فولکس‌واگن در این محل تحویل می‌شوند و طبیعی است مراجعه به این شهر زیاد باشد، اما با توجه به این که خریداران می‌توانند در نمایندگی‌های محلی هم خودروها را ببینند و به همان قیمت خریداری کنند، عملاً می‌توان بخش قابل‌توجهی از بازدید‌ها را به موزهٔ‌ اتومبیل – که پارکینگ مکانیزه هم بخشی از آن است – نسبت داد.

نکتهٔ دیگر در گردشگری صنعتی این است که هزینهٔ آن معمولاً بر عهدهٔ دولت‌ها (و در واقع:‌ مردم)‌ نیست. کسب‌‌و‌کارها این نوع جاذبه‌های گردشگری را با هدف برندسازی طراحی و اجرا می‌کنند.

موزهٔ فولکس‌واگن یکی از نمونه‌های شناخته‌شده در این زمینه است و بسیاری از صاحب‌نظران مدیریت و شهرسازی آن را یک الگوی موفق از گردشگری صنعتی می‌دانند.

به عنوان مثال، الکساندر گوتزمر در کتاب «شهرسازی برندمحور» خود فصلی را به این موزه اختصاص داده است (+) و آن لورنتزن هم در کتاب «شهر در اقتصاد تجربه‌محور» کارخانهٔ ولفسبورگ فولکس‌واگن را یکی از نمونه‌های ارائهٔ تجربهٔ منحصربه‌فرد به شهروندان و گردشگران می‌داند (+). آلن فیال و همکارانش هم در کتاب بازاریابی مکان‌ها و فضاها ضمن اشاره به این موزه به عنوان یک نمونهٔ‌ موفق از بازاریابی غیرمستقیم خودروسازان، اشاره می‌کنند که در آماری که حدود هشت سال بعد از افتتاح مجموعه منتشر شده اعلام شده که ۹٪ از بازدیدکنندگان این مجموعه، گردشگران خارجی بوده‌اند که عدد بسیار جالب‌توجهی به نظر می‌رسد (+). شهر خودروهای فولکس‌واگن هم‌چنین یک فصل سی‌صفحه‌ای از کتاب مرجع و ارزشمند توریسم صنعتی نوشتهٔ الکساندر اوتگار را هم به خود اختصاص دهد (+).

در پایان،‌ اگر دوست دارید عکس‌های بیشتری از آتوشتات فولکس‌واگن ببینید،‌ می‌توانید به اکانت اینستاگرام Autostadt سر بزنید یا سایت مجموعهٔ آتوشتات را به آدرس autostadt.de ببینید.

  لطفاً توجه کنید که ما در متمم، تعداد و ترتیب درس‌ها و اولویت به‌روزرسانی آن‌ها را بر اساس تعداد دوستان علاقه‌مند به هر درس، انتخاب و طراحی می‌کنیم.

بنابراین لطفاً اگر به این درس (یا هر درس دیگری در متمم) علاقه‌مند هستید، حتماً زیر درس کنار عبارت «این درس در حوزهٔ علاقهٔ من قرار دارد» علامت بزنید.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  استراتژی | کارآفرینی | مدل کسب و کار | برندسازی

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی | هوش هیجانی |تسلط کلامی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری | تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | کار تیمی | کاریزما

  عزت نفس | زندگی شاد | خودشناسی | شخصیت شناسی

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ | سئو | ایمیل مارکتینگ

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۸ نظر برای برج‌های شیشه‌ای فولکس واگن | سریع‌ترین پارکینگ مکانیزه جهان

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مصطفی صادقی

  با خواندن این زنگ توقف یاد صحبت های دکتر سقایی یکی از اساتید دانشگاهم افتادم. در یک مصاحبه مجری از او پرسید علی رغم جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار در استان گلستان ، چرا صنعت گردشگری در این استان رونق چندانی ندارد؟ یکی از دلایلی که دکتر سقایی به آن اشاره کرد برام جالب بود.ایشان گفتند که این جاذبه های طبیعی و تاریخی باید به محصول گردشگری تبدیل شوند. همان طور که نمی توان گوجه فرنگی را به طور خام به بازار عرضه کرد تا مردم به عنوان رب استفاده کنند ، صرفا وجود این جاذبه های طبیعی و تاریخی در استان نیز نمی تواند باعث ارزش افزوده ی اقتصادی شود مگر اینکه به محصول گردشگری تبدیل شوند. 
  ابتکار شرکت فولکس واگن در عرضه ی این برج های شیشه ایی به عنوان یک محصول گردشگری برای من بسیار جذاب بود. ایران ما نیز ظرفیت های فوق العاده ایی در گونه های مختلف گردشگری دارد و امیدوارم در آینده ما نیز در این صنعت پیشرو باشیم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .