Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


روانشناسی رنگها در تبلیغات و بازاریابی (آنچه می‌دانیم و آنچه نمی‌دانیم)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۷۲۵۰

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از پایان این درس:

 • بتوانند جایگاه و کاربردهای روانشناسی رنگها را در در حوزه بازاریابی و تبلیغات تشریح کنند.
 • بتوانند برخی از سوء برداشت‌ها و بی‌دقتی‌های رایج در استفاده از روانشناسی رنگها برای بازاریابی و تبلیغات را شرح دهند.
 • برای مطالعه‌ی درس‌های بعدی آماده شوند و تصویری کلی‌ از مسیر درس‌های آتی در ذهن آنها شکل بگیرد.
روانشناسی رنگها در تبلیغات و بازاریابی

بحث روانشناسی رنگها در بازاریابی و تبلیغات، از جمله بحث‌های بسیار پیچیده، جذاب، مهم و در عین حال مبهم است.

تقریباً از روزگاری که چاپ رنگی روزنامه ها به صورت گسترده آغاز شد و #آژانس های تبلیغاتی طراحی کمپین های تبلیغاتی را به عنوان یک خدمت تخصصی به صاحبان کسب و کارها فروختند، بحث روانشناسی رنگها و نقش رنگ در بازاریابی و تبلیغات به صورت جدی مطرح شد.

از یک سو به این مسئله اشاره می‌شد:  رنگ نقش بسیار مهمی در بازاریابی و تبلیغات دارد. 

این گزاره، علاوه بر اینکه توسط تحقیقات دانشگاهی به صورت محکم و جدی تایید می‌شود، حتی مورد تایید شهود ما نیز قرار می‌گیرد.

همه ما به تجربه دریافته‌ایم که رنگ، چه در تبلیغات و چه در بسته بندی‌ها یا آگهی های تلویزیونی، بر روی قضاوت ما در مورد یک محصول یا برند تاثیر می‌گذارد.

آژانس‌های تبلیغاتی، بلافاصله پس از این گزاره (که منطقی و پذیرفتنی هم هست) گزاره‌ی دوم را مطرح می‌کردند:

 بخشی از تخصص ما، انتخاب رنگهایی است که بتواند مشتری را جذب کرده و به خرید از شما ترغیب کند. 

در اینجا اگر از آنها بپرسی که چه تحقیقاتی در این زمینه انجام داده‌اند و یا چه پشتوانه‌ای برای این انتخاب‌ها دارند، معمولاً به تجربه‌های قبلی ارجاع می‌دهند.

روانشناسی رنگها و نقش آن در تبلیغات و بازاریابی

طبیعتاً کار متمم در اینجا سخت و دشوار است.

ما از یک سو نمی‌توانیم به سادگی، مانند مجلات فکاهی و سایت‌های سرگرم کننده، چیزی شبیه جدول‌های فال‌گیری تنظیم کنیم که ویژگی های رنگ قرمز چنین است و ویژگی های رنگ آبی چنان است و رنگ سیاه با رنگ زرد این تفاوت‌ها را دارد (همان چیزی که با نخستین جستجو در فضای وب فارسی،‌ ده‌ها هزار نمونه از آنها را می‌بینید).

از سوی دیگر، احتمالاً گفتن این نکته که بحث رنگ، بحث فرهنگی است و اثرات رنگ از جایی به جای دیگر و از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند، مشکلی را از مشکلات شما حل نخواهد کرد.

کسی که می‌خواهد فردا یک بنر تبلیغاتی در یک وبسایت داشته باشد یا یک بیلبورد در خیابان‌ها داشته باشد یا یک آگهی در روزنامه منتشر کند، نمی‌تواند به این بهانه‌ها از انتخاب رنگ فرار کند.

از سویی، باید مراقب باشد که سلیقه‌ی طراحان و گرافیست‌ها بر روی واقعیت‌های بازار سایه نیندازد و سلیقه فردی به جای تجربه و بازخورد علمی سرنوشت کسب و کار را در اختیار نگیرد.

با توجه به این انتظارات و محدودیت‌ها، در این درس به چند نکته‌ی کلیدی در مورد روانشناسی رنگ‌ها و نقش آن در بازاریابی و تبلیغات اشاره می‌‌کنیم و در درس‌های بعد، پس از بررسی مطالعات علمی انجام شده در این زمینه، به ارائه‌ی راهکارهایی برای استفاده‌ی بهینه از رنگ در بازاریابی و تبلیغات می‌پردازیم.

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

تا اینجا به صورت واضح و دقیق توضیح دادیم که از یک سو اثر رنگ بسیار مهم است و از سوی دیگر، اگر از حرف‌های سطحی بگذریم، هر کس حتی در صنعت خود اطلاعات کم و پیش داوری‌های زیادی در مورد رنگ‌ها دارد.

در درس‌های آینده، پس از آشنایی با حوزه های اثرگذاری رنگ در بازاریابی و تبلیغات، در مورد روش‌های شناخت و تحلیل بازار و راهکارها و تحقیقاتی که می‌توانند به ما در انتخاب بهتر رنگ‌ها کمک کنند صحبت خواهیم کرد.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری روانشناسی رنگها به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه روانشناسی رنگها
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۰ نظر برای روانشناسی رنگها در تبلیغات و بازاریابی (آنچه می‌دانیم و آنچه نمی‌دانیم)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محسن بهجت

  هرچند خاطره یا مدلهای ذهنی افراد (و حتی قومیتها) در نوع تلقی و اثرپذیری آنها از رنگ تاثیر دارد، ولیکن همواره ویژگیهایی در سطح جهانی و بطور مشترک در تلقی افراد از رنگ اثرگذار بوده است. بعنوان نمونه میتوان به بو و مزه اشاره نمود. به عبارت دیگر فارغ از اینکه چه فرهنگی داریم، ممکن است بسیاری از رنگها تداعی کننده نوع خاصی از گل، خوردنی یا اشامیدنی باشد و به همین دلیل مطلوبیت یا عدم مطلوبیت داشته باشد.

  بی جهت نیست که بسیاری از رنگها را اینطور نامگذاری میکنیم: گل بهی، لیمویی، البالویی، ذغالی، موزی، .... (نامهای دیگه را شما بیان کنید!)

  چنانچه در تبلیغات و بسته بندی، نوع رنگ با برند تناسب داشته باشد (به لحاظ آنچه گفته شد)، کمک شایانی به ترویج آن میکند. مثلا ادامس که عموما نعنایی آن مطلوب است باید سبزرنگ باشد (غیر از ادامس موزی!)، کالاهای دیگر را شما پیشنهاد بدید.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .