Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


جوزپه آرچیمبولدو | نگاهی به چند اثر از هنرمند نقاش


جوزپه آرچیمبولدو

عصر رنسانس دوران عجیبی بوده است. فقط با شناخت بهتر «قرون وسطی» یا همان «دوران تاریکی» است که می‌توانیم تا حدی حال و هوای متفکران، اندیشمندان و هنرمندان رنسانسی را درک کنیم.

در پاسخ به حرکت‌های افراطی کلیسا، در دوران رنسانس توجه به «زمین» «طبیعت» «علم» و «انسان» شدت گرفت و آن‌چه تا آن زمان «پست، پایین، خاکی و کم‌ارزش» تلقی می‌شد یا لااقل در درجه‌ی دوم اهمیت قرار داشت، در مرکز توجه انسان‌ها قرار گرفت.

به همین خاطر، حضور گسترده‌ی «انسان»، «میوه»، «حیوان» و سایر عناصر «زمینی و طبیعی» در آثار رنسانس، چیزی فراتر از یک سلیقه‌ی ساده است. این المان‌ها یادآوری می‌کرد که نظام ارزشی حاکم بر جوامع دگرگون شده و دنیا دوباره در مرکز توجه قرار گرفته است (احتمالاً می‌دانید که خود کلمه‌ی دنیا هم به معنای دم‌دستی، نزدیک و پَست است).

آثار جوزپه آرچیمبودلو (Giuseppe Arcimboldo) را در چنین بستری بهتر می‌توان درک کرد و شناخت. او در قرن شانزدهم میلادی (از ۱۵۲۷ تا ۱۵۹۳) زندگی می‌کرد و یک نقاش درباری محسوب می‌شد. بخش بزرگی از عمرش در خدمت خاندان قدرتمند هاپسبورگ گذشت و برای آن‌ها نقاشی کرد.

برای شروع آشنایی با کارهای آرچیمبودلو می‌توانیم به اثری که با نام زمین (Earth) خلق کرده نگاه کنیم:

آرچیمبولدو - زمین

شاید برای این سال‌ها که توجه به طبیعت، حیوانات و محیط زیست بسیار بیشتر شده چنین کاری چندان تازه و بدیع به نظر نرسد. اما باید به خودمان یادآوری کنیم که از عمر این اثر بیش از چهار قرن گذشته است.

ساختار کلی این اثر را تقریباً می‌توان امضای کارهای آرچیمبولدو دانست: مجموعه‌ای از اشیاء، حیوانات، گیاهان و میوه‌ها که در کنار هم قرار می‌گیرند و تصویری بزرگ‌تر را شکل می‌دهند.

تصویری که او در آخرین سال‌های زندگی‌اش از رودولف دوم خلق کرده، نمونه‌ی جذاب دیگری از این سبک محسوب می‌شود:

آرچیمبولدو - رودولف دوم

البته معمولاً آرچیمبودلو را با مجموعه‌ی چهار فصل می‌شناسند. او تصویری از بهار، تابستان، پاییز و زمستان را با ترکیب کردن میوه‌ها و گیاهان و نشانه‌هایی که از این فصل‌ها در ذهن داشته آفریده است:

آرچیمبولدو - بهار

مجموعه چهار فصل – بهار

آرچیمبولدو - تابستان

مجموعه چهار فصل – تابستان

آرچیمبولدو - پاییز

مجموعه چهار فصل – پاییز

آرچیمبولدو - زمستان

مجموعه چهار فصل – زمستان

واقعیت این است که در دنیای بی‌حوصله‌ی امروز که مجموعه‌ی بزرگی از عکس‌ها و تصاویر در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی با یک اشاره‌ی انگشت از پیش چشم‌مان عبور می‌کند، حوصله به خرج دادن و توقف کردن روی این تصاویر ساده نیست.

اما اگر بتوانید حوصله کنید و با صرف وقت روی هر یک از تصاویر، اجزای آن را کشف کنید و تشخیص دهید، لحظات خوبی برایتان ساخته خواهد شد و شاید بهانه‌ای شود تا ولو برای چند دقیقه از دنیای پرشتاب اطراف‌مان فاصله بگیرید.

مثلاً به این سبد میوه‌ و سبزی زیبا دقت کنید که وقتی وارونه می‌شود، چگونه چهره‌ی یک انسان را به خود می‌گیرد:

این سبد هم طراحی مشابهی دارد:

آرچیمبولدو - سبد میوه

به عنوان آخرین اثر هم «کتابدار» او را ببینیم:

آرچیمبولدو - کتابدار

شاید برایتان جالب باشد که آرچیمبولدو تا قرن بیستم کمتر مورد توجه هنرمندان قرار گرفت. اما در آن قرن مورد اقبال کسانی مانند سالوادور دالی قرار گرفت و افراد بسیاری آرچیمبولدو را الهام‌بخش سورئالیست‌ها می‌دانند.

اگر علاقه‌مند هستید بیشتر درباره‌ی او بخوانید، مقاله StrageScience و مقاله Artsy می‌توانند نقطه‌ی شروع خوبی باشند.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     تعدادی از دوستان علاقه‌مند به این مطلب:    ژاله زال ، سید حمید رضا صحفی ، مسعود احمدی ، روح الله یعسوبی ، بهناز مقدم

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۷ نظر برای جوزپه آرچیمبولدو | نگاهی به چند اثر از هنرمند نقاش

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مونا محمدی

  آرچیمبولدو هنرمند ایتالیایی است  که به خلق پرتره هایی معروف است که ترکیبی از گیاهان ، حیوانات، کتابها و .. است. همانطور که در متن درس اشاره شده، صرف وقت برای کشف اجزای این تابلوها نکات جالبی برایمان خواهد داشت. بعد از دیدن این نقاشی های خلاقانه، جستجویی در منابع معرفی شده متمم و اینترنت انجام دادم و چند نکته از این جستجو در ادامه می نویسم.

  آثار آرچیمبولدو نه تنها در قلمرو هنر و سیاست بلکه در قلمرو تاریخ طبیعی نیز تأثیرگذار بوده است. آثار آرچیمبولدو دانش کاملی از نمونه های طبیعی را ، نه فقط از اروپا ، بلکه از آفریقا ، آسیا ، استرالیا ، قاره آمریکا ، حتی گینه نو نشان می دهد. او گلها ، میوه ها ، پرندگان ، ماهی ها و حیوانات خشکی را با دقتی برابر به  تصویر کشیده است.

  هر پرتره ، ترکیبی از انبوه موجودات شناخته شده در عصر وی است. به طور مثال اثری به نام آب از 62 گونه ی آبزی و دریایی تشکیل شده است یا در اثر دیگرش به نام بهار که یکی از پرتره های مجموعه چهار فصل است، 80 گل قابل تشخیص است. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که این هنرمند برای کمک به انجام مطالعاتی درباره ی  حیوانات ، گلها و گیاهان مرتباً با طبیعت شناسان برجسته عصر خود مکاتبه می کرده و به دلیل توانایی در ارائه دقیق گونه های جانوری و گیاهی ، در میان معاصرانش بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  آرچیمبولدو علاوه بر مجموعه 4 فصل، سری نقاشی هایی به نام 4 عنصر( The four elements ) دارد که شامل 4 نقاشی با نامهای زمین، هوا، آتش و آب است و در 1566 خلق شده است که  اولین نقاشی در این زنگ تفریح، با نام زمین جزو این مجموعه است.دراین نقاشی ها چهره ی انسان به صورت نیمرخ ،با ترکیبی از حیوانات و اشیای دیگر به تصویر کشیده شده است.

  پرتره انسان در نقاشی هوا(Air) توسط پرندگان ،درنقاشی آتش(Fire) با سوزاندن چوبهای درحال سوختن و توپها ، در نقاشی زمین(Earth) توسط حیوانات خشکی ودر نقاشی  آب(Water) توسط موجودات دریایی نشان داده می شود.
   
  پی نوشت: در مشاهده ی اول ، پرتره انسان را در همه نقاشی ها تشخیص دادم  بجز در "زمین".انگار که نام این اثر روی برداشت من تاثیر گذاشت ولی بعد که با دقت بیشتر به نقاشی ها نگاه کردم، پیدا کردن نیمرخ انسان در میان اینهمه حیوان به تصویر کشیده شده، برایم جالب بود.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .