Menu


تمایز (Differentiation) – زبان تخصصی مدیریت استراتژیک


زبان تخصصی مدیریت استراتژیک Differentiation

تمایز یا differentiation از جمله مفاهیمی است که در مدیریت استراتژیک از جایگاه بالایی برخوردار است و ما هم در متمم استراتژی تمایز را به عنوان یک درس مستقل از زیرمجموعه بحث‌های #استراتژی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

Differentiation با Difference هم‌خانواده است و به همین دلیل، عملاً مفهومی از فرق داشتن و تفاوت داشتن با دیگران را در خود دارد. اما معمولاً در ادبیات مدیریت استراتژیک زمانی به کار برده می‌شود که یک سازمان یا یک فرد،‌ با تلاش و تصمیم آگاهانه‌ی خود، به سمت ایجاد یک تفاوت و برجسته کردن خود در مقایسه با دیگران (در یک زمینه خاص) حرکت کند.

به همین دلیل در فارسی هم لغت تمایز که بار معنایی نسبتاً مثبت‌تری (در مقایسه با تفاوت) را دارد، برای این لغت انتخاب شده است.

اجازه بدهید برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، آن را در چند متن مدیریتی، بخوانیم و مرور کنیم.

نخستین مثال ما، از کتاب Management: Challenges for Tomorrow’s leaders نوشته‌ی پملا لوییس، انتخاب شده است. این کتاب، یک کتاب خشک و رسمی آکادمیک است که بخشی از آن به استراتژی تمایز اختصاص یافته و متن آن می‌تواند نمونه‌ای از کاربرد رسمی مفهوم Differentiation باشد (کلمات را صرفاً برای تشخیص بهتر ترکیب آنها، Bold کرده‌ایم و نه به خاطر اهمیت‌شان):

If an organization can produce a product or service that is perceived by customers as better in some way than what competitors offer, then that organization pursues a differentiation strategy.

Perceived by customers: مشتریان اینگونه برداشت [ادراک] کنند که

یکی از نکات مهم تعریف مفهوم Differentiation این است که اگر چه ما برای تمایز تلاش می‌کنیم، اما تمایزی که توسط مشتری دیده و لمس نشود تمایز نیست. از سوی دیگر، اگر واقعاً تمایزی وجود نداشته باشد، اما مشتریان به این باور و ادراک برسند که تمایزی وجود دارد، ما در اجرای استراتژی تمایز موفق شده‌ایم.

Better in some way: به شکلی و در زمینه‌ای بهتر باشد

what competitors offer: چیزی که رقیبان ارائه می‌دهند

نکته مهم اینجاست که تعقیب کردن یک استراتژی در متن‌های رسمی و مقالات و کتابها، عموماً به جای Follow که در متن‌های غیررسمی به کار می‌رود، با Pursue (که واژه‌ی رسمی‌تری هست)‌ می‌آید.

حالا اجازه بدهید سری هم به کتاب استراتژی Thompson بزنیم که از کتابهای مرجع دانشگاهی در حوزه‌ی مدیریت استراتژیک است:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری زبان تخصصی مدیریت استراتژیک به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

54 نکته برای تمایز (Differentiation) – زبان تخصصی مدیریت استراتژیک

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .