Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


تئو یانسن | سازنده‌ی حیوانات مکانیکی ساحل‌نورد


تئو یانسن

تئو یانسن، هنرمند هلندی است که حدود سی سال از زندگی خود را با لوله‌های پی.‌وی‌.سی گذرانده است. او با استفاده از این لوله‌ها، سازه‌های شگفت‌انگیزی ساخته که می‌توانند با قدرت باد حرکت کنند. حرکت این سازه‌ها کاملاً تحرک حیوانات و جانوران را تداعی می‌کند.

خودش می‌گوید که چند دهه قبل، وقتی ستون‌نویس علمی یک نشریه بوده است، ماجرایی تخیلی را می‌نویسد و می‌گوید: کاش می‌شد جانورانی مکانیکی طراحی کرد که در ساحل‌های هلند حرکت کرده و ماسه‌ها را انباشته کنند تا مانعی برای نفوذ آب شود.

این چند جمله، دیگر دامن او را رها نکردند. یانسن پیوسته با خودش فکر می‌کرد که آیا واقعاً می‌شود چنین موجوداتی را ساخت؟

زمانی که گذرش به فروشگاه لوله‌های پی‌.وی‌.سی افتاد احساس کرد که پاسخ سوالش را یافته است: موجودات مکانیکی او می‌توانند با چنین لوله‌هایی ساخته شوند.

او احساس کرد ایده‌اش آن‌قدر ارزش دارد که یک سال برایش وقت بگذارد. واقعاً هم آن یک سال را صرف این ایده کرد. اما از این غافل بود که قرار است سه دهه درگیر این داستان باقی بماند.

عکاس: Loek Van Der Klis

او در یک سال اول، با استفاده از تکنیک الگوریتم ژنتیک یک برنامه نوشت تا بتواند یک مکانیزم ساده طراحی کند که شبیه حیوانات راه می‌رود. این مکانیزم، ریشه‌ی همه‌ی اختراعات و ساخته‌های بعدی او شد. اگر به تصویر بالا هم دقت کنید متوجه می‌شوید که یک مکانیزم در آن بارها تکرار شده و ساختاری پیچیده را به وجود آورده است.

در سال‌های بعد، به تدریج ساخته‌های او پیچیده‌تر شدند و او حتی توانست مکانیزم‌هایی برای ذخیره‌ی باد – برای استفاده در زمان‌هایی که باد نمی‌وزد – طراحی و تعبیه کند.

عکاس: Loek van der Klis

دستگاه‌های ساخت او، به تدریج کامل و کامل‌تر شدند. در حدی که توانستند بر طوفان‌های ساحلی هم چیره شوند. بعضی از دستگا‌های او دارای مکانیزمی هستند که به محض وزش باد شدید، خود را با میخ به زمین می‌کوبند تا باد آن‌ها را از سطح زمین بلند نکند.

خود تئو یانسن دوست دارد ساخته‌های دست خود را جانور بنامد. او برای این مکانیزم‌ها از اصطلاح Strandbeest استفاده می‌کند که به معنای حیوان ساحلی است.

یانسن معتقد است که حیواناتِ ساخته‌ی دست او در طول این سه دهه تکامل پیدا کرده‌اند و باز هم مسیر تکامل را طی خواهند کرد. او نقشه‌ی بعضی از این حیوانات را در اینترنت منتشر کرده و امیدوار است که در نقاط مختلف جهان، نسخه‌های کامل‌تری از این حیوانات ساخته و تولید شوند.

ما چند تکه فیلم از کارهای تئو یانسن را که خودش در اینترنت منتشر کرده پیدا کردیم و آن‌ها را به هم چسباندیم تا بخشی از کارهای او را ببینید. این مجموعه حدود ده دقیقه شده است.

تقریباً تا دقیقه‌ی هفت و نیم، نمونه‌ی کارهای یانسن را می‌بینید. بعد از آن، یک نمونه‌ی پرینت سه بعدی از جانورهای یانسن نمایش داده می‌شود و در یک دقیقه‌ی پایانی، می‌توانید نحوه‌ی عملکرد مکانیزمِ پایه‌ی این جانوران را ببینید و با ساز و کار حرکتی آن‌ها آشنا شوید (منبع اول/ منبع دوم / منبع سوم / منبع چهارم).


پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     تعدادی از دوستان علاقه‌مند به این مطلب:    حسن پیوسته گر ، سعید رنجبر ، محمدعلی ، محمد میلادی ، جواد خوانساری

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۹ نظر برای تئو یانسن | سازنده‌ی حیوانات مکانیکی ساحل‌نورد

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : احسان بیرانوند

  پیش نوشت اول: وقتی صبح این پست رو خوندم و تماشا کردم بعدش حس خوبی که داشتم باعث شد که این پست رو برای چندتا از دوستام هم بفرستم و انتظار داشتم که اونها هم شگفت زده بشن. یکی از دوستام پرسید که چه چیزی از این ویدیو نظر من رو جلب کرده که من سعی کردم توضیحات این پست رو به عنوان پاسخ براش بنویسم.

   

  پیش نوشت دوم: در متمم هر از گاهی میشه در مورد افرادی مطلع شد که شاید مثل سایر افرادی که معمولا توجه جامعه را به خودشون معطوف میکنند، نیستن. افرادی که بعضی از اونها دچار نوعی شیفتگی شاید بتوان گفت وسواس‌گونه در مورد چیزی هستن که برای سایر افراد در نگاه اول بی‌معنا یا زیاده ساده یا حوصله‌سر برند اما در پایان به نوعی زیبایی منحصر بفرد دست پیدا میکنند. مثالهای مختلفی ازش رو در همین زنگ تفریح (+) میشه پیدا کرد.

  من این انتخابهای متمم رو خیلی دوست دارم. برای من این انتخابهای متمم، گاهی شبیه نوعی ادای دین میمونه به این افراد بخاطر شجاعتشون و زیبایی که از دل هیچ به ظهور میرسونن. شاید هم به طور ضمنی مارو تشویق به این میکنن که به دنبال زندگی در فضای تمایلات شخصی خودمون باشیم و از اینکه چندسالی رو صرف یه موضوع که واقعا حس میکنیم که میتونه ما را کامل مجذوب خود کنه، کنیم. همینطور که تئو یانسن 30 سال رو صرف کرده. بنظرم چنین فعالیتهایی میتونه پاسخهای معنابخشی به زندگی آدمها بده. به شخصه خیلی دوست داشتم/دارم چنین فعالیتهایی پیدا کنم.

   

  کامنت:

  حقیقتش با دیدن اسکلت کرم غول‌آسایی که در طول خط ساحلی خوشحال مشغول به خزیدن/دویدن بود، در همون لحظه احساس کردم که چیز خیلی زیبایی رو دارم مشاهده میکنم.

  قابلیت جابجایی (لوکوموشن) این سازه، برای من اینطور بنظر رسید که چقدر شبیه به حرکت کرمه و اصلا میشه نتیجه عکسی گرفت که کرمهای ساخته شده از بافت هم باید از مکانیزیمی شبیه به این برای حرکتشون استفاده کنند. حالا یک جا نیروی بدست اومده از طریق آزادسازی انرژی شیمیایی موجود تو پیوندها تامین میشه اینجا مستقیما و از طریق باد.

  خیلی جالبه که موجودات یانسن قابلیت ذخیره باد برای روزهای بدون باد هم دارند، کاری که موجودات بیولوژیک هم قادر به انجامش هستند. البته هنوز نمیدونم چطور و مایلم بعد از کامنت تلاش کنم که در موردش مطلع بشم. احتمالا این تکنولوژی براشون خیلی تفاوت حاصل میکنه و به اونها اجازه میده که کمتر متاثر از محیطشون باشن و روزهای بیشتری بتونن با شادی جست و خیز کنند.

  اونقدر این حیوانات مکانیکی خوب ساخته شدن که من به خودم اجازه میدم، به قول محمدرضا دچار آنتروپومورفیزم بشم.

   

  حدود یکسال پیش برای وقت‌های اضافه و‌ سرگرمی یه نرم افزار روی سیستمم نصب کرده بودم که مشاهده این ویدیو منو یاد اون انداخت. اسم نرم‌افزار "Evolution Simolator" بود و در اون میشد با ساختارهای خیلی ساده، مثل بازو و مفصل و ماهیچه سعی کنی که یک موجودات رو در حالت پایه طراحی کنی و بعد از ست کردن یک دسته پارامتر دکمه شبیه‌سازی فرآیند رو بزنی تکامل نسل به نسل موجودات رو ببینی. ببینی که آیا از ساختار اولیه‌ای که تو طراحی میکنی ممکنه چیزی حاصل بشه که بتونه به خوبی جابجا بشه یا نه.

  اگه وقت و البته علاقه دارین، شاید جالب باشه برای شما هم که امتحانش کنید. اینجا میتونید یه سری موجوداتی که توی اون ساختار رشد و نمو کردن رو هم ببینین. (+)

  (البته که من به اندازه تئو یانسن، برای خلق موجودات تحسین‌برانگیز حوصله بخرج ندادم.)

  نکته آخر:

  بنظرم کلیپ علاوه بر اینکه در مورد موضوع زیبایی بود، زیبا هم ساخته شده بود. اینکه یانسن رو نشون میداد که حیواناتی که ساخته رو جابجا میکنه برای من شبیه نوعی عشق بنظر رسید انگار که سگشو به قدم‌زنی تو ساحل برده باشه و اصلا بنظر نمیرسید که اونها براش ساختارهای بی‌جان باشند. اینکه اونها رو زیر بارون نشون میداد یا وقتی که بادی نمیوزید و با وزیدن باد انگار از خواب بیدار میشدند. در کل خیلی لذت بخش بود. بخاطر انتخاب فوق العاده از متمم، یانسن و موجوداتش تشکر میکنم.

  پی نوشت: کاش منم یه دونه از اون عنکبوتهای ایشون (دقیقه 8 الی 9)  رو داشتم. :))

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .