Menu


انسانهای دشوار در محیط کار و زندگی


انسانهای دشوار در محیط کار

کار من ایجاد محیطی برای رشد دادن و توسعه توانمندی انسانهاست. البته گاهی هم به کندن علف‌های هرز مشغول می‌شوم (جک ولش)

آیا دقت کرده‌اید که برخی از دوستان شما، همیشه از همکاران سخت خود گله دارند؟ از همکارانی که هیچ چیز نمی‌فهمند و خودخواه هستند و محیط کار را برای آنها جهنم کرده‌اند؟ آیا دقت کرده‌اید که برخی دیگر از دوستان شما، به ندرت چنین گله‌هایی را مطرح می‌کنند؟

در نگاه اول ممکن است فکر کنید که بعضی از ما در انتخاب محیط کار، شانس آورده‌ایم و برخی دیگر بدشانس بوده‌ایم. اما ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که در یک سازمان، سراغ افراد مختلف بروید و حرف‌های آنها را بشنوید. به تدریج به این نتیجه می‌ٰرسید که همه‌ی ماجرا هم به شانس ارتباط ندارد. انسانهای سرسخت و دشوار همه جا هستند. اما بعضی از ما در مواجهه و برخورد با آنها توانمندتر و برخی ضعیف‌تر هستیم.

محاسبه‌ی هزینه‌ای که انسانهای دشوار در محیط کار ایجاد می‌کنند، ساده نیست. کاهش انگیزه‌ی همکاران، کاهش اثربخشی و همینطور راندمان، تنها بخشی از مشکلات ناشی از رفتار این کارکنان است. شاید یکی از مهم‌ترین هزینه‌های این افراد، زمانی است که از ذهن دیگران اشغال می‌کنند. شاید آنها ۸ ساعت در روز کار نکنند اما مهم‌ترین ضرر، وقتی ایجاد می‌شود که ۱۰ نفر از همکاران هر کدام روزی ۳ ساعت در خانه و محل کار، مجبور باشند در مورد آنها حرف بزنند و فکر کنند! معمولاً چنین انسانهایی یا خودشان دیر یا زود سازمان را ترک می‌کنند یا ممکن است فضایی ایجاد کنند که همکاران، یکی پس از دیگری به ترک کار و شروع فعالیت در سازمان دیگر پناه ببرند. اما سختی ماجرا در این است که کمتر سازمانی است که از وجود «انسانهای دشوار» بی‌بهره باشد!

جان هوور در کتاب خود «انسانهای دشوار» طبقه‌بندی جالبی از انسانهای دشوار را ارائه می‌دهد:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

از میان شش گروهی که در بالا مطرح شده، اگر مثال یا مصداقی برای هر کدام از آنها دارید، در زیر این نوشته با شرح مثال بنویسید تا مسیر ادامه‌‌ی این بحث بر اساس خواسته‌ها و انتظارات شما مشخص شود.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مجید فروزانمهر ، بابک ، جلیل شجاع زاده ، مریم نجفی ، علی ال اقا

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

77 نکته برای انسانهای دشوار در محیط کار و زندگی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سارا ضیایی

  سلام به همه

  يكي از همكارانم به حدي جزئي نگر هست كه تمام پروژه هاي تحويلي به ايشان بيش از دوبرابر زمان استاندارد طول مي كشد البته با دقت و كيفيت بالايي كار مي كند اما در برخي موارد كه زمان تحويل پروژه بسيار مهم است كل سازمان را دچار بحران مي كند.

  همكار برونگرايي دارم كه دوست دارد در معرض ديد باشد و مركز توجه و در عين حال حوصله كار كردن را هم ندارد كه در نتيجه آن : هم سياهچاله هست و هم همكار بدون مرز. راستش اگر پارتي نداشت و معرفي شده نبود تا به امروز تحملش نمي كردم.

  الان كه اين موضوعات را نوشتم يك گونه جديد را هم كشف كردم كه در ايران در شركت هاي دولتي و شبه دولتي گسترش يافته اند.  گونه پارتي دارها و نورچشمي ها كه برخي از آنها تمام اين ايرادها را با هم دارند ولي به دليل حمايتي كه از آنها مي شود راحت مي توانند هر حركت نادرستي را در سازمان انجام بدهند و هيچ گونه برخوردي هم با آنها نمي شود.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .