Menu


خرس آبی، سرسخت ترین جاندار جهان


خرس آبی

می‌توانست از فضا آمده باشد.

ممکن بود آن را در سیاره‌ای دوردست، در فاصله‌ی چند میلیارد کیلومتری خودمان پیدا کنیم.

اما نزدیک بود و کوچک. شاید همین است که با وجودی که حدود دویست و پنجاه سال است که آن را می‌شناسیم، باز هم ما را چندان شگفت زده نمی‌کند.

تاردیگراد (Tardigrade) را معمولاً‌ با نام مستعار خرس آبی یا خوکچه‌ی خزه‌ها می‌شناسند.

خرس آبی می‌تواند در آب جوشان زنده بماند و در دمایی نزدیک به صفر کلوین، همچنان به بقای خود ادامه دهد و در معرض مرگ‌بارترین تابش‌ها، مدت نسبتاً‌ زیادی به روال عادی زندگی خود ادامه دهد.

به همین دلیل، خرس آبی از جمله ساکنان دائمی و شناخته شده‌ی قطب جنوب است.

Tardigrade یا خرس آبی قدرتمندترین محصول شناخته شده تکامل

برای زنده ماندن در بی آبی، کافی است شرایط محیطی به حدی باشد که خرس آبی بتواند ۳% رطوبت در بدن خود حفظ کند. چیزی که تقریباً در اکثر فضاهای شناخته شده‌ی کره‌ی زمین، برای او امکان پذیر است.

به همین دلیل است که خرس آبی را می‌توان از مناطق استوایی تا قطب جنوب، مشاهده کرد.

اگر خلاء با تابش مستقیم شدید نور خورشید (بدون هرگونه مانع و جذب اتمسفر) همراه باشد، همچنان ۱۰ روز طول می‌کشد که خرس آبی، نشانه‌های حیات را از دست بدهد.

این توضیحات می‌تواند شبیه یک قهرمان افسانه‌ای در کارتون‌های کودکان باشد. اما خرس آبی با ابعادی کمتر از یک میلی‌متر احتمالاً در فاصله‌ی چندمتری شما، در جایی از پشت بام یا میان گیاهان خیابان یا هر نقطه‌ی دیگری که اراده کند، زندگی خود را می‌گذراند و به ما موجودات فانی ضعیف با عمر کوتاه که حتی با فشار ناچیز یک سنگ چند تنی یا ضربه‌ی خیلی معمولی یک گلوله می‌میریم، با تعجب نگاه می‌کند.

خرس آبی سرسخت ترین جانور شناخته شده جهان است

دانشمندان معتقدند ممکن است بتوانند با آموختن از این موجود، ایده‌هایی در مورد افزایش مقاومت انسان نسبت به محیط، به دست بیاورند.

خرس آبی می‌تواند متابولیسم خود را متوقف کند

بررسی‌ها نشان داده است که خرس آبی می‌تواند فشاری معادل ۶ برابر فشار آب در عمیق‌ترین نقطه‌‌های اقیانوس‌های جهان را تحمل کند. فشاری که بزرگترین کشتی‌های ساخته شده توسط انسان را هم متلاشی می‌کند.

خرس اّبی 1150 گونه مختلف دارد

 ما انسانها در حالی کنجکاوانه به دنیاهای دوردست نگاه می‌کنیم و در پی داستان‌ها و ماجراهای شگفت انگیز می‌گردیم که همچنان در اطرافمان، چیزهای زیادی برای دیدن و آموختن و شگفت زده شدن وجود دارند.

اما ظاهراً یکی از خطاهای شناختی ما این است که عجیب‌ترین چیزها، باید دورترین و دست نیافتنی‌ترین‌ چیزها هم باشند.

 

کاربر آزاد طرح متمم شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع کاربران آزاد متمم بپیوندید و ضمن دسترسی به بخش زیادی از درس‌های زیر، هر شنبه خبرنامه هفتگی ما را هم دریافت کنید؟

اطلاعات در مورد کاربر آزاد و ویژه متمم و ثبت نام

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

43 نکته برای خرس آبی، سرسخت ترین جاندار جهان

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .