Menu


پنج سبک تصمیم گیری و انتخاب شیوه متقاعدسازی بر اساس آن‌ها


پنج سبک متفاوت برای متقاعد کردن دیگران

این‌که برای متقاعدسازی دو مسیر متفاوت مطرح می‌کنیم، به این معناست که جدای از محتوای متقاعدکننده، سبک ارائه و مطرح کردن حرف‌ هم می‌تواند روی متقاعد شدن یا نشدن دیگران تأثیر بگذارد.

به عبارت دیگر، یک پیام مشخص، با دو سبک مختلف ارائه، ممکن است از نظر متقاعدکننده بودن، بسیار متفاوت باشند.

اما باید این نکته را هم مد نظر داشته باشیم که هیچ سبک ارائه‌ای به صورت مطلق، بهتر از یک سبک دیگر نیست: ممکن است سبک ارائه‌ی مشخصی روی یک فرد بسیار اثرگذار باشد، اما فرد دیگری از آن تأثیر نپذیرد.

هر سبکی برای متقاعد کردن دیگر، ممکن است روی مخاطب‌های مختلف، آثار متفاوتی داشته باشد

گری ویلیامز (Garry Williams) و روبرت میلر (Robert Miller) مطالعه‌ای را روی ۱۶۰۰ مدیر در صنایع مختلف انجام دادند و کوشیدند سبک‌های تصمیم گیری مدیران را دسته‌بندی کنند. مطالعه‌ای که نتیجه‌ی آن در نسخه‌ی ژوئن سال ۲۰۰۲ نشریه‌ی HBR منتشر شد و به علت استقبال فراوان مخاطبان، به یکی از مقاله‌های گروه Must Read انتشارات HBR در زمینه‌ی مهارت‌های ارتباطی تبدیل شد (+).

نویسندگان این مقاله بعداً کتابی هم با همین موضوع تحت عنوان Five Paths to Persuasion منتشر کردند.

ویلیامز و میلر معتقدند که ما باید سبک ارائه‌ی پیام خود را بر اساس شناختی که از سبک تصمیم گیری یک مدیر داریم، انتخاب و تنظیم کنیم، تا اثربخشی پیام و قدرت متقاعدسازی آن افزایش یابد.

پنج سبک تصمیم گیری که در این مقاله مطرح شده به شرح زیر هستند:

پنج سبک تصمیم گیری و پنج سبک متقاعد کردن دیگران

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با متقاعدسازی و نیز مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌های متمم دسترسی پیدا می‌کنید:

فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقمندی شما به این موضوع، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 اصول و فنون مذاکره

 تحلیل رفتار متقابل

 مهارت ارتباطی

 مهارت فروش

 مهارت ارائه مطلب و سخنرانی

چند پرسش، و پاسخ آن‌ها

آیا ویلیامز و میلر، جزئیات مطالعه و تحقیق و متود بررسی خود را به شکل رسمی در ژورنالی منتشر کرده‌اند؟

خیر. نویسندگان در مقاله‌ی HBR خود، بدون هرگونه توضیحات بیشتر، صرفاً به انجام این مطالعه اشاره کرده‌اند. کتاب Five Paths هم در این زمینه توضیح بیشتری ارائه نکرده است.

آیا نویسندگان معتقدند که مدیران در همه‌ی تصمیم‌گیری‌ها سبک ثابت و یکسانی دارند؟

خیر. آن‌ها تأکید دارند که سبک مدیران در تصمیم‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. اما بر این باور هستند که در بررسی تصمیم‌های مهم مدیران (و نه همه‌ی تصمیم‌های آنان)، سازگاری قابل توجهی در سبک تصمیم‌گیری قابل مشاهده است.

 در یک جلسه‌ی کوتاه، چگونه سبک تصمیم‌گیری طرف مقابل را بشناسیم؟

ویلیامز و میلر، به‌طور مشخص این دسته‌بندی را برای مذاکره با مدیرانی مطرح کرده‌اند که آن‌ها را می‌شناسیم و رابطه‌ی طولانی با یکدیگر داریم. البته در برخی موارد (مثلاً در مورد افراد شکاک) ممکن است در یک جلسه‌ی کوتاه هم بتوانیم سبک آن‌ها را تشخیص دهیم.

اما به هر حال، فرض اصلی آن‌ها بر این است که طرف مقابل را می‌شناسیم.

ضمن این‌که ویلیامز و میلر به این نکته هم اشاره می‌کنند که بسیاری از ما، اغلب به صورت ضمنی یک یا دو نوع از این تیپ‌ها را به عنوان مخاطب خود در نظر می‌گیریم (شکاک‌ها و کنترل‌کننده‌ها). بنابراین توجه به سه تیپ دیگر می‌تواند کمک کند که سبک ارائه‌ی خود را نیز متعاد‌ل‌تر (متوازن‌تر) کنیم.

تمرین و مشارکت در بحث

به خاطرات و تجربیات خود مراجعه کنید و ببینید چقدر با حرف‌های ویلیامز و میلر هم‌خوانی دارند.

آیا شما هم خاطراتی در تأیید پیشنهادهای این دو دارید؟ یا این‌که معتقدید اما و اگر‌هایی باید به حرف‌ها و توصیه‌هایشان افزوده شود؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم رئیسی ، محمد فرزانه ، زهرا خطیبی ، جعفر ابراهیمی نیا ، محمدجوادتقوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری متقاعدسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه متقاعدسازی

قوانین کامنت گذاری در متمم

17 نکته برای پنج سبک تصمیم گیری و انتخاب شیوه متقاعدسازی بر اساس آن‌ها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : وحید قاسمی

  راستش من این درس را با سوالی در ذهنم آغاز کردم. اینکه چرا در یکی از تجربه های اخیرم برای قانع کردن یک دوست برای انتخاب گزینه بهتر (با توجه به تجربه و اطلاعات خودم) بین دو دانشگاه در دو کشور مختلف برای ادامه تحصیل نتوانستم موفق شوم.
  برای اینکه با تیپ تصمیم گیری این دوستم (در آن مورد خاص) آشنا شوم، پنج سبک مختلف را مطالعه کردم. راستش با خوندن این جمله که اطلاعات بیشتر، الزاماً آن‌ها را به تصمیم بهتری نمی‌رساند. ممکن است همه‌ی اطلاعات را در اختیارشان قرار دهید و در نهایت، تصمیم کاملاً متفاوتی بگیرند، متوجه شدم واقعا انتظار بی هوده ای از دوستم داشتم. 
  بیشترین تطبیق پذیری تیپ شخصیتی او متناسب با سبک تصمیم گیری کنترل کننده بود.
  به طور مزمنی به گردآوری اطلاعات با جزییات زیاد برای انتخابش مشغول بود.
  بعد از اینکه اطلاعات خودم را (با توجه به اینکه حداقل 4 برابر ایشان تجربه در همان حوزه داشتم) در اختیارش گذاشتم و احساس می کردم استدلال های من می تواند او را راضی کند تا انتخاب بهتر را داشته باشد اما در نهایت با یک استدلال بسیار ضعیف (حداقل از دید من) گزینه دوم را انتخاب کرد (البته نهایتا به علت های دیگری گزینه انتخابی اش کنسل شد و به صورت اجبار-نه اختیار- به دنبال گزینه بهتر رفت).
  احساس می کنم دنیای انسان هایی که به طور فزاینده ای علاقه دارند از ابهام اجتناب کنند و برای هر قدمشان اطلاعات غیر ضروری را جمع آوری کنند باید دنیای سخت و پر از استرس و اضطرابی باشد. به نظرم انسان هایی که این سبک از تصمیم گیری را به عنوان سبک غالبشان انتخاب کرده اند، هنر زیستن با اطلاعات کم و کافی را بلد نیستند (یا حداقل برنامه ریزی ذهنی شان این موهبت را از ایشان دریغ می کند).
  این توصیه ویلیامیز و میلر که سعی نکنیم تصمیم را در نهایت به‌ آن‌ها تحمیل کنیم هم با تحربه من همخوانی دارد و راه حل درستی برای قانع کردن این افراد نیست.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .