Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


نیازسنجی آموزشی


توانمندی ها

ما در متمم، ابزارهای متعددی داریم که به وسیله‌ی آنها، علاقه‌ها و دغدغه‌های دوستان متممی را می‌سنجیم و ثبت می‌کنیم و عملاً فرایند نیازسنجی آموزشی را پیاده سازی و اجرا می‌کنیم.

ما با توجه به اینکه کدام موارد در میان متممی‌ها فراوانی بیشتر دارد و دوستان‌مان بیشتر به آنها نیاز دارند، تقویم محتوای متمم را تنظیم می‌کنیم و به عنوان راهنمای خود در تولید محتوا مد نظر قرار می‌دهیم.

ما تاکنون اطلاعات زیر را برای ارزیابی سلیقه‌ی دوستان متممی و به عنوان مبنای تنظیم تقویم محتوا قرار داده‌ایم:

 • تعداد کامنت‌ها و میزان مشارکت‌ها در هر موضوع
 • مدت‌ زمانی که صرف مطالعه‌ی هر مطلب می‌شود (در مقایسه با متوسط سرعت مطالعه دوستان)
 • علامت گذاشتن دوستان زیر درس‌های مختلف و اعلام اینکه این موضوع در حوزه علاقه آنها قرار دارد یا خیر.
 • تحلیل معنایی کامنت‌ها (بر اساس فراوانی کلمات به کار رفته)

روش‌های نیازسنجی فوق، اگر چه در مقایسه با سیستم‌های آموزش سنتی فیزیکی بسیار اثربخش‌تر و دقیق‌تر محسوب می‌شوند، اما همچنان تا سطح ایده‌آل نواقص و خطاهایی دارند که از جمله‌ی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعضی مهارتها و موضوعات، اساساً تا کنون در متمم مطرح نشده. پس فضایی هم نبوده که علاقمندی دوستان در آن زمینه سنجیده شود.
 • بعضی درس‌ها و بحث‌ها، در لابه‌لای صدها درس دیگر پنهان شده‌اند و ممکن است شما در عین اینکه به آنها علاقه دارید، اصلاً آن‌ها را مشاهده نکرده باشید تا در مورد آنها بحث کنید یا ابراز علاقمندی کنید.
 • بعضی درس‌ها از لحاظ تعداد بیشتر از سایر درس‌ها هستند و یا روز انتشار آنها به گونه‌ای است که میزان مشارکت متفاوت است (جالب است بدانید که میزان مطالعه و حجم مشارکت‌ها در یک درس، حتی پس از چند هفته، هنوز با انتخاب روزی از هفته که آن درس منتشر شده، ضریب همبستگی قابل توجهی دارد).
 • بعضی دوستان، کلاً مشارکت زیادی در بحث‌ها دارند و باعث می‌شود وزن نظرات آنها در سیستم نظرسنجی ما (مستقیم یا غیرمستقیم)‌ افزایش یابد.

نهایتاً تصمیم گرفتیم از خود شما هم به صورت مستقیم برای نیازسنجی آموزشی کمک بگیریم.

خواهش ما این است که:

 • فهرست حداکثر ۵ توانمندی را که علاقمند هستید در فهرست توانمندی‌های خود داشته باشید و انتظار دارید متمم هم در توسعه آنها سهمی داشته باشد برای ما بنویسید.
 • توانمندی‌ها می‌تواند شامل موضوعاتی باشد که تا کنون در متمم مطرح شده و یا با وجودی که مطرح نشده، با توجه به فضا و هویت متمم، مطرح شدن آنها را مناسب متمم می‌دانید و جای آنها را در متمم خالی می‌بینید.
 • برای اینکه در آمارگیری خطای کمتری وجود داشته باشد، ما در صورتی که بیش از ۵ مورد مطرح شود، موارد بعدی را از فهرست شما حذف خواهیم کرد.
 • لطفاً حتی مواردی را که از جنس دانش هستند، ترجیحاً در قالب جمله‌بندی‌هایی از جنس توانمندی تنظیم فرمایید. مثلاً به جای استراتژی می‌شود گفت: علاقه دارم استراتژیست کسب و کار باشم (یا حداقل در مسیر آن قرار گرفته باشم).

ما تا این لحظه، بر اساس دیدگاه‌های دوستان متممی، محورهای آموزشی متمم را به ترتیب اولویت تنظیم کرده‌ایم. این محورها، با توجه به نظرها و دیدگاه‌هایی که دوستان متممی اینجا مطرح می‌کنند، به روز می‌شوند و رتبه‌بندی آنها تغییر می‌کند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۰۴۷ نظر برای نیازسنجی آموزشی

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .