Menu


نکاتی که معمولاً در آموزش اکسل فراموش میکنیم


نکات کاربردی که در آموزش اکسل فراموش میشوند

نرم‌افزار اکسل از جمله نرم‌افزارهای بسیار متداول خانواده‌ی مایکروسافت آفیس است که بسیاری از ما از آن استفاده می‌کنیم. اما هنوز بسیاری از قابلیت‌های آن را استفاده نمی‌کنیم. یا اینکه پس از آموزش اکسل، آنها را به دست فراموشی می‌سپاریم. از این به بعد در قالب مطالب سالاد دانش و مهارت، به بازآموزی و مرور مجدد برخی از توانمندی ها می‌پردازیم:

گاهی اوقات ما یک صفحه‌ی اکسل طراحی می‌کنیم تا فرد یا افراد دیگری آن را در آینده با اطلاعاتی که مد نظر ماست، تکمیل کنند. همیشه این احتمال وجود دارد که در ورود اطلاعات، خطا وجود داشته باشد. اکسل از قابلیت ارزشمندی به نام Validation برخوردار است که ما کمتر آن را استفاده می‌کنیم. اجازه بدهید با یک مثال این توانایی ساده اما کاربردی را بررسی کنیم.

فرض کنید قرار است در یک ستون در اکسل، تاریخ تولد هر یک از مشتریان ما ثبت شود. می‌خواهیم مطمئن باشیم که اعداد نادرست ثبت نمی‌شود. احتمالاً سال تولد مشتریان، اعدادی صحیح (بدون قسمت اعشاری) و بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ خواهند بود.

ستون سال تولد را انتخاب می‌کنیم و از منوی بالای صفحه، قسمت Data و در زیرمجموعه‌های آن، گزینه‌ی Data Validation (اعتبارسنجی داده‌ها) را انتخاب می کنیم.

نکات کاربردی در استفاده از اکسل - آموزش اکسل

اکنون می‌توانیم مشخص کنیم که عددی که مد نظر ماست، یک عدد صحیح بین ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ است:

نکات کاربردی در استفاده از اکسل - آموزش اکسل

در دو قسمت بعدی پنجره (Input Message و Error Alert) می‌توانید مشخص کنید که هنگام انتخاب خانه‌های مربوط به تاریخ تولد مشتری، چه پیامی به کاربر نمایش داده شود. حتی می‌توانید مشخص کنید که اگر کاربر در ثبت سال تولد، خطا داشت چه پیامی برای او نمایش داده شود:نکات کاربردی در آموزش اکسل

قابلیت دیگری هم در نرم‌افزار اکسل وجود دارد که از آن کمتر استفاده می کنیم. فرض کنید ما مجموعه‌ای از اطلاعات بازرگانی شرکت خود را در یک صفحه‌ی اکسل نگهداری می‌کنیم و از آنجا که اطلاعات به نرخ ارز وابسته است، تمایل داریم هر ساعت تمام اطلاعات بر اساس نرخ برابری دلار به ریال،‌ به روز شود:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

 

 

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مژگان پردل , بهروزبهاری , زهرا احدی , امیر علمداری , علیرضا رئیسی

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

47 نکته برای نکاتی که معمولاً در آموزش اکسل فراموش میکنیم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : زهرا کارگرفرد

  ممنون عالی بود .

  من برای انجام بهتر امور شغلی م و صرف زمان کمتر و بازدهی بهتر نیازمند دونستن و داشتن این مهارت هستم. قبلا گاهی جسته و گریخته از آموزش اکسل سایت بانکی دات آی آر به آدرس http://banki.ir/amoozesh/16561 استفاده میکردم .
  ممنون متمم که به فکر همه چیز هستی و تک بعدی پیش نمیری و ممنون که دغدغه ی تو،رفع دغدغه ها ی ماست .

  .

  .

  .

  با سپاس

  .

  .

  خانم تاجدینی عزیزم ، حقیقتا این روزها ، هر روز بیشتر از قبل احساس کنم " متمم زنده ترین دوست و همراهی هست که تا بحال داشتم ؛ یه دوست وهمراه  صادق و دلسوز" . بهتون تبریک میگم ادمین جانم :) .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .