Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


نمایشگاه ساعت و موزه زمان


نمایشگاه ساعت - موزه زمان

نمایشگاه ساعت و ساعت سازی سالهاست که به نام‌های مختلف و به بهانه‌های متفاوت در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود.

برخی از این نمایشگاه‌ها غرفه آرایی‌های ساده و متعارف دارند و بر روی آثار هنری مرتبط با زمان متمرکز شده‌اند.

در برخی دیگر، فضا و فضاسازی به شکلی انجام شده که خود یک اثر هنری محسوب می‌شود و به شکلی بحث زمان و گذر آن را تداعی می‌کند. به عبارتی بازدیدکننده خود در میانه‌ی مفهوم پردازی‌های فضایی و حجمی از زمان قرار می‌گیرد و حاضر می‌شود.

به هر حال، زمان و گذر آن همواره برای انسان مفهومی رازآلود بوده و به نظر می‌رسد که بسیاری از  هنرمندان، در آثار خود به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به این ویژگی توجه داشته‌اند.

تصاویر زیر از نمایشگاه‌های مختلف که عمدتاً در اروپای غربی و آمریکای شمالی برگزار شده‌اند اقتباس شده است.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

برای مشاهدهٔ متن کامل این مطلب کافی است (بدون پرداخت هرگونه هزینه) در سایت متمم ثبت نام کنید. پس از ثبت‌نام به تعداد قابل‌توجهی از درس‌‌های متمم دسترسی پیدا خواهید کرد نمونهٔ آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید:

نمونه درس‌های کاربر آزاد متمم

البته اگر بخواهید به همهٔ درس‌های متمم دسترسی داشته باشید، لازم است حق اشتراک بپردازید.

ثبت نام رایگان    تجربه‌ٔ متممی‌ها

نمایشگاه ساعت و موزه زمان

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۳ نظر برای نمایشگاه ساعت و موزه زمان

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام به دوستای عزیزم
  ممنون از این تصاویرِ بسیار زیبا و تامل بر انگیز !
  می خواستم به نکته ای که دربارۀ نکته ای دربارۀ ساعت اشاره کنم که مدت ها ذهن خودم رو درگیر کرده بود و در دو تصویرِ اول هم به وضوح به چشم میخوره . این نکته هم اینه که چرا بسیاری از سازندگانِ ساعت یا فروشندگانِ ساعت ، ساعت های خودشون رو بر رویِ 10:10 تنظیم می کنند ؟
  دلیلِ این اتفاق رو که جویا شدم ، با 7 دلیلِ مشترک مواجه شدم که بد ندیدم که با شما دوستانم هم در میون بگذارم :
  دلیل اول) لبخند: بعضی ها معتقدن که وقتی ساعت روی این زمان قرار میگیره تصویر لبخند رو نشون میده و به این دلیل ساعت ها روی 10 و 10 دقیقه تنظیم می کنن ولی خب به جای ساعت ده و ده دقیقه روی یک و پنجاه دقیقه هم تنظیم بشه فرق زیادی از لحاظ ظاهری نداره!
  دلیل دوم) علامت پیروزی: چون حرف "V" در حروف لاتین ، ابتدای کلمه ویکتوری به معنی پیروزی و موفقیت قرار داره ، نمادِ پیروزی به حساب میاد .
  دلیل سوم) تقارن خطی: بعضی ها میگن در این وضعیت تقارن زیبایی بین عقربه ها وجود داره که باعث میشه ساعت قشنگتر دیده بشه البته نمی دونم خوب چه دلیلی داره حتماً ده و ده دقیقه باشه مثلاً چرا هشت و بیست دقیقه نیست!؟
  دلیل چهارم) آبراهام لینکلن: خیلی ها میگن که زمان ترور آبراهام لینکلن اولین رئیس جمهور حزب جمهوری خواه آمریکا این ساعت بوده! البته من گشتم دنبالش یه جایی نوشته بود ساعت ترور ، حدود 10 و پونزده دقیقه شب بوده و زمان مرگش هم هفت و بیست و دو دقیقه صبح! حالا چرا این دلیل رو میارن نمی دونم !
  دلیل پنجم) بمباران هیروشیما و ناکازاکی: میگن این زمان ، برای یادبود بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی در نظر گرفته شده ، چون بمباران ، در این ساعت انجام شده! بمباران اتمی در سال هزار و نهصد و بیست انجام شده و از اون زمان میگن ساعت ها رو روی این زمان تنظیم کردن
  دلیل شِشم) ساخت اولین ساعت: این دلیل هم جالبه! میگن چون اولین ساعت رو در این زمان تونستن بسازن ، ساعت ها رو روی این زمان تنظیم میکنن!
  دلیل هفتم) دیده شدن مارک شرکت ها: من خودم این دلیل رو بیشتر پسندیدم برای اینکه مارک شرکت ها معمولاً زیر ساعت دوازده و بالای ساعت شش قرار داره . به نظرم ترکیب این دلیل با دلیل اول و سوم چیز جالب و منطقی تری در میاد اما در کل من همه ی دلایل موجود رو آوردم قضاوت با خودتون
  البته این رو هم بگم که این کار رو اولین بار ، توسطِ شرکتِ ساعت سازیِ «سیکو» انجام شد و بعد از اون ، بقیه هم گفتن شاید یه چیز خاصی باشه رفتن دنبالش
  .
  دلیل هایی که منطقی به نظر میرسه فکر می کنم اینها باشن :
  1- اینکه عقربه ها روی هم قرار نمیگیرن و به وضوح ، ارم و برندِ ساعت و نامِ سازندۀ ساعت که معمولاً در زیرِ عددِ 12 هست ، در معرضِ دیدِ مخاطب یا مشتری قرار می گیره .
  2- معمولاً محلِ نمایشِ تاریخ بر رویِ ساعت های آنالوگ ، در مجاورتِ عددِ 3 هست و برایِ اینکه اون بخش از ساعت هم در معرضِ دیدِ مشتری قرار بگیره ، بهترین موضعِ عقربه ها ، 10:10 به نظر میرسه
  3- با توجه به داستانهایی که در شرکتِ تایمکس که ساعت هاشون رو روی 10:09:36 تنظیم میکنن ، به اونها اشاره شده ، شواهدی هست که در گذشته ، استانداردِ تنظیمِ ساعتها ، ساعتِ 8:20 بود ، اما این وضعیتِ قرار گرفتنِ عقربه ها ، باعث میشد که چهره ای اخمو رویِ ساعت ها ایجاد می کرد و برای اینکه چهرۀ ساعت ها ، خوشحال تر به نظر برسن ، وضعیتِ قرار گرفتنِ عقربه ها ، 10:10 دقیقه در نظر گرفته شد . البته هنوز هم وضعیتِ 8:20 برای ساعت هایی که لوگویِ تولید کنندۀ ساعت در قسمتِ پایینِ ساعت و در بالای عدد 6 قرار داره ، استفاده میشه .
  ارادتمند - هومن کلبادی

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .