Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


جمع بندی: مهارتهای پولی مربوط به کودکان ۵ تا ۸ سال


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۹۶۵۰

این درس به جمع‌بندی نکات مطرح شده در درس‌های اخیر در مورد سواد مالی و مهارتهای پولی کودکان (در گروه سنی ۵ تا ۸ سال) می‌پردازد.

پس از این درس، درس‌های مربوط به سایر گروه‌های سنی به تدریج منتشر خواهند شد.

سواد مالی و مهارتهای پولی کودکان

مهم‌ترین نکته‌ای که طی درس‌های اخیر مورد تاکید قرار گرفت این بود که بحث در مورد پول و مسائل مالی را نمی‌توانیم و نباید یک بحث منفی و نامطلوب در نظر بگیریم.
ما با اجتناب از طرح این بحث‌ها، صرفاً باعث می‌شویم که فرزندانمان، نخستین روایت‌های مربوط به پول و مسائل مالی را در فضایی خارج از خانه و خانواده و با روایتی که احتمالاً با اصول و ارزش‌های ما سازگاری ندارد، بشنوند و بیاموزند.

با توجه به توضیحات تفصیلی و مثال‌های متعددی که در درس‌های قبل مطرح شد، در اینجا صرفاً مجموعه‌ای از نکات و اصول و چارچوب‌های پیشنهادی را به صورت منظم و شفاف فهرست می‌کنیم تا شاید با مرور آنها، کیفیت تصمیم‌گیری ما درباره رفتارهای مرتبط با کودکان‌مان بهبود یابد:

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سواد مالی کودکان و نوجوانان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سواد مالی کودکان و نوجوانان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای جمع بندی: مهارتهای پولی مربوط به کودکان ۵ تا ۸ سال

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حمید طهماسبی

  با تشکر از اتمام این بخش

  به نظر من فرزند ما مخصوصا در همین سنین 5 تا 8 سال فقط و فقط به رفتار والدین دقت می کند. اصلا مهم نیست ما چه می گوییم ولی خیلی مهم است که چه می کنیم.

  آنقدر صدای رفتارت بلند است که نمی گذارد بشنوم چه می گویی.

  بهترین راه این است که خودمان اول این ها را فرا بگیریم و بعد آن را به صورت رفتاری و ناخودآگاه انتقال بدهیم، نه به صورت نمایشی، چون دقیقا در همان رفتارهای ناخودآگاه کودکان می بینند و می آموزند.

  - داستان نامربوط :

  چند وقت پیش رفتم یک فست فود، دیدم کنار دستشویی با گذاشتن عکس طرز صحیح شستن دست ها را یاد داده بود. اول خیلی به نظرم احمقانه آمد بعد که بیشتر دقت کردم دیدم اگر طرز صحیح شستن دست آن است، من کل عمرم هنوز دستم را صحیح نشسته بودم تا به آن روز. سعی کردم و تمام حرکات را به ذهنم سپردم.

  (این query را سرچ کنید مطمئنم شما هم بهت زده خواهید شد "طرز صحیح دست شستن")

  - داستان یک ذره مربوط :

  در زمان کودکی ما منچ جزء بازی هایی بود که انجام می دادیم. یکبار برای خرید منچ به مغازه رفتم یک صفحه منچ کاغذی داشت که زمانی که بازی تمام میشد 4 تا می کردیم و جمعش می کردیم به قیمت 200 تومان و یک صفحه منچ داشت که روی یک تکه پلاستیکی بود و به همان شکل استفاده می شد با قیمت 500 تومان، مشکل منچ اول این بود که بعد از یک مدت کاغذ دیگر پاره می شد و قابل استفاده نبود. من همان منچ 500 تومانی را خریدم. وقتی به خانه آمدم و داستان را برای پدرم تعریف کردم خیلی من را تشویق کرد و به من گفت هیچ چیزی بی دلیل گران نیست، مثلا اگر منچ 1000 تومانی بود آن از اینی که تو خریدی هم بهتر بود.

  الان نمی گویم که حرف پدر من 100% درست است ولی باعث شد که در تمام زندگیم کم پیش بیاید که وسیله ای را تهیه کنم و مجبور به دوباره خریدن آن به دلیل بی کیفیتی شوم. خودش هم همیشه به این مدل پایبند بوده و هست.

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .