Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


نقش محیط غنی شده در افزایش هوش کودک در سالهای نخست زندگی


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۳۸۱۷۳
پیش نیاز مطالعه این درس: از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه‌ی این درس:
 • بتوانند تاریخچه تحقیقاتی بحث نقش محیط غنی شده در هوش را شرح دهند.
 • بین محیط غنی شده برای موش‌ها و محیط غنی شده برای انسان‌ها تمایز قائل شوند.
 • بین محیط غنی شده و محیط طبیعی تمایز قائل شوند.
 • کمی از فشارهای نامتعارف برای پرورش مغز کودکان خود (خصوصاً در سه سال اول زندگی) بکاهند.
سه سال اول کودکان - پرورش کودکان تیزهوش

همه چیز از آقای دونالد هب (Donald Hebb) استاد دانشگاه مک گیل شروع شد.

او حدود پنجاه سال قبل، مشغول آزمایش در مورد هوش بود.

حتماً کسانی که در حوزه ی هوش مصنوعی و شبکه های عصبی مصنوعی کار کرده‌اند، نام دونالد هب و قانون معروف او در یادگیری شبکه عصبی مصنوعی را شنیده‌اند.

ولی ما در اینجا، کاری به تلاش او در زمینه شبکه های عصبی مصنوعی نداریم. ما با موش‌های دونالد هب کار داریم.

محیط غنی شده برای پرورش هوشها

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

تمرین:

خوشحال می‌شویم اگر در هر یک از دو مورد زیر تجربه یا خاطره‌ای دارید با دوستان خود در میان بگذارید:

مورد اول: تلاش‌هایی که والدین در سه سال یا پنج سال اول، انجام می‌دهند تا به تصور خود، محیطی غنی برای رشد فرزندان ایجاد کنند.

مورد دوم: تلاش‌ها و رفتارهایی که والدین انجام می‌دهند و تصمیم‌هایی که می‌گیرند تا فرزندان آنها رشد بهتری داشته باشند، اما در عمل آن‌ها را از محیط نرمال دور می‌کنند.

طبیعتاً در هر مورد، باید مطالعات علمی انجام شود. ما فقط در اینجا سعی می‌کنیم با توجه به آموخته‌هایمان، برخی مصداق‌ها را حدس بزنیم.

چون به هر حال در دنیای واقعی، باید فرزندان را تربیت کرد و نمی‌توانیم بگوییم چون نتایج تحقیقات کامل نیست، فعلاً چند نسل، بدون فکر و اندیشه بزرگ شوید تا ببینیم چه می‌شود.

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری پرورش کودکان هوشمند به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه پرورش کودکان هوشمند
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۸ نظر برای نقش محیط غنی شده در افزایش هوش کودک در سالهای نخست زندگی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سعید

  صرفاً به عنوان شخصی که 17 سال است برچسب پدر بودن را با خود حمل می کند  عرایض زیر را تقدیم دوستان می کنم:

  با عرض پوزش، بسیاری از کسب و کارها بر پایه "جهل و نادانی مردم" پایه ریزی شده که اتفاقاً گردش مالی آنها هم نشان از رونقشان دارد. از شامپوی ضد ریزش مو و داروی لاغری و ناتوانی های خاص جسمی گرفته تا وسایل دانشمند سازی در آینده. بعضی وقتها با خودم فکر میکنم آینده ی دنیایی که کودکانش قرار است به زور "بیبی انیشتن" دانشمند شوند چه خواهد بود؟!

  در دامداری های صنعتی، برای بالا بردن میزان تخمگذاری مرغ یا شیردهی گاوها و همچنین افزایش حجم گوشتشان، اقداماتی انجام می شود که نقطه اشتراک همگی "تغییر زندگی طبیعی" آنهاست.اما مشکل اینجاست که به وضوح می بینیم در نحوۀ رشد و تربیت جگرگوشه هایی که ادعا می کنیم ارزشمندترین دارایی ما در زندگی هستند (بهرحال در جامعه ای زندگی می کنیم که فرزند جزء اموال و دارایی محسوب می شود!) بدون اینکه بفهمیم، همان اقدامات مشابه دامداری های صنعتی را انجام می دهیم. گویی که قرار است به تولید انبوه دانشمند یا تیراژ وسیع نابغه برسیم!

  غافل از اینکه شاید تربیت فرزند ما با تربیت دیگر جانوران باید کمی متفاوت باشد!

  بطور مثال زمانی که فرزندمان باید به صورت طبیعی به کشف دنیای اطراف خود بگذراند را در کلاسهای موسیقی و زبان هدر می دهیم. حالا اینکه آن پدر و مادر نگران که با خودروی خود جلوی در آموزشگاه موسیقی یا زبان و احتمالاً آبمیوه در دست، با پارک دوبل و ایجاد ترافیک، چه چیزی در آینده از جنس فرهنگ شهرنشینی دارد که به فرزندش بیاموزد، حکایت دیگری دارد که جایش اینجا نیست.

  اگر با پسرم به ماهیگیری می رفتم و او با دستهایش در گل و لای به دنبال کرم برای طعمه می گشت، اگر از کوچه و خیابان، بچه گربه بی پناه را به منزل می آورد و پناه می داد و حتی یک بار هم یک موش را از توی تله موش چسبی توی خیابان نجات داد و آورد منزل و تمام زندگی را به گند کشید(!) و همیشه تشویق هم می شد، اما در مقابل باید جواب خیلی ها را هم می دادم که این چه نحوۀ تربیت فرزند است؟! به این جرم که استاندارد تربیت فرزندانم با دیگران و عرف جامعه متفاوت بود. همین

  حتی چند سال قبل، خانم معلم اتو کشیده پسر دومم که غرق در تفکرات رایج و تهوع آور جامعه بود، با نهایت صراحت و در دفتر مدرسه، بنده را یک پدر بی خیال خواند و بی ادبانه به من گفت که« آینده فرزندان پدر بی خیالی مثل شما کارتن خوابی است!»

  چرا؟

  شاید به این دلیل که نمرات فرزندم کمترین اهمیتی برایم نداشت (مهم فقط رعایت اخلاق و ادب بود)

  شاید هم به این دلیل که فرزندم را در هیچ کلاس تقویتی خارج از مدرسه نام نویسی نکردم (زمان استاندارد حضور در مدرسه هم بنا بر جبر جامعه بود وگرنه همان را هم نمی گذاشتم)

  شاید هم به این دلیل که فرزندم در تمام عمرش حتی یک دقیقه هم کلاس زبان نرفته بود (هرچند فیلم های خارجی را به زبان اصلی نگاه میکرد و برای پدر بیسوادش ترجمه می نمود)

  این خانم معلم محترم را بهمن ماه گذشته بصورت اتفاقی توی خیابان دیدم. از فرزندم پرسید: عرض کردم:

  با نهایت تاسف و برخلاف پیش بینی شما کارتن خواب نشد! و بازهم با نهایت تاسف و شرمندگی رتبه اول استان در رشته (...) را هم کسب کرد بدون اینکه هیچ کمکی بهش بشود و در آخر هم با عرض تاسف و شرمندگی فراوان تر و رویم به دیوار، هم اکنون در کشور اتریش مشغول زندگی و ادامه تحصیل است!

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .