Menu


آرشیو اینترنت – سفری به دنیای قدیمی اینترنت


ماشین زمان - سفری به دنیای قدیم اینترنت - متمم - محل توسعه مهارتهای من

در سالهای ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶، دنیای وب هنوز آنقدر کوچک بود که بروستر کاله و همکارش، احساس کنند که می‌شود تمام اینترنت را دانلود کرد و فایل‌های آن را یکجا به عنوان آرشیو اینترنت نگه داشت! صفحات در فضای وب تغییر می‌کردند و بروستر و دوستش، دوباره وضعیت جدید صفحه را هم ذخیره و نگهداری می‌کردند.

این آرشیو به صورت کاملاً‌ شخصی نگهداری میشد تا اینکه نهایتاً در پنجمین سالگرد شروع این بازی عجیب، طی مراسمی عمومی در دانشگاه برکلی، رونمایی شد.

ماجرا ادامه پیدا کرد و حجم اطلاعات بسیار زیاد شد. به تدریج دامنه‌ای به نام web.archive.org شکل گرفت و همه توانستند به صورت آزاد و رایگان، به آرشیو اینترنت و مجموعه‌ی ثبت شده‌ی صفحات مختلف وب، در تاریخ‌های مختلف دست پیدا کنند.

پروژه آرشیو اینترنت ماشینی برای سفر به گذشته یا Wayback Machine نامیده شد و هنوز هم فعال است و ادامه دارد. در سال ۲۰۱۳، اعلام شد که در مجموع ۲۴۰ میلیارد آدرس وب، در این ماشین شگفت‌انگیز زمان، ثبت و ذخیره شده است!

برای استفاده از این سرویس، کافی است پس از ورود به آدرس web.archive.org نام سایت مورد نظر خود را وارد کنید تا تاریخ‌هایی که اطلاعات مربوط به آن سایت ثبت و ذخیره شده است نمایش داده شود.

شاید برای شما جالب باشد که ببینید شرکت اپل در سال ۱۹۹۷ با چه هیجانی پاوربوک خود را با حافظه‌ی دوازده مگابایت(!) با قیمت چندهزار دلاری معرفی و عرضه می‌کند. یا مایکروسافت در همان سالها،‌ موس‌های جدیدش را که به یک چرخ کوچک مجهز شده‌اند به عنوان ماوس هوشمند معرفی می‌کند!

شاید هم دوست داشته باشید با مراجعه به آرشیو اینترنت خبرهای سال ۱۳۸۵ را در سایت عصر ایران (با طراحی ناقص و ساده‌ی آن زمانش)‌ بخوانید. به ما هم حق بدهید که دوست داشته باشیم تصاویر نوزادی فرزند دوست‌داشتنیمان را (متمم) که هنوز یک ساله نشده است نگاه کنیم:

motamem-history-1

motamem-history-2

motamem-history-3

motamem-history-4

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ابراهیم هادیان ، جعفر میرزایی ، احسان بیرانوند ، علیرضا محمدی ، yaser

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

26 نکته برای آرشیو اینترنت – سفری به دنیای قدیمی اینترنت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علی کریمی

  قبل از آشنایی با shabanali.com، یکی از وبلاگهایی که بهش سر میزدم، وبلاگ یک پزشک بود. به حوزه تکنولوژی خیلی علاقه داشتم و چقدر از نوشته های آقای مجیدی لذت می بردم (بخصوص از زمانی که پزشکی رو رها کرده و مطلق، وبلاگ نویس شدند) الان داشتم با ماشین زمان تو وبلاگشون نگاه می کردم. یک پست دیدم مال سال 1384 یعنی ده سال پیش. در مورد آینده دنیای IT و گوگل از زبان نیویورک تایمز. نکاتش، خیلی برام جالب بود:

  1- سال 2014است . مطبوعات و رسانه‌ها به صورتى كه اكنون می‌شناسيم ديگر وجود ندارند.
  2- رابرد مورداک به دبیران روزنامه های آمریکا هشدار می دهد که اگر از اینترنت استفاده نکنند. شان خود را در حد یک آدم بازنده پایین آورده اند.
  3- در سال 2014 همه در تولید اخبار سهیم هستند. از مطالب بلاگ ها و تصویرهای گرفته شده با تلفن همراه تا گزارش های تصویری و تحقیقات دامنه دار
  4- تمام مردم، هم تولید کننده اخبار هستند و هم مصرف کنندگان آن.
  5- کامپيوترها مقوله هاى مختلف را استخراج يا تركيب می‌كنند تا منطبق بر نيازها و سلايق هر كاربر باشد. اخبار بر اساس تعداد كاربرانى كه آن خبر را می‌خوانند اولويت دهی می شوند.
  6- ديگر هيچ عقل كلى كه تصميم بگيرد ما چه چيزهايى را بايد ببينيم و چه چيزهايى از بقيه مهمتر هستند وجود ندارد

  از اینها بگذریم. یک نگاه هم به وبلاگ استاد نازنین، برای فراموش کردن، در سال 86  بندازیم. آن موقع هم، فیسبوک را مورد لطف قرار می دادند!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .