Menu


لایک‌های ما در شبکه های اجتماعی چه ویژگیهایی از شخصیت‌مان را افشا می‌کنند؟


شخصیت شناسی در شبکه های اجتماعی

چندین دهه است که محققان می‌دانند صفات و ویژگی های شخصیتی ما بر روی تصمیمهایمان تاثیر می‌گذارند.

منظور از تصمیم‌ها، صرفاً انتخاب‌های بزرگ زندگی نیست. حتی انتخاب بین دو برند خودرو یا خمیردندان هم تحت تاثیر صفات شخصیتی ما قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر، به خوبی می‌دانیم که انسان‌ها قبل از عصر دیجیتال و رواج یافتن شبکه های اجتماعی، هرگز به اندازه‌ی امروز سلیقه‌ها و خواسته‌ها و انتظارات و تصمیم‌ها و انتخاب‌های خود را به صورت رایگان و گسترده، برای دیگران افشا نمی‌کرده‌اند.

شخصیت شناسی بر اساس لایک های شبکه های اجتماعی تا چه حد علمی است

کمی جستجو در میان مقالات تحقیقاتی و پروژه‌های آکادمیک و نیز تجاری، نشان می‌دهد که دانشگاهیان و کسب و کارها، از این فرصت ارزشمند غافل نبوده‌اند.

در گذشته‌های نه چندان دور، در درس روش تحقیق (Research Method) به دانشجویان می‌آموختند که مراقب باشید تعداد پرسش‌های یک پرسشنامه زیاد نشود. چون مخاطب خسته و بی‌حوصله می‌شود.

امروز شرایطی به وجود آمده که مخاطب، وقتی خسته و بی‌حوصله می‌شود به سراغ شبکه های اجتماعی می‌آید و آنها را رها نمی‌کند. مدام با لایک کردن پست‌ها، به اشتراک گذاری آنها، گزارش دادن و ریپورت کردن آنها سلیقه‌های شخصی، دیدگاه‌های سیاسی، ترجیحات خرید و دغدغه‌های ذهنی خود را اعلام می‌کند.

کتابهای زیادی می‌توان یافت که تحلیل شخصیت مشتریان بر اساس رفتارهای آنها در شبکه های اجتماعی را به عنوان موضوع اصلی خود یا یکی از موضوعات اصلی خود انتخاب کرده‌اند.

عنوان‌های زیر از جمله‌ی این کتابها هستند:

 The Social Net: Understanding our online behavior

 The Psychology of Consumer Profiling in Digital Age

 Routledge International Handbook of Consumer Psychology

در این درس، به یکی از تحقیقاتی می‌پردازیم که در هر سه کتاب فوق مورد اشاره قرار گرفته و از معتبرترین و اثرگذارترین تحقیق‌ها در حوزه شخصیت شناسی در فضای آنلاین محسوب می‌شود.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

درس تحلیل شخصیت بر اساس رفتار در شبکه های اجتماعی برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با شبکه های اجتماعی هم  دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقمندی شما به موضوع شخصیت شناسی، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 شخصیت شناسی

 تحلیل رفتار متقابل

 افزایش عزت نفس

 کارگاه زندگی شاد

نخستین نتایج این تحقیق، با تیتر You are what you like (شما همان چیزی هستید که لایک می‌کنید) منتشر شد. البته هنوز هم تعداد کسانی که در حال تکمیل پرسشنامه‌ها هستند رو به افزایش است و قاعدتاً در آینده می‌توان تحلیل‌های بسیار ارزشمندتری از این اطلاعات گردآوری شده استخراج کرد.

البته نباید این تحقیقات برای ما چندان شگفت‌انگیز باشند.

عمده‌ی نظریه‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی، در نهایت به نوعی به ترجیحات ما اشاره دارند و در چه جایی بهتر از شبکه‌های اجتماعی (با لایک کردن پست‌ها و مطالب دیگران)، ترجیحات خود را اعلام می‌کنیم؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد ماهر ، احسان ، هیوا ، مریم زارع تبار ، علی محمودی اردکانی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری شخصیت شناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه شخصیت شناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

14 نکته برای لایک‌های ما در شبکه های اجتماعی چه ویژگیهایی از شخصیت‌مان را افشا می‌کنند؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مریم زارع تبار

  حدود سه چهار سال پیش، ما یک گروه حدودا 10 نفره بودیم که وبلاگ مینوشتیم، تقریبا هم سن و سال بودیم، هر کدوم از یک شهر، نه همدیگرو دیده بودیم و نه اطلاعات خاصی از هم داشتیم. اون موقع تلگرام و اینستاگرام هم به اندازه امروز (اقلا بین ما فراگیر نبود)، ما فقط نوشته های همو میخوندیم و عمومی و خصوصی برای هم نظر میگزاشتیم.

  یادمه برای سفری، دنبال یک همسفر میگشتم که مثل من فکر کنه. ناخودآگاه یاد یکی از دوستان وبلاگ نویسم افتادم، بهش پیام دادم و بعد هم تماس تلفنی و ... تا روز حرکت، تو ایستگاه قطار، من دوستم رو ندیده بودم، حتی اسم فامیلش رو هم نمیدونستم، ولی نتیجه فوق العاده بود، طوری که هر دو احساس میکردیم بیشتر از 20 ساله همدیگرو میشناسیم.

  بعدها وقتی بقیه دوستان وبلاگ نویسم رو هم دیدم همینطور بود. آدمها قرابت عجیبی با نوشته ها و دغدغه هاشون داشتن. حالا این که تو ابعاد بلاگ بود و ده دوازده نفری، طبعا در ابعاد بزرگتر، و جامعه آماری بزرگتر، ویژگیهای شخصیتی با دقت خیلی بالایی مشخص میشه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .