Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


آیا می توان از میزان برونگرایی عملکرد شغلی کسی را پیش بینی کرد؟


رابطه بین برونگرایی و عملکرد شغلی - تیپ شخصیتی چه تاثیری بر عملکرد شغلی دارد

تلاش برای پیش بینی عملکرد شغلی بر اساس تیپ شخصیتی و ویژگی های شخصیتی قدمتی طولانی دارد.

اگر چه در طول دهه‌های اخیر، دیدگاه مدیران و محققان نسبت به این مسئله بارها تغییر کرده است.

تا نیمه های قرن بیستم، تقریباً نتیجه گیری عمومی این بود که از ویژگی های شخصیتی نمی‌توان عملکرد کارکنان را پیش بینی کرد (+).

طی سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰، روند تحقیقات تغییر کرد.

تحقیقات زیادی انجام شدند که رابطه بین ویژگی های شخصیتی و عملکرد شغلی را تایید می‌کردند (+).

اما تحقیقات دیگری هم بودند که نتایج متفاوتی را گزارش می‌‌کردند و در این میان، هر مدیری به سلیقه‌ی خود با ویژگی های شخصیتی برخورد می‌کرد.

 احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که در میان ویژگی‌های شخصیتی، عموماً درونگرایی و برونگرایی بیش از سایر ویژگی‌های شخصیتی مورد توجه مدیران منابع انسانی قرار گرفته است. 

شاید به این علت که نشانه‌های این ویژگی شخصیتی را ساده‌تر از سایر ویژگی‌ها می‌توان مشاهده کرد یا اینکه تعریف برونگرایی و درونگرایی در ذهن مدیران با اجتماعی بودن یکسان است و طبیعی است که این اجتماعی بودن در افراد دیگر را نسبتاً ساده می‌توان تشخیص داد و برآورد کرد.

همچنین واضح است که  اوج اهمیت رابطه ویژگی‌های شخصیتی و عملکرد شغلی، در مصاحبه شغلی لمس می‌شود. 

چون طبیعتاً وقتی فردی به عضویت یک سازمان در می‌آید و در آنجا مشغول به کار می‌شود، پس از مدتی عملکرد واقعی او قابل مشاهده، سنجش و اندازه گیری است و عموماً لازم نخواهد بود که برای پیش بینی عملکرد شغلی، به سراغ ویژگی های شخصیتی او برویم.

طی سه دهه‌ی اخیر، تحقیقات در زمینه استفاده از ویژگی های شخصیتی برای پیش بینی عملکرد شغلی به شدت گسترش یافته است و ما هم در بحث کارگاه شخصیت شناسی، می‌کوشیم شما را از دستاوردهای این تحقیقات مطلع کنیم.

این درس را به طور اختصاصی به بحث در مورد نقش عامل برونگرایی در پیش بینی عملکرد شغلی اختصاص داده‌ایم:

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

تمرین (لازم نیست نتیجه‌اش را اینجا بنویسید):

در محیط اطراف خود در خانه و خانواده و محل کار به دنبال افرادی بگردید که به خاطر اینکه اجتماعی نیستند یا کمتر اجتماعی هستند، به عنوان درونگرا شناخته می‌شوند.

حالا به پنج فاکتور دیگر که در کنار اجتماعی بودن قرار گرفته‌اند توجه کنید و ببینید که آیا در آنها هم امتیاز پایینی کسب می‌کنند؟

با این تمرین، به تدریج می‌آموزیم که اجتماعی بودن را به عنوان تنها شاخصه‌ی برونگرایی در نظر نگیریم و قضاوت خود را در مورد صفت اجتماعی بودن، به سایر صفات و ویژگی‌های شخصیتی افراد تعمیم ندهیم.

در این حالت، زمانی که می‌گویند برونگرایی بر روی عملکرد شغلی (خصوصاً عملکرد زمینه‌ای) تاثیر دارد، می‌دانیم که منظور از برونگرایی چیست و آن را با اجتماعی بودن اشتباه نمی‌گیریم.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    زهرا ، رادیوم ، وحدت خیرخواهان حقیقی ، خاطره سرمدی ، فاطمه نورین جعفری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری شخصیت شناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه شخصیت شناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۰ نظر برای آیا می توان از میزان برونگرایی عملکرد شغلی کسی را پیش بینی کرد؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : جواد عزیزان

  پس از مطالعه  محتوای آموزنده درس، چند نکته  به ذهنم رسید:

  ☼ هنگامی که قصد داریم برای یکی از پست های خالی سازمان امان (مثلا مدیر فروش)، نیرو جذب کنیم، ابتدا شرح شغل را بررسی کنیم. انتظارات امان را از شاغل شغل مستند سازی کنیم. بعنوان مثال ممکن است به این نتیجه برسیم که فرد لازم نیست تمامی ویژگی های برون گرایی را توامان با هم داشته باشد. بدین ترتیب شاید دقیق تر باشه که ویژگی های برون گرایی را رتبه بندی کنیم و سپس به ارزیابی افراد بپردازیم و فرد مناسب را انتخاب کنیم.

  به نظرم بهتر است مدیران در جلسات مصاحبه ،هنگامی که قصد دارند میزان "برون گرایی" فرد را ارزیابی کنند همواره شش المان برون گرایی (میزان صمیمیت، اجتماعی بودن، صراحت و قاطعیت، جنب و جوش، هیجان خواهی و علاقه مندی به تجربه احساسات مثبت) را پیش روی خود  (مانند یک فرم ارزیابی) داشته باشند و سعی کنند به اجزای برون گرایی نمره دهند تا به خود شاخص. اینطوری از خطای ارزیابی تا حدی کاسته می شود.

   

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .