Menu


فایل صوتی رادیو متمم: درباره استراتژی محتوا


دانلود فایل صوتی رادیو متمم درباره استراتژی محتوا

در این فایل صوتی رادیو متمم، توضیحاتی مقدماتی درباره استراتژی محتوا مطرح شده است. در بسیاری از دروس متمم، رادیو متمم صرفاً توضیحاتی کلی برای معرفی درس هستند. اما فایل‌های صوتی مربوط به استراتژی محتوا قرار است با جزییات بیشتری به این حوزه بپردازند.

بنابراین شاید این فایل‌ها برای کسانی که به این حوزه علاقمند نیستند، کمی خسته کننده و طولانی به نظر برسد. اما از آنجا ما قصد داریم فایل‌های صوتی این حوزه را با توجه بیشتری به جزییات و مبانی تئوریک ارائه کنیم، پرداختن به برخی مقدمات اجتناب ناپذیر خواهد بود (درست مانند یک کلاس درسی رسمی دانشگاهی).


این فایل صوتی بیست دقیقه ای رامی‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

لینک دانلود فایل صوتی رادیو متمم: مقدمه ای بر استراتژی محتوا

سایر فایل‌های مربوط به رادیو متمم را می‌توانید از محل آرشیو رادیو متمم دانلود کنید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: علی بابایی , میثم شیخی , محمد اسدی , آذین دائی جواد , حامد.ی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

51 نکته برای فایل صوتی رادیو متمم: درباره استراتژی محتوا

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مختار راد

  کامنتی که متممی محترم مریم هاشم پور  اینجا گذاشتند بهانه ای شد تا در پاسخ به نگرانی »حمله مدیا ها ! و جریان زرد و زرد تر شدن هر روزه محتوا ها» (که عمدتا بخاطر تولید غیر تخصصی آنها است) مطلبی بنویسم و اثبات کنم این از ضروریات عصر ما است.
  واقعا فایده اینکه در عصر حاضر ، با رسانه های با حجم بالایی از تبلیغات ، اطلاعات از رده خارج ، و مطالب زرد رودررو باشیم جز ضرر چیست؟ و چرا ما هم به توصیه محمدرضا شعبانعلی باید به این موج تولید محتوا بپیوندیم؟
  برای فهمیدن درستی و نادرستی این پرسش مقایسه رسانه های عصر صنعتی و عصر الکترونیک را از زبان الوین تافلر نقل میکنم.
  الوین تافلر درکتاب «موج سوم» وضعیت رسانه ها را در تمدن صنعتی تشبیه میکند به "بمب اطلاعاتی" : "که ادراک و رفتار انسان پیشاصنعتی را در زندگی از بنیاد دگرگون ساخته است."
  "هر یک از ما یک انگاره ذهنی از واقعیت ساخته است ، یعنی انباری از تصاویر بصری و سمعی و حتی لامسه ای! اما بعضی فقط ادراکات اند یعنی اثرات به جای مانده از اطلاعاتی که ما درباره محیط اطرافمان داریم ... موج دوم [تمدن صنعتی] تعداد مجاری ای را که فرد از طریق آن تصاویر ادراکی خود را از واقعیت بدست می آورد چندید برابر کرد... این تصاویر که بصورت متمرکز تولید میشده اند بوسیله «رسانه های همگانی» به داخل ذهن توده ای تزریق میشوند و به همسان کردن رفتار (که مورد نیاز نظام تولید صنعتی است) کمک می کردند."
  سپس عنوان میکند که در عصر دیجیتال و ظهور تکنولوژی ارتباطات ، "رسانه های توده ای" مبدل شدند به «رسانه های غیر توده ای»:
  "امروزه موج سوم با شدت تمام در حال دگرگون کردن اینها است: اطلاعات تازه ،به سرعت به ما میرسند و ما مجبوریم بایگانی ادراکی خود را دائما با سرعت بیشتری اصلاح کنیم... زیرا اگر اینکار انجام نشود اعمال ما با واقعیت فاصله میگیرد و روز به روز توانایی خود را برای پاسخ دادن به مسایل روزمره بیشتر از دست میدهیم... این تسریع بدین معنا است که تصاویر بیش از پیش موقتی و گذرا میشوند".
  با فهمیدن این روند به نظر میرسد دو تفاوت عمده این دو عصر (عصر صنعت و عصر ارتباطات) میزان عمومیت و عمر اطلاعات باشد. امروزه اطلاعات به سرعت قدیمی میشوند و شاید لازم نباشد برای جمع آوری و نگه داشتن آنها به اندازه گذشته وقت بگذاریم. باید به سرعت آنها را مرور کنیم و به سرعت رها کنیم. ضمن اینکه همه آنها برای همه ما نیستند.
   هرچه نظر ها و دیدگاه ها بیشتر و بیشتر بشوند ما ابعاد بیشتری هم از دنیای اطرافمان را خواهیم دید ! خلاقیت های فردی در تلاقی با ایده ای که در دوردست ترین نقطه کره زمین توسط بی ربط ترین آدم تولید شده رشد میکند و این همان چیزی است که عصر ارتباطات (بر خلاف عصر صنعتی که خلاقیت ها و فعالیت ها را دسته جمعی و در چهارچوب های مشخص میخواسته است مثل خط تولید خودرو یا تولید نفت با صدها کارمند که خلاقیت و مدیریت مختص عده کمتری بود) بر عهده تک تک انسانها میگذارد.
  حدس میزنم انسان در این عصر در کنترل ، مدیریت و تولید اطلاعات کم کم تنها میشود. بنابراین «گلوگاهی» که در حال عبور از آن هستیم ما را برای عصری تربیت میکند که در آن هر انسان خود یک مدیر اطلاعاتی خواهد بود.
  من از این گلوگاه به عنوان «زایمان اطلاعاتی» تعبیر میکنم که حاصل آن عصر روشنی اطلاعات و اعتبار فضای مجازی خواهد بود. به تعبیری فضای زرد ، بی اعتبار و تبلیغاتی اطلاعات کم کم از بین رفته و Reliability افزایش خواهد یافت.
  درست مثل هجوم به سمت تجارت الکترونیک از سال 2000 میلادی در اروپا و امریکا که حاصل آن فضای منطقی تر و معتبر تری است که اکنون میبینیم. این هجوم همین الان در ایران در حال شکل گیری است . اما چون ما همیشه مصرف کننده بوده ایم و مقدمه فرهنگی عصر صنعتی را نگذرانده ایم احتمالا زایمان دردناکتر و طولانی تری در پیش خواهیم داشت.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .