Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


سیستم تولید تویوتا و نقش آن در تغییر شیوه‌ی تولید


نقش تویوتا در تولید ناب

سایت بلومبرگ علاوه بر محتوای خبری و گزارش‌های تحلیلی اقتصادی، گاهی اوقات ویدئوهای آموزشی کوتاه و ارزشمندی هم تولید و ارائه می‌کند که مشاهده‌ی آن‌ها، می‌تواند برای یادگیری نکات جدید، یا تثبیت آموخته‌های قدیمی مفید باشد.

در یکی از این ویدئو‌ها، بلومبرگ به این نکته پرداخته که سیستم تولید تویوتا چگونه شیوه‌ی تولید را در بسیاری از نقاط جهان تغییر داده است.

اشاره‌ی این ویدئو به مفهوم Lean Production است که ما در فارسی آن را تحت عنوان تولید ناب می‌شناسیم.

امیدواریم مشاهده‌ی این ویدئوی پنج‌دقیقه‌ای برای شما هم جذاب و آموزنده باشد:


محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

این مطلب برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب و سایر بحث‌هایی که تحت عنوان #ایده متمم مطرح می‌شوند، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته اگر به مطالبی از جنس ایده‌ی متمم علاقه دارید، می‌توانید ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 پرسش‌ها و پاسخ‌ها (دن اریلی)

 مجموعه مطالب ست گادین

  تجربه های ذهنی

 سبک زندگی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۳ نظر برای سیستم تولید تویوتا و نقش آن در تغییر شیوه‌ی تولید

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : جواد عزیزان

  به نظرم کایزن بیشتر از آنکه یک ابزار یا تکنیک باشد، یک نگرش است. کایزن بیشتر به دنبال یافتن راه هایی برای انجام دادن بهتر کارهاست. همان طور که در درس یاد گرفتیم کایزن، بهبود های پیوسته و تدریجی در کار را مد نظر دارد. به عنوان مثال:

  ☼ هنگامی که مسئول یک شعبه بانک با شلوغی بیش از حد مشتریان در یک دوره زمانی مواجه می شود. می تواند با کارگیری تکنیک های خلاقیت مانند 5W+H موداها (اتلاف ها) را شناسایی و نسبت به حذف آنها اقدام نماید.

  ☼ هنگامی که در کارخانه ایی، افراد خط تولید، زمان های بیکاری زیادی دارند می توان به کمک این سیستم، موداهای موجود را شناسایی، میزان بیکاری افراد را کاهش و در نهایت بهره وری را افزایش داد.

  ☼ هنگامی که برای دریافت کارت حساب سپرده کوتاه مدت، مشتری زمان زیادی را در شعبه بانک صرف نوشتن و تکمیل فرم های گوناگون می نماید. می توان به کمک این سیستم، فرآیند اعطای کارت عابربانک را کوتاه تر کرد.

  ☼ هنگامی که برای انجام یک کار ساده (مانند پرداخت عوارض خروج از کشور) افراد مجبور می شوند ساعت ها در صف منتظر بمانند؛ می توان به کمک کایزن، روش های بهتری (مانند استفاده از وب سایت پرداخت عوارض، استفاده از دستگاههای پوز در فرودگاهها و ...) را برای پرداخت در نظر گرفت.

  در پایان به نظرم در زندگی فردی نیز می توانیم، کایزن را به کار ببریم. فقط باید در ذهن خود کمی از کارهایمان فاصله بگیریم و به راه های بهتری برای انجام دادن کارهای روزانه امان فکر کنیم.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .