Menu


سوزان سانتاگ | درباره سل و سرطان | بیماری به عنوان یک استعاره


سوزان سانتاگ - بیماری به عنوان یک استعاره

نویسنده، نظریه پرداز ادبی، فعال سیاسی، فیلمساز، فیلسوف و معلم، از جمله توصیف‌هایی است که در نخستین جستجوهای نام سوزان سانتاگ (Susan Sontag) در وب، با آن‌ها مواجه می‌شوید.

گفته‌اند مقاله‌ی علیه تفسیر (Against Interpretation) از جمله معروف‌ترین مقاله های سانتاگ است.

اما اگر آن را هم پیدا کنید و بخوانید، احتمال بالایی دارد که سانتاگ را چندان دوست‌داشتنی نیابید. این همه پیچیده‌گویی فقط بر علیه تفسیر؟

کتاب بیماری به عنوان یک استعاره (Illness as a Metaphor) هم به‌سادگی نمی‌تواند هر مخاطبی را جذب خود کند.

کتابی که دو بیماری سل و سرطان را محور خود قرار داده؛ اما نه از درمان‌شان می‌گوید و نه حرفی مستند و علمی درباره‌شان مطرح می‌کند: کند و کاوی در ادبیات، از شرق تا غرب، در جستجوی هر شخصیت داستانی که سل یا سرطان داشته یا هر نویسنده‌ای که این کلمات را در قالب تشبیه یا استعاره مفهومی به‌کار برده است.

سوزان سانتاگ کتاب بیماری به عنوان یک استعاره را چنین شروع می‌کند:

بیماری، بخش تاریک زندگی ماست؛ سرزمینی سخت‌تر و دشوارتر، برای زندگی.

هر یک از ما، از نخستین روز تولد، تابعیت دوگانه داریم و به دو کشور تعلق داریم: کشورِ سلامت و کشور بیماری.

هر چند که همه‌ی ما ترجیح می‌دهیم همواره گذرنامه‌ی خوبِ سرزمینِ سلامت در دست‌مان باشد، اما دیر یا زود، حتی اگر برای مدتی کوتاه، وادار می‌شویم با گذرنامه‌ی سرزمین بیماران تردد کرده و در آن‌جا اقامت کنیم.

آن‌چه می‌خواهم به شرح و بررسی‌اش بپردازم، مهاجرت و سبک زندگی در هر یک از این قلمروها نیست؛ بلکه بررسی احساسات و تعبیرهای خیال‌پردازانه‌ای است که با وضعیت بیماری گره خورده است.

… من می‌دانم که بیماری، یک استعاره نیست و اتفاقاً واقعی‌ترین و سالم‌ترین و خالص‌ترین شکل درک بیماری، به شدت با استعاره فاصله دارد و بیماری برای پوشاندن لباس استعاره بر تن خود، مقاومت می‌کند.

اما اگر وادار شوید به سرزمین بیماری سفر کنید و به قلمرو آن وارد شوید، ناگزیر خواهید بود با استعاره‌های تیره و ترسناکی که از سرزمین بیماری برایتان ترسیم می‌کنند روبرو شوید.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    بهروز ایمانی مهر ، داود شاکری ، آینه ، احسان بیرانوند ، نفیسه

قوانین کامنت گذاری در متمم

10 نکته برای سوزان سانتاگ | درباره سل و سرطان | بیماری به عنوان یک استعاره

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علی رمضانی

  "دوست دارم که زنده بمانم. هر روز که بیدار می شوم از زنده بودنم خوشحالم. این چیزی فراتر از لذت است. از زنده بودنم خیلی خوشحالم."

  این جملات را از ابتدای فیلم مستند زندگی سوزان سانتاگ ساخته نانسی کیتس 2014 برداشتم.
  چیزی که در مورد خانم سانتاگ برای من جالب است ارزشی است که او روی زندگی می گذارد و بخشی از این ارزش گذاری نتیجه رنج و مهنتی است که از بیماری سرطان کشیده است. تعریف و توصیف او از بیماری نیز بسیار دقیق است "سل، بدن را تسخیر می‌کند و سرطان مصرف. و این دومی،‌ بیشتر از اولی به طول می‌انجامد."
  می خواهم بگویم که کشف ارزش زندگی و بهبود کیفیت آن و لذت بردن بیشتر از زندگی را  شاید بتوان از لابلای گفتار خانم سانتاگ بیرون آورد. از این جهت که او دوبار بیماری را تجربه کرده است که به خاطر ناشناخته بودن انسان را معلق و سرگردان می کند.
  اما اینکه هر روز که بیدار می شوی از زنده بودن خود خوشحال باشی و اساسا "فکر به اینکه زنده هستی" را با خود مرور کنی شاید احساس زیباتری نسبت به زندگی در انسان ایجاد کند و قطعا تاثیر عمیق تری بر سبک و شیوه زندگی می گذارد.
  لینک مستند زندگی خانم سانتاگ: http://simafekr.tv/video/25670/

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .