Menu


بورس: کوسه‌های‌خشن یا پشه‌های‌مزاحم؟


بورس خرده سهام داران و سهام داران عمده

کافی است پای حرف فعالان بورس بنشینید. دو اصطلاح را زیاد می‌شنوید: سهامدارهای خرد. سهامدارهای بزرگ.‌ آنهایی که سرمایه‌ی کمی در بورس دارند، همیشه از سهامداران بزرگ مانند کوسه‌هایی یاد می‌کنند که تمام ماهی‌های کوچک بازار سرمایه را می‌بلعند.

هر وقت در بازار بورس، قیمت سهام به شدت افت می‌کند، پیش‌فرض سهامداران خرد این است که الان عده‌‌ای از همین کوسه‌ها، در حال لذت بردن از غذایی هستند که از این رکود و سقوط نصیبشان شده. به عبارتی پیش‌فرض عمومی بر این است که وقتی من در بازار بورس باخته‌ام حتماً کسی در این بازار برده‌ است و حتماً این فرد از گروه کوسه‌هاست!

همزمان با سقوط بازار بورس، کافی است پای حرف سرمایه‌داران بزرگ بورس بنشینید. آنها هم برای شما توضیح می‌دهند که همه چیز زیر سر همین خرده‌سهامداران است. کسانی که توانمندی بازی در بازار بورس را ندارند عدد‌های بزرگ را ندیده‌اند و رشد و سقوط را تجربه نکرده‌اند و وارد بازار بورس شده‌اند و با نخستین ضررها سهام خود را فروخته‌اند و بازار بیش از پیش آشفته شده است. در نگاه برخی از سهامداران بزرگ، خرده سهامداران مانند «پشه» هستند. جز مزاحمت خاصیتی ندارند و وقتی هم نیش زدند و رفتند، جایش تا چند روز می‌سوزد و درد می‌کند!

اما واقعاً برنده‌ی بازی «کوسه‌ها» و «پشه‌ها» کیست؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

چه مثالهایی از رفتار خرده سهامداران و سهامداران بزرگ در بازار بورس ایران دارید؟ لطفاً جز درمواردی که تصمیم‌های خود و اطرافیانتان را گزارش می‌دهید، از اسناد و مدارک مشخص استفاده کنید تا برای سایر دوستان نیز قابل پیگیری باشد. از مثال‌هایی که بار اتهامی نداشته باشد و با استاندارد «زبان زندگی» نوشته شوند، استقبال می‌شود.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    morteza qahreman ، پویا ، مهدی زواری ، علی فدائی ، حسین کاظمی

قوانین کامنت گذاری در متمم

20 نکته برای بورس: کوسه‌های‌خشن یا پشه‌های‌مزاحم؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : کیان اعظمی

  اگر چه که تحلیل رفتار سهامداران خرد و بزرگ می تونه در تصمیم گیریهای اقتصادی نقش مهمی رو ایفا کنه، ولی بهتر این هست که پدیده های اقتصادی رو در نگاهی کلی تر مورد تحلیل قرار داد.
  به طور کلی اقتصاد یک پدیده ی دوره ای (پریودیک) هست و دارای دوره نوسان هایی می باشد.
  مثلا اقتصاد آمریکا هر 40 سال یک بار دچار یک بحران شدید خواهد شد که آخرین آن در سال 2007 بود.
  در هنگام برداشت محصول در هند، قیمت طلای جهانی هر ساله افزایش پیدا خواهد کرد. (به علت اینکه، کشاورزان هندی پول خود را به طلا (اقتصاد سنتی) تبدیل خواهند کرد)
  سیکل بورس در ایران 8 ساله است. معمولا در 2 سال اول ریاست جمهوری هر شخصیتی در ایران، بورس به طور کلی در نزول خواهد بود. این نزول در سال اول شدید تر از سال دوم است. سال آخر ریاست جمهوری (در یک دوره 8 ساله) بهترین دوران بورس است.
  تغییر دادن این سیکل ها نیازمند صرف انرژی بسیار بسیار زیاد می باشد. مثلا ایجاد شرایط جنگی، یا خشکسالی های بلند مدت، یا ایجاد اختلالاتی (نویز) از این قبیل.
  بنابراین رفتار های متقابل پشه ها و کوسه ها در اغلب اوقات در دوره های مختلف یکسان خواهد بود.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .