Menu

ثبت نام مالی در گردهمایی توسعه مهارتهای فردی متممی ها

گردهمایی توسعه مهارتهای فردی، یک برنامه یک روزه‌ی اجتماعی - آموزشی از زیرمجموعه‌های برنامه آموزشی گروه متمم است که با هدف آشنایی بیشتر دوستان متممی با یکدیگر و نیز تبادل دانسته‌ها و آموخته‌هایشان، در بیست و ششم مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.اثرات انجام چند کار همزمان بر روی مغز


اثرات انجام چند کار همزمان بر روی مغز

دوست عزیزم سلام. شما بدون استفاده از اکانت متمم، در حال مشاهده‌ی این مطلب هستید. زمانی که مطلبی را بدون ورود به سایت و لاگین کردن مشاهده می‌کنید، بخش‌هایی از آن را از دست می‌دهید. ضمن اینکه متمم نمی‌تواند متن درس‌ خود را بر اساس سلیقه و نیاز شما، سفارشی و تنظیم کند.

در صورتی که کاربر متمم هستید، لطفاً‌ قبل از مشاهده‌ی درس‌های متمم، حتماً در سایت لاگین کنید و اگر هم در متمم ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید. برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید.

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که با افتخار، اعلام می‌کنند که می‌توانند چند کار موازی را انجام دهند. شاید از اینکه همزمان با صحبت تلفنی در شرکت، پیامک دوست‌تان را هم جواب می‌دهید، احساس غرور می‌کنید! شاید احساس خوبی دارید که چند پنجره‌ی همزمان روی دسکتاپ شما باز است و همزمان با پاسخ دادن به ایمیل‌ها، با دوستان خود هم چت می‌کنید.

احتمالاً هنگام مطالعه هم، موبایل‌تان از شما دور نیست تا همزمان بتوانید اوضاع جهان را تحت کنترل داشته باشید و منتظر نوتیفیکیشن پیام‌ها و پیامک‌ها و پست‌های دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی باقی می‌مانید. انجام کارهای موازی، از ویژگی‌های اجتناب ناپذیر در زندگی بسیاری از ماست. فقط شاید بسته به سبک زندگی هر کدام، سهم این نوع رفتار، کمتر یا بیشتر باشد.

تحقیقاتی که آقای ارل میلر طی سالهای اخیر انجام داده است، زوایای تازه‌ای از بحث انجام کارهای موازی را برای ما شفاف کرده است. او توضیح می‌دهد که:

اثرات نامطلوب انجام همزمان چند کار موازی بر روی مغز

نباید فراموش کنیم که تغییر مرکز توجه برای سیستم شناختی مغز، ساده و کم‌هزینه نیست و حتی وقتی متوجه نمی‌شویم، مغز برای اینکار هزینه‌های متعددی را پرداخت می‌کند.

تمام شدن یک فعالیت (مهم نیست که کوچک باشد یا بزرگ) در ما  احساس رضایت ایجاد می‌کند. اگر بخواهیم احساس رضایت را به شیمی بدن ترجمه کنیم، باید بگوییم که وقتی یک کار خیلی کوچک را هم انجام می‌دهیم، هورمون دوپامین (مربوط به لذت دستیابی به هدف) در بدن ما ترشح می‌شود.

کسی که با خودش قرار می‌گذارد یک ساعت تمام به مطالعه بپردازد، تنها پس از تمام شدن آن یک ساعت و احساس اینکه توانسته به هدف خود دست پیدا کند، این پاداش رضایت (دوپامین) را تجربه می‌کند.

اثرات نامطلوب انجام کارهای موازی بر روی مغز

چیزی که ارل میلر، عصب شناس دانشگاه MIT و همینطور دنیل لویتین (نویسنده‌ی کتاب ذهن سازمان یافته) آن را اعتیاد عصبی یا Neural Addiction‌ نامگذاری می‌کنند.

همچنین، تحقیقات دانشگاه لندن نشان می‌دهد کسانی که به صورت همزمان به چند فعالیت (هر چقدر هم ساده) اشتغال دارند، طی آن مدت در انجام تحلیل‌های ذهنی، کاهش جدی IQ را تجربه می‌کنند. به طوری که کاهش توانایی مغزی آنها را (هنگام انجام چند کار همزمان) می‌توان با یک شب بیداری کامل یا استعمال ماری جوانا معادل دانست.

انجام کارهای موازی، الزاماً به معنای شرکت در یک سمینار و چک کردن همزمان پیامک‌ها (یا ایمیل‌ها) نیست. همین که شما می‌بینید که روی گوشی شما نوتیفیکیشن پیامک آمده و تصمیم می‌گیرید که تا پایان جلسه یا پایان نوشتن ایمیل، آن را چک نکنید، وارد فرایند کارهای موازی شده‌اید. چون مغز شما دائماً‌ باید به خودش یادآوری کند که بعد از اتمام فعالیت فعلی، نوبت چک کردن پیامک‌هاست!

اگر این نوع مطالب برای شما جالب است، شاید دوست داشته باشید مطالب مرتبط با #نظم شخصی را هم در متمم بخوانید

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

372 نکته برای اثرات انجام چند کار همزمان بر روی مغز

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .