Menu


جملاتی از کتاب جزء از کل – استیو تولتز (پاراگراف فارسی)


کتاب جزء از کل - استیو تولتز - نشر چشمه - ترجمه پیمان خاکسار - طرح جلد

استیو تولتز نویسنده‌ی استرالیایی کتاب جزء از کل تا کنون دو رمان نوشته است.

رمان اول که همین رمان جزء از کل است، در سال ۲۰۰۸ و تحت عنوان A fraction of the whole منتشر شده و رمان دوم، Quicksand نام دارد که در سال ۲۰۱۵ به بازار ارائه شده است.

با وجودی که استیو تولتز هیچ سابقه مشخص دیگری در حوزه نگارش و ادبیات و فضای رسانه‌ای ندارد، ظاهراً همین دو کتاب (و در واقع همان کتاب اول) برای اینکه نام او در فهرست نویسندگان مطرح قرار بگیرد کافی بوده و برخی منتقدان، کتابش را یک اثر کلاسیک مدرن نامیده‌اند.

اگر از معدود نقد‌های منفی که بر اصل کتاب او وجود دارد بگذریم (مثلاً نقد نیویورک تایمز)، عمده‌ی منتقدان کتاب را مثبت ارزیابی کرده‌اند و بسیاری از نشریات مطرح دنیا، آن را به عنوان یک اثر ادبی ارزشمند مورد توجه قرار داده‌اند.

برخی نقد‌ها، پاراگراف آغازین کتاب را یکی از بهترین آغاز‌های ادبی دوران معاصر می‌دانند. اگر هم این عنوان را کمی اغراق بدانیم، همچنان نمی‌توانیم زیبایی نخستین سطر‌های کتاب را انکار کنیم.

برای دوستانی که به تمرینِ نوشتن و پرورش تسلط کلامی علاقمند هستند، احتمالاً کتاب را زیبا و الهام‌بخش خواهند یافت.

نخستین علت – از نظر ما – این است که به این علت که در طول داستان،‌ روایتگر ماجرا بارها تغییر می‌کند و این تغییر پیوسته‌ی راوی، می‌تواند ایجاد تنوع سبک در عین حفظ پیوستگی را آموزش دهد.

علت دوم هم، حجم گسترده‌ی تشبیهات و استعاره‌های به کار رفته در کتاب است. استعاره‌ها و تشبیهاتی که اگر چه حذف آنها از متن، در روایت داستان هیچ خللی ایجاد نمی‌کند، اما از نگاه یک علاقمند به نویسندگی می‌تواند منبعی ارزشمند برای یادگیری باشد.

کتاب جزء از کل، با همت #نشر چشمه و با ترجمه پیمان خاکسار منتشر شده است.

پاراگراف آغازین کتاب:

هیچ وقت نمی‌شنوید ورزشکاری در حادثه‌ای فجیع، حس بویایی‌اش را از دست بدهد.

اگر کائنات تصمیم بگیرد درسی دردناک به ما انسان‌ها بدهد، که البته این درس هم به هیچ درد زندگی آینده‌مان نخورد، مثل روز روشن است که ورزشکار باید پایش را از دست بدهد، فیلسوف عقلش، نقاش چشمش، آهنگساز گوشش و آشپز زبانش را.

درس من؟ من آزادی‌ام را از دست دادم و اسیر زندانی عجیب شدم.

جملات دیگری از کتاب:

ما در زمینی قابل اشتعال زندگی می‌کنیم.

همیشه آتش هست. همیشه خانه‌ها از دست می‌روند و زندگی‌ها گم می‌شوند.

ولی هیچکس چمدانش را نمی‌بندد و به چراگاهی امن‌تر نمی‌رود.

فقط اشک‌شان را پاک می‌کنند و مردگان‌شان را دفن می‌کنند و بچه‌های بیشتر می‌آورند و پایشان را در زمین محکم‌تر می‌کنند.

بعضی وقت‌ها حرف نزدن هیچ نوع زحمت و سختی ندارد.

اما گاهی وقت‌ها، فشار و دردش از بلند کردن پیانو هم بیشتر است.

وقتی بچه هستی، مدام از تو می‌پرسند: «حالا فرض کنیم همه مردم خودشون رو انداختن توی چاه. تو هم باید این کار رو بکنی؟».

وقتی بزرگ می‌شی ماجرا فرق می‌کنه. آدمها بهت می‌گن: آهای. همه داران می‌پرن تو چاه. تو چرا نمی‌پری؟

مرگ پدرم، حفره‌ای بزرگ در زندگی‌های‌شان [زندگی مردم استرالیا] باقی می‌گذاشت.

خلاء مهمی که باید پر می‌شد. الان دیگر باید از کدام فلک زده‌ای متنفر باشند؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

گاهی اوقات فکر می‌کنم که انسان، حیوانی است که برای زندگی خود به آب یا غذا نیاز ندارد. همین که شایعه‌ای برای نقل کردن و شنیدن داشته باشد برایش کافی است.

وقتی خیلی تلاش می‌کنی کسی را فراموش کنی، خودِ همین تلاش کردن به یک خاطره‌ی فراموش‌ناپذیر تبدیل می‌شود.

حالا باید بکوشی تا این فراموش کردن را فراموش کنی و این چنین، یک خاطره‌ی فراموش نشدنی دیگر هم ایجاد می‌شود.

ما در مسیر رسیدن به طبقه‌ی بیستم بودیم و البته آسانسور، علاوه بر ما دو دست کت و شلوار را هم حمل می‌کرد که داخلشان دو آدم قرار گرفته بود.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سارا عشقی ، حامد فتحی پور ، مرجان شمایلی ، اوزای باغمیشه ، طاهره خباری

قوانین کامنت گذاری در متمم

45 نکته برای جملاتی از کتاب جزء از کل – استیو تولتز (پاراگراف فارسی)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پوپک جهانشاهی

  با سلام و تشکر از گروه متمم

  هر زمان که یک کتاب خوب معرفی می شود آشنائی با مترجم آن کتاب بسیار می تواند آموزنده باشد. جناب آقای پیمان خاکسار مترجم و تدوین گر جوانی (متولد1354) هستند که بقول خودشان پرکار هم نمی باشند(روزی دو صفحه ترجمه) تا کنون حدود 4000 هزار صفحه ترجمه دارند.گوشه ای از مصاحبه ایشان را که در سایت آنا آمده تقدیم حضور می کنم.

  ((جزء از کل رمانی‌ست که حتی حرفه‌ای‌ترین رمان‌خوان‌ها را هم حیرت‌زده می‌کند. اولین‌بار که شروع به خواندن کتاب کردم ــ حدود پنج سال پیش ــ هر چند جمله را که می‌خواندم بلند می‌شدم و در خانه راه می‌رفتم تا هیجانم را سرکوب کنم. فقط درون‌مایه‌ی فلسفی‌اش نیست. جزء از کل رمانی‌ست پرماجرا. ))
  جزء از کل چه ویژگی‌هایی دارد که آن را برای شما ارزشمند می‌کند؟ یعنی اگر بخواهید خواندنش را به کسی توصیه کنید، در موردش چه می‌گویید؟
  ((جزء از کل برای خودم کتابی بود که بعضی از باورها و عقایدم را تغییر داد. یک مثال می‌زنم. من همیشه پیگیر اخبار بودم. سایت‌های خبری را می‌خواندم. اتفاقات روز را دنبال می‌کردم. استیو تولتز در این کتاب چنان برایم ماهیت رسانه‌ها را زیر‌سؤال برد که یک روز متوجه شدم دیگر علاقه‌ای به پیگیری هیچ خبری ندارم! الان هنوز هم همان طور است. گاهی کسی سؤالی راجع به یک مسئله‌ی مهم روز از من می‌پرسد و بعد از این‌که متوجه می‌شود هیچ‌چیز راجع به ماجرا نمی‌دانم تعجب می‌کند. جزء از کل تا این‌حد تأثیرگذار و قانع‌کننده است.))
  با تشکر

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .