Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


صدای منتظر؛ آوازی که بی‌پاسخ ماند | درباره انقراض پرندگان جزیره‌ای


انقراض پرندگان

اگر قرار باشد داستانی آخرالزمانی دربارهٔ سرنوشت انسان در زمین نوشته شود، یکی از سناریوهای پایانی آن می‌تواند چنین باشد:

بعد از جنگی بزرگ، یا حادثه‌ای عظیم در طبیعت یا تغییراتی تدریجی در اقلیم، جمعیت زمین رو به کاهش رفته و اکنون آخرین زن و مرد، بازمانده بر سیاره، مشغول گفتگو درباره این هستند که فرزندی بیاورند یا نه. این صحنهٔ آخرالزمانی می‌تواند با مرگ یکی از آن دو، یا توافق قطعی‌شان بر نیاوردن فرزند، به پایان برسد.

چنین سناریویی، در ذهن اغلب ما قابل‌تصور و در عین حال نامحتمل است. اما بن‌مایهٔ اصلی آن یعنی «نابودی و حذف همیشگی» پیوسته به شکل‌های دیگری در جهان اتفاق می‌افتد.

صدایی که در ادامه می‌شنوید، صدای آخرین پرندهٔ نر از گونهٔ او-او (ʻōʻō) است (+). این صدا در سال ۱۹۸۷ در جزایر کائوآی هاوایی ضبط شده است. او با صدای بلند آواز می‌خواند و منتظر پرندهٔ ماده‌ای است که صدایش را بشنود و پاسخ دهد. غافل از این‌که دیگر پرندهٔ ماده‌ای از گونهٔ او در جهان وجود ندارد. سکوتی که در آواز پرنده هست، نشانهٔ انتظار اوست. آواز می‌خواند. لحظه‌ای انتظار می‌کشد و دوباره ادامه می‌دهد.

عکس پرنده کائوآی - پرنده‌ای در ابعاد و اندازهٔ گنجشک با رنگ قهوه‌ای تیره شبیه گنجشک. فقط زیر گردن و نوک پر دو تکهٔ کوچک پر سفید و نزدیک دم، یک تکهٔ کوچک پر زرد دارد.

تصویری از او-او با امضای داگلاس پرت (منبع)

حتماً با گوش دادن صدایش متوجه شدید که چرا این پرنده را او-او می‌نامند. هم‌چنین واضح است که چرا عده‌ای آن را او-او-آ-آ می‌نامیده‌اند. البته در کتاب‌ها و مقالات، معمولاً از این پرنده، با اشاره به محل زندگی‌اش، به شکل Kauaʻi ʻōʻō نام می‌برند.

آخرین عکس و صدا از این پرنده را فردی به نام اچ. داگلاس پرت (H. Douglas Pratt) در سال ۱۹۸۷ ثبت و ضبط کرد. او پرنده‌شناس، تصویرگر، نوازنده و نویسنده است و زمینهٔ تخصصی‌‌اش پرندگان هاوایی است.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

برای مشاهدهٔ متن کامل این مطلب کافی است (بدون پرداخت هرگونه هزینه) در سایت متمم ثبت نام کنید. پس از ثبت‌نام به تعداد قابل‌توجهی از درس‌‌های متمم دسترسی پیدا خواهید کرد نمونهٔ آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید:

نمونه درس‌های کاربر آزاد متمم

البته اگر بخواهید به همهٔ درس‌های متمم دسترسی داشته باشید، لازم است حق اشتراک بپردازید.

ثبت نام رایگان    تجربه‌ٔ متممی‌ها

  لطفاً توجه کنید که ما در متمم بر اساس تعداد دوستان علاقه‌مند به هر درس و موضوع، دربارهٔ تعداد، ترتیب و اولویت به‌روزرسانی مطالب تصمیم می‌گیریم.

بنابراین لطفاً اگر به این مطلب (یا هر مطلب و درس دیگری در متمم) علاقه‌مندید، حتماً زیر درس کنار عبارت «به این موضوع علاقه دارم» علامت بگذارید.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۳ نظر برای صدای منتظر؛ آوازی که بی‌پاسخ ماند | درباره انقراض پرندگان جزیره‌ای

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  1- برای من داستان عمیق و دردناکی بود و موضوعات زیادی رو برام تداعی کرد. از تنهایی ذاتی و مرگ محتوم خودمون تا کاری که با زمین (یا تعبیر زیبای Mother Earth) کردیم.
  اشاره کردم به تنهایی و احساس های مشابه که ممکن است چنین مواقعی پیدا کنیم. اما بر اساس تجربه خودم بیشتر افراد یاد تنهایی یا به طور کلی رنج‌های خودشون میفتن. اما میتونیم گاهی آگاهانه به این فکر کنیم که نزدیکان و عزیزانمون هم گاهی چنین تنهایی‌ها و رنجهایی رو تجربه میکنن و به کسی مانند ما نیاز دارن که دستش رو به سمتشون دراز کنه و کمی از بار این تنهایی و رنج رو براشون سبکتر کنه.

  2- یاد نهنگ ۵۲ هرتز هم افتادم؛ معروف به تنها ترین نهنگ چون صداش رو به خاطر فرکانسی که داره هیچ نهنگ دیگه‌ای نمیشنوه:
  چند تا مستند و فیلم و موزیک هم براش ساخته شده. اگر سرچ کنید یا صفحه ویکی‌پدیای نهنگ ۵۲ هرتز رو ببینید، می‌تونید بیشتر با داستان شاید غم انگیز این نهنگ آشنا بشید. صدای ضبط شده‌ش رو هم میتونید توی این صفحه گوش کنید.
  میتونه استراحت خوبی باشه برای فاصله گرفتن از دغدغه‌های روزمره
   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .