Menu


نیمه تاریک برند


نیمه تاریک برند

conversation-logoکارمند‌های یک شرکت، دور میز غذاخوری نشسته‌اند و از موضوع جذاب همیشگی صحبت می‌کنند: مدیرشان. مدیر آنها فرد موفقی است که اکثراً او را دوست دارند. او از صبح‌های زود تا شب‌های دیر در شرکت کار می‌کنند و برای تک تک کارمندها وقت می‌گذارد. به مشکلات آنها فکر می‌کند و برای حل آنها تلاش می‌کند. در لا به لای بحث‌ها و گفتگوها، یکی از کارمندها چهره‌ای حاکی از تحقیر و تاسف به خود می‌گیرد و می‌گوید: «چه فایده. خانواده‌اش را به خاطر همین چیزها از دست داده. همسرش از او جدا شده. می‌گویند حتی دو هفته‌ یک بار هم به زحمت بچه‌هایش را می‌بیند».

conversation-logoچند دانشجوی جوان، در کلاس درس دانشگاه خود،‌ یک ارائه‌ی کلاسی در مورد استیوجابز آماده کرده‌اند. با هیجان در مورد او حرف می‌زنند. توضیح می‌دهند که دنیای تکنولوژی را می‌توان به دو دوره‌ی مستقل «قبل از جابز» و «بعد از جابز» تقسیم کرد. از خلاقیت‌های او می‌گویند و حرکت محکم در مسیر زندگی. کلیپ فیلم مربوط به آخرین سخنرانی او در استنفورد را هم آورده‌اند و پخش می‌کنند. طوری از استیو جابز تعریف می‌کنند که انگار یک «رهبر بزرگ اجتماعی» را تبلیغ می‌کنند. یکی از دانشجویان کلاس که از اول بحث تا این لحظه ساکت نشسته بلند می‌شود و می‌گوید: این قدر هم در مورد این آدم اغراق نکنید. او همان کسی است که حاضر نشد مسئولیت دختر خودش را بپذیرد و می‌گفت: او دختر من نیست.

conversation-logoیکی از بستگان اخیراً خودرو جدید خریده است: کیا سورنتو. با هیجان توضیح می‌دهد که خودروهای کیا خصوصاً سورنتو یکی از خودروهای خیلی ایمن دنیا هستند و سورنتو از نظر ایمنی «۵ ستاره» دریافت کرده است! یکی دیگر از فامیل که آنجا حاضر است و همیشه آماده است بر خلاف همه، حرفی بزند می‌گوید: نه! اون ماشین فقط در تصادف از جلو ایمنه! مگه نشنیدی؟! امسال ۹۰۰۰ تا کیا سورنتو رو برگردوندند به کارخونه! میگن اکسل جلو اگه بشکنه در جا چپ می‌کنه و میمیری! بحث ادامه پیدا می‌کند و یکی دیگر از حاضران در مورد امنیت خودرو پژو می‌گوید. دیگری به آتش سوزی‌ها اشاره می‌کند و یکی دیگر توضیح می‌دهد که اینها دعوای بین خودروسازهاست. وگرنه همه‌ی ماشینها آتش می‌گیرند و …

 همیشه این بحث‌ها وجود دارند. به محض اینکه از یک «برند شخصی» یا «برند سازمانی» صحبت می‌شود، داستانهایی هم از «شکست‌ها و ناکامی‌ها» یا «حقایق پنهان» مربوط به آن برندها مطرح می‌شود. به این داستانهای منفی، چه حقیقت داشته باشند و چه شایعه، «نیمه تاریک برند» گفته می‌شود. نقش نیمه‌ی تاریک برند در موقعیت یک برند در ذهن مخاطب چیست؟ صاحبان برند باید چه برخوردی با این نیمه‌ی تاریک داشته باشند؟

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

 

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    Parsa Blue ، محسن هدائی منفرد ، مرتضی دهقانی ، کیمیا بام فرهناک ، احسان صلح چی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برند و برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برند و برندسازی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

29 نکته برای نیمه تاریک برند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیكی

  "بياييد بجاي اينكه انسانها را بر اساس داشته هايشان بسنجيم،آنها را بر اساس داده هايشان بسنجيم.
  براي داشتن آنچه دارند ، چه چيزهايي را از دست داده اند و ندارند."
  محمدرضا شعبانعلي

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .