Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


عکس متحرک: خلاقیتی گمشده در هیاهوی تکنولوژی


عکس متحرک و تصویر متحرک

تصاویر و عکس متحرک،‌ برای کاربران امروز کامپیوتر و اینترنت، عادی شده و کمتر کسی آنها را می‌بیند. عموم این تصاویر هم، با رنگهای تند و زننده و تغییرات سریع و پرشتاب، با هدف ترغیب مخاطب به کلیک کردن، چنان چشم را آزار می‌دهند که ترجیح می‌دهیم نگاهمان را از آنها برداریم. در این میان، تکنولوژی های مختلف برای ایجاد عکس متحرک و تصاویر متحرک (مانند انیمیشن‌های فلش و تکنولوژی‌های مشابه) بر روی ایده‌های قدیمی مثل Animated Gifs سایه انداخته‌اند.

بسیاری از ما فراموش کرده‌ایم که حدود ۳ دهه قبل، اختراع قالب Gif (که البته شرکت خالق آنها هنوز بر تلفظ جیف تاکید دارد) با امکان فشرده سازی و استفاده از تعداد رنگ‌های محدود، چه اتفاق بزرگی بود. سالهای بعد، فایل‌های گیف متحرک  رویداد بزرگ دیگری محسوب می‌شدند. عکس‌هایی که چند فریم را یکی پس از دیگری نمایش می‌دادند و مستقل از تکنولوژی و مرورگر و …، همه جا قابل نمایش بودند.

اگر چه امروز هم، به دلیل تلاش برای کاهش حجم تبادل اطلاعات و سبک شدن سایت‌ها، دوباره استفاده از عکس متحرک، رواج یافته است، اما بعید نیست به زودی، با افزایش سرعت اینترنت و بی‌معنی شدن محدودیت‌های ترافیکی که امروز با آن مواجهیم، جا برای این خلاقیت‌های ساده و زیبا تنگ شود. اما هنوز هم، زمانی که هنرمندان تکنولوژی را در اختیار میگیرند، می توانند مستقل از بحث حجم و سرعت،‌ زیبایی را پیش چشم ما نمایان کنند.

سایت سینماگراف یکی از سایتهای خوب است که یک آرشیو عکس متحرک خوب ارائه کرده است. دیدن آنها لذتبخش است. کیفیت آنها بسیار به فیلم نزدیک است و به سختی می‌توان باور کرد که در حال مشاهده‌ی یک فایل Animated Gif هستیم که به سادگی با حجم بسیار کم قابل ذخیره و بازبینی است. امیدواریم شما هم از دیدن نمونه کارهای این سایت لذت ببرید.
لینک به سایت سینماگراف


louboutin-green-shoes-429

ermilio-ruffle-429

dogfish5-429

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه دوره هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای عکس متحرک: خلاقیتی گمشده در هیاهوی تکنولوژی

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .