Menu


جریمه میلیارد دلاری MTN در نیجریه


جریمه میلیارد دلاری MTN در نیجریه

شرکت MTN، با حدود ۲۳۰ میلیون مشترک در فهرست اپراتورهای بزرگ جهان قرار دارد.

با توجه به اینکه ChinaMobile با حدود ۸۲۲ میلیون مشترک و Vodafone با ۴۴۹ میلیون مشترک، رتبه‌های اول و دوم جهان ( از لحاظ تعداد مشترک) را به خود اختصاص داده‌اند، می‌توان بزرگی یک اپراتور ۲۳۰ میلیونی را بهتر درک کرد (منبع).

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ماجد قاضی ، چراغی ، مصطفی رحیمی ، محمد رضا صادقی ، علیرضا صرامی

قوانین کامنت گذاری در متمم

22 نکته برای جریمه میلیارد دلاری MTN در نیجریه

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمدرضا شعبانعلی

  وقتی داشتم خبر بالا رو می‌خوندم، صرفاً چند تا سوال جدید برام مطرح شد و برای خودم یادداشت کردم. گفتم اینجا هم اونها رو بنویسم:

  یکی اینکه حذف کردن یا تضعیف جدی بزرگترین بازیگران یک صنعت در یک کشور، آیا الزاماً اتفاق مثبتیه؟ در چه شرایطی می‌تونه مثبت باشه و در چه شرایطی می‌تونه آسیب ایجاد کنه.

  سوال دیگه‌ای که برام مطرح شد این بود که تعریف "مجازات متناسب" چیه؟ یک حس درونی به من می‌گه که مجازات بالا، با هر تعریف و معیاری، یک مجازات نامتناسب هست. اما از طرف دیگه فکر می‌کنم که به چه شکلی می‌شه متناسب بودن یا نبودن رو تعریف کرد؟

  آیا اینکه مبلغ مجازات از درآمد MTN بیشتره، معیار خوبیه؟ فکر نمی‌کنم.

  من ممکنه چرخ یک هواپیما رو بسازم و هواپیما به خاطر چرخ تولیدی من، هنگام فرود، نابود بشه. آیا فقط به اندازه‌ی قیمت چرخ باید جریمه بشم؟

  آیا شرکتها در چنین شرایطی، واقعاً فقط با لابی و چانه زنی می‌تونن در مورد حقوق خودشون حرف بزنن؟

   

  سوال سومی که برام مطرح شد، تاثیر شدید دولت بر محیط کسب و کار در اقتصادهای کمتر توسعه یافته است. اگر بخواهیم سیستمی و بلندمدت فکر کنیم، دخالت‌های مستقیم و جدی دولت‌ها در این مقیاس، در بلندمدت باعث نمیشه که برندهای بزرگ، از حضور در ساختار اقتصاد صرف نظر کنند؟ یا هزینه ی اون ریسک‌ها رو هم در قیمت کالا و خدماتشون لحاظ کنند؟

  به عبارت دیگه، آیا جریمه‌ها و فشارهایی که دولت‌ها به برندهای بزرگ و کسب و کارهای بزرگ و قدرتمند میارن، در نهایت توسط مردم پرداخت نمیشه؟

  شاید پاسخ به این سوالها خیلی سخت به نظر نیاد. اما از طرف دیگه، همکاری با برندهای بزرگ به من این سمت ماجرا رو هم نشون داده که سهل گرفتن دولت ها هم، باعث می‌شه که - خصوصاً در اقتصادهای توسعه نیافته - بعضی وقتها منفعت طلبی برندها (حداقل برای مدیران لایه‌های میانی) بیشتر بشه. به عبارتی، حذف فشارهای دولتی هم، الزاماً اتفاق خوبی نیست.

  ببخشید که فقط سوال نوشتم. چون پاسخ قطعی براشون نداشتم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .