Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


ارزش برند


ارزش برند هیوندای در مقایسه با بنز و بی ام و

در ادامه بحثهای برند و برندسازی، یکی از بحث‌های مهمی که همواره مورد توجه قرار می‌گیرد «تعیین ارزش برند» است. سایت ادموندز زمانی در کنار تصویر جنسیس کوپه نوشته بود: «ماشین زیبایی با مشخصات فنی مناسب است که قیمتش بسته به لوگوی پشت آن می‌تواند از ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار دلار تغییر کند». نمونه‌هایی از این دست کم نیست.

سالهاست در مورد ارزش برند صحبت می‌شود. دانشمندان مختلف تعاریف مختلفی را از نحوه محاسبه ارزش برند ارائه کرده‌اند. مدل Keller و  مدل Aaker نمونه‌هایی از این مدل‌ها هستند. توضیحات کلی Aaker در مورد ارزش برند را می‌توانید در پستی که در وبلاگ Prophet منتشر کرده است مطالعه کنید.

موسسه‌ی Interbrand هر سال گزارشی از صد برندی که بالاترین ارزش‌ را دارند ارائه می‌دهد. آخرین گزارش این شرکت را می‌توانید به صورت تصویری در اینجا ببینید.

فهرست ارزش برند شرکتها در سال ۲۰۱۳

مستقل از اینکه برای ارزیابی ارزش برند به سراغ کدام مدل برویم، باید به دو نکته مهم توجه داشته باشیم:

نخست اینکه که فاکتورهای متعددی در ارزش برند موثر هستند که بسته به نوع برند، اهمیت و سهم هر کدام از این فاکتورها تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به صورت مطلق در مورد میزان اهمیت هر یک از این عاملها بحث کرد.

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

علاوه بر فاکتورهای فوق، فاکتورهای متعدد دیگری هم وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. مسیر نوشته‌های برند و برندسازی قرار است به تحلیل بهتر برندها و ارائه‌ی متد برای برندسازی اثربخش منتهی شود…

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برند و برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برند و برندسازی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۳ نظر برای ارزش برند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ضیاء شیخ الاسلامی

  سایت forbes آخرین رده بندی ارزشمندترین برندهای جهان رو برای سال 2015 ارائه کرده است:
  The World's Most Valuable Brands

  نکته اول: تغییر قابل توجه در این رده بندی، جهش برند Microsoft از رده‌ی 5 (در سال 2014) به رده‌ی 2 در سال 2015 می‌باشد. می‌توان حدس زد جابجایی در سمت مدیر عاملی شرکت Microsoft در سال 2014 و همسو بودن اندیشه‌های مدیر عامل فعلی با تکنولوژی روز تاثیر به سزایی در این جهش داشته باشد.
  نکته دوم: همچنین سایت forbes میزان هزینه‌ای که هر یک از برندها برای تبلیغات صرف کرده‌ است را بیان کرده، که در بین 3 برند اول، هر چقدر ارزش برند بالاتر بوده، میزان سرمایه‌گذاری برای تبلیغات کمتر بوده است. (البته برند 4 ام نیز چنین است، اما مقایسه‌ی این برند با سه برند اول چندان معقول نیست.)

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .