Menu


نکاتی درباره قطب جنوب و قاره جنوبگان


نکاتی درباره قاره جنوبگان و قطب جنوب

قاره جنوبگان (Antarctica) تنها قاره‌ای است که ساکنان بومی ندارد.

این قاره بر اساس تعریف جغرافی‌دان‌ها، بیابان محسوب می‌شود و با در نظر گرفتن این مسئله، می‌توان گفت بزرگترین بیابان روی زمین است.

قاره‌ای که قطب جنوب را در خود جای داده است و رکورد سردترین دمای ثبت شده بر روی کره‌ی زمین (حدود ۸۹ درجه سانتی گراد زیر صفر) را نیز در اختیار دارد.

بخش عمده‌ای از سطح قاره جنوبگان (حدود ۹۸%) با یخ پوشیده شده و متوسط ضخامت این یخ‌ها حدود ۱۸۰۰ متر برآورد می‌شود.

برآورد می‌شود که ۹۰% کل یخ‌های کره زمین، در قاره جنوبگان وجود داشته باشد.

قاره جنوبگان - بزرگترین قطعه یخ روی کره زمین

قاره جنوبگان تنها قاره‌ای است که در اختیار هیچ دولتی نیست.

البته در سال ۱۹۵۹ دوازده کشور معاهده‌ای به معاهده قطب جنوب (Antarctic Treaty) امضا کردند که تعداد آنها امروز به ۵۰ کشور رسیده است.

این پیمان به نوعی توافقی برای حفظ قاره جنوبگان و همچنین سیاست گذاری مشترک در مورد استفاده و بهره برداری از آن (خصوصاً برای کاربردهای تحقیقاتی) است.

این معاهده حاصل یک سال مذاکره پنهانی آن دوازده کشور در سال ۱۹۵۸ است.

تندترین بادهای جهان در قطب جنوب می وزند - قاره جنوبگانبسیاری از مردم، زمانی که در مورد ساکنان قاره جنوبگان صحبت می‌شود به یاد پنگوئن‌ها می‌افتند.

اما به گزارش Livescience، موجودات کوچک زیادی (از جمله خرس آبی و برخی انواع کرم‌ها) در میان ساکنان قطب جنوب وجود دارند که از لحاظ جمعیت بسیار بزرگتر از پنگوئن‌ها هستند (+).

موجودات ساکن قاره جنوبگان و قطب جنوب

البته اگر فرصت دارید، حتماً مجموعه عکس پنگوئن تهیه شده توسط پاول نیکلن را ببینید.

درست است که موجودات دیگری هم در قطب جنوب زندگی می‌کنند، اما هنوز پنگوئن‌ها را می‌توان نماد این ناحیه در نظر گرفت.

قاره جنوبگان، تنها قاره‌ای است که برای آن ساعت رسمی نیز تعریف نشده است.

افرادی که در آنجا حضور دارند، عموماً زمان را بر اساس ساعت رسمی کشور خود می‌سنجند و محاسبه می‌کنند.

گارد ساحلی در قطب جنوب - قاره جنوبگانطبیعت دست نخورده، سرمای طبیعی، حجم بزرگ یخ‌ها، سقوط شهابسنگ‌ها و ده‌ها عامل دیگر دست به دست هم داده‌اند تا قاره جنوبگان به یک مرکز تحقیقاتی بزرگ بین المللی تبدیل شود.

گروه های تحقیقاتی ساکن قطب جنوب و قاره جنوبگان

منابعی برای مطالعه‌ی تکمیلی:

اسلایدشو تنظیم شده توسط نیویورک تایمز

پورتال دولت آمریکا درباره برنامه مطالعاتی قاره جنوبگان

فهرست کشورهای امضا کننده‌ی معاهده‌ی قاره جنوبگان

بعد از خواندن این مطلب چه کار کنم؟

می‌توانید بخش دوم همین مطلب را با عنوان تحقیقاتی که در قطب جنوب و قاره جنوبگان انجام می‌شود بخوانید.

هم‌چنین می‌توانید خاطرات ارلینگ کاگه را از پیاده روی در قطب جنوب بخوانید.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مصطفی هادیان ، معصومه صالحی ، محمد حسین هاشمی ، مهدی رضاییان ، فواد انصاری

قوانین کامنت گذاری در متمم

26 نکته برای نکاتی درباره قطب جنوب و قاره جنوبگان

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا امیری

  چند نکته ی حاشیه ای جالب در مورد قطب جنوب:
  1) رابرت اسکات انگلیسی به همراه ارنست شاکلتون اولین کسانی بودند که قصد سفر به قطب را کردند. بعدها ارنست شاکلتون خودش به همراه یک گروه انگلیسی دیگر به قطب سفر کرد و در یک سفر چند ماهه و بسیار سخت، بطرز شگفت انگیزی گروهش را رهبری کرد و از مرگ نجات داد. داستان نجات آنها یکی از شگفت انگیزترین داستان های تلاش بشر برای پیروزی و رهبری در شرایط سخت بوده است.

  2) رونالد آموندسن نروژی و گروهش نیز از کسانی بودند که به قطب سفر کردند. اما آنها در راه بازگشت بر اثر سرمای شدید و گرسنگی جان خود را از دست دادند. جالب اینکه آنها برای نجات یافتن فقط 18 کیلومتر تا مقصد فاصله داشتند. کنسروهایی که از آنها در قطب بعدها کشف شد بعد از گذشت دهها سال هنوز سالم باقی مانده بود.

  3) برادران امیدوار (عیسی و عبدالله) اولین ایرانیانی بودند که در سال 1345 به قطب جنوب رفتند. موزه ی برادران امیدوار در تهران و کاخ سعدآباد است. همچنین مدال "شهروندی جهان" به عیسی امیدوار بخاطر پیام های صلح او برای مردم جهان اهدا شد. عیسی امیدوار چهارمین شخص در جهان است که موفق به دریافت این مدال می‌شود. سایت برادران امیدوار: http://www.omidvar-brothers.com/Fa/default.aspx
  4) اولین زن ایرانی که به قطب سفر کرد آیرین شیوایی است که در سال 1386 به قطب جنوب رفت. انوشه انصاری (اولین ایرانی مسافر فضا)، حامی مالی آیرین شیوایی در این سفر بود. آیرین در این سفر جالب تحیقیقاتی به همراه 64 دانش آموز از سرتاسر جهان و 2 دانشمند دو هفته در قطب جنوب بودند. خاطرات سفر آیرین پس از بازگشتش در اکثر روزنامه ها چاپ شد و ماجراهای جالبی که او و همسفرانش در قطب با آن مواجه شده بودند بسیار خواندنی بود.

  5) در سال 1392 یک خبر جالب توسط خبرگزاریها منتشر شد و آن این بود که: در سال 1391 به میزان 400 هزار دلار گوشت منجمد گاو از قطب جنوب (منطقه آنتارکتیکا) وارد ایران شده است و از طریق گمرک شهید رجایی ترخیص و وارد شده است. این آمار در حالی منتشر گردید که ایرانیان انگشت شماری توانسته اند به قطب جنوب سفر کنند چه رسد به نظارت شرعی بر روی این گوشتها :)
  6) در این سایت هم میتوانید دمای لحظه ای قطب جنوب را با سرچ "جنوبگان" ببینید: http://www.accuweather.com/fa

  پی نوشت: حس سرمای واقعی زمستان در این آخرین روزهای سال و در آستانه ی بهار یک حس خوب و لذتبخش است که متمم با ترکیب سرمای زمستان و شادابی بهار به ما هدیه داد. این حس خوب و سرخوشی رو من نیز به تمام متممی ها و محمدرضای عزیزم تقدیم میکنم.

  سال نو رو با این حس و حال خوب به دوستان متممی پیشاپیش تبریک میگم.

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .