Menu


بیل برایسون: نمی‌فهمم! واقعاً اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟


بیل برایسون - نویسنده کتابهای علمی داستانی

«واقعاً نمی‌فهمم.

نمی‌فهمم.

نمی‌توانم بفهمم مردمی که آن‌قدر نابغه بوده‌اند که کاغذ را اختراع کرده‌اند، باروت را اختراع کرده‌اند، خیلی چیزهای کاربردی و مفید دیگر را اختراع کرده‌اند و حداقل سه هزار سال تاریخ شگفت انگیز و ارزشمند دارند، چرا غذا را با این چاپ‌ستیک‌ها و چوب‌های عجیب می‌خورند.

یعنی اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟»

این سبک نوشتنِ بیل برایسون است. نویسنده‌ای که اگر چه در آمریکا متولد شده، اما چون بخش اعظم عمر خود را در انگلیس زندگی کرده، می‌توان او را نویسنده‌ای انگلیسی دانست.

لحن طنز، شوخی و متن‌های ساده و استفاده از فکت‌های علمی، ترکیب نوشته‌های او را می‌سازد.

شما می‌خوانید و لبخند می‌زنید. اما جایی در ذهن‌تان ثبت می‌شود که کدام مردم، باروت را اختراع کرده‌اند. کاغذ کجا اختراع شده. آن چوب‌های دراز عجیب، چاپ‌ستیک نام دارند و خلاصه، ده‌ها داده‌ و اطلاعات دیگر که در کنار همین حرف‌ها و شوخی‌ها به شما منتقل می‌شود.

شاید بتوان گفت سبکِ بیل برایسون از جمله سبک‌هایی است که در میان نویسندگان فارسی زبان امروزی، کمتر می‌بینیم و جای خالی‌اش را تا حدودی حس می‌کنیم.

نوشته‌ها و کتابهایی که داستان نیستند. اما روایت داستانی دارند. کتابهایی که آکادمیک نیستند. اما علمی هستند. مطالبی که وقتی خواندن آنها را کنار می‌گذاری، ذهنت به اندازه‌ی خواندن یک مقاله‌ی علمی خسته نیست. اما نگاه تو را به جهان، علمی‌تر کرده است.

برخی از کتاب‌های بیل برایسون،‌ به فارسی هم ترجمه شده‌اند که از جمله‌ی آنها می‌توان به تاریخچه خصوصی خانه و در جستجوی خوشبختی اشاره کرد.

اگر چه در دنیا او را بیشتر به خاطر کتاب تاریخچه تقریباً همه چیز می‌شناسند.

این بار #پاراگراف فارسی متمم را به مرور جمله‌های کوتاهی از نوشته‌های برایسون اختصاص داده‌ایم.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

10 نکته برای بیل برایسون: نمی‌فهمم! واقعاً اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .