Menu


بیل برایسون: نمی‌فهمم! واقعاً اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟


بیل برایسون - نویسنده کتابهای علمی داستانی

«واقعاً نمی‌فهمم.

نمی‌فهمم.

نمی‌توانم بفهمم مردمی که آن‌قدر نابغه بوده‌اند که کاغذ را اختراع کرده‌اند، باروت را اختراع کرده‌اند، خیلی چیزهای کاربردی و مفید دیگر را اختراع کرده‌اند و حداقل سه هزار سال تاریخ شگفت انگیز و ارزشمند دارند، چرا غذا را با این چاپ‌ستیک‌ها و چوب‌های عجیب می‌خورند.

یعنی اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟»

این سبک نوشتنِ بیل برایسون است. نویسنده‌ای که اگر چه در آمریکا متولد شده، اما چون بخش اعظم عمر خود را در انگلیس زندگی کرده، می‌توان او را نویسنده‌ای انگلیسی دانست.

لحن طنز، شوخی و متن‌های ساده و استفاده از فکت‌های علمی، ترکیب نوشته‌های او را می‌سازد.

شما می‌خوانید و لبخند می‌زنید. اما جایی در ذهن‌تان ثبت می‌شود که کدام مردم، باروت را اختراع کرده‌اند. کاغذ کجا اختراع شده. آن چوب‌های دراز عجیب، چاپ‌ستیک نام دارند و خلاصه، ده‌ها داده‌ و اطلاعات دیگر که در کنار همین حرف‌ها و شوخی‌ها به شما منتقل می‌شود.

شاید بتوان گفت سبکِ بیل برایسون از جمله سبک‌هایی است که در میان نویسندگان فارسی زبان امروزی، کمتر می‌بینیم و جای خالی‌اش را تا حدودی حس می‌کنیم.

نوشته‌ها و کتابهایی که داستان نیستند. اما روایت داستانی دارند. کتابهایی که آکادمیک نیستند. اما علمی هستند. مطالبی که وقتی خواندن آنها را کنار می‌گذاری، ذهنت به اندازه‌ی خواندن یک مقاله‌ی علمی خسته نیست. اما نگاه تو را به جهان، علمی‌تر کرده است.

برخی از کتاب‌های بیل برایسون،‌ به فارسی هم ترجمه شده‌اند که از جمله‌ی آنها می‌توان به تاریخچه خصوصی خانه و در جستجوی خوشبختی اشاره کرد.

اگر چه در دنیا او را بیشتر به خاطر کتاب تاریخچه تقریباً همه چیز می‌شناسند.

این بار پاراگراف فارسی متمم را به مرور جمله‌های کوتاهی از نوشته‌های برایسون اختصاص داده‌ایم.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ابراهیم صیادی ، مصطفی اصفهانی ، منصور سجاد ، سید محمد طبیب زاده ، فاطمه

قوانین کامنت گذاری در متمم

11 نکته برای بیل برایسون: نمی‌فهمم! واقعاً اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : دانا مردوخی

  جالبه دو سال پیش اولین کتابی که از Audible آمازون خریدم همین کتاب "تاریخچه همه چیز" برایسون بود که الان با خوندن این مطلب یکی از کنایه های تاثیرگذارش یادم اومد که چیزی شبیه این مضمون بود که ما با حدود ۱۰۰ میلیارد نورون در مغزمون به دنیا میایم و تقریبا هر ساعت ۵۰۰ نورون از اونها رو از دست میدیم، بنابراین اگر فکری توی کله تون هست که میخواید کاری انجام بدید وقت تلف نکنید و همین الان انجامش بدید قبل از اینکه خیلی دیر بشه!و یادتون بره چیکار میخواستید بکنید!

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .