Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی هدف گذاری (کلیک کنید)


بیل برایسون: نمی‌فهمم! واقعاً اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟


بیل برایسون - نویسنده کتابهای علمی داستانی

«واقعاً نمی‌فهمم.

نمی‌فهمم.

نمی‌توانم بفهمم مردمی که آن‌قدر نابغه بوده‌اند که کاغذ را اختراع کرده‌اند، باروت را اختراع کرده‌اند، خیلی چیزهای کاربردی و مفید دیگر را اختراع کرده‌اند و حداقل سه هزار سال تاریخ شگفت انگیز و ارزشمند دارند، چرا غذا را با این چاپ‌ستیک‌ها و چوب‌های عجیب می‌خورند.

یعنی اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟»

این سبک نوشتنِ بیل برایسون است. نویسنده‌ای که اگر چه در آمریکا متولد شده، اما چون بخش اعظم عمر خود را در انگلیس زندگی کرده، می‌توان او را نویسنده‌ای انگلیسی دانست.

لحن طنز، شوخی و متن‌های ساده و استفاده از فکت‌های علمی، ترکیب نوشته‌های او را می‌سازد.

شما می‌خوانید و لبخند می‌زنید. اما جایی در ذهن‌تان ثبت می‌شود که کدام مردم، باروت را اختراع کرده‌اند. کاغذ کجا اختراع شده. آن چوب‌های دراز عجیب، چاپ‌ستیک نام دارند و خلاصه، ده‌ها داده‌ و اطلاعات دیگر که در کنار همین حرف‌ها و شوخی‌ها به شما منتقل می‌شود.

شاید بتوان گفت سبکِ بیل برایسون از جمله سبک‌هایی است که در میان نویسندگان فارسی زبان امروزی، کمتر می‌بینیم و جای خالی‌اش را تا حدودی حس می‌کنیم.

نوشته‌ها و کتابهایی که داستان نیستند. اما روایت داستانی دارند. کتابهایی که آکادمیک نیستند. اما علمی هستند. مطالبی که وقتی خواندن آنها را کنار می‌گذاری، ذهنت به اندازه‌ی خواندن یک مقاله‌ی علمی خسته نیست. اما نگاه تو را به جهان، علمی‌تر کرده است.

برخی از کتاب‌های بیل برایسون،‌ به فارسی هم ترجمه شده‌اند که از جمله‌ی آنها می‌توان به تاریخچه خصوصی خانه و در جستجوی خوشبختی اشاره کرد.

اگر چه در دنیا او را بیشتر به خاطر کتاب تاریخچه تقریباً همه چیز می‌شناسند.

این بار پاراگراف فارسی متمم را به مرور جمله‌های کوتاهی از نوشته‌های برایسون اختصاص داده‌ایم.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

برای مشاهدهٔ متن کامل این مطلب کافی است (بدون پرداخت هرگونه هزینه) در سایت متمم ثبت نام کنید. پس از ثبت‌نام به تعداد قابل‌توجهی از درس‌‌های متمم دسترسی پیدا خواهید کرد نمونهٔ آن‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید:

نمونه درس‌های کاربر آزاد متمم

البته اگر بخواهید به همهٔ درس‌های متمم دسترسی داشته باشید، لازم است حق اشتراک بپردازید.

ثبت نام رایگان    تجربه‌ٔ متممی‌ها

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای بیل برایسون: نمی‌فهمم! واقعاً اختراع قاشق این‌قدر سخت بوده؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : دانا مردوخی

  جالبه دو سال پیش اولین کتابی که از Audible آمازون خریدم همین کتاب "تاریخچه همه چیز" برایسون بود که الان با خوندن این مطلب یکی از کنایه های تاثیرگذارش یادم اومد که چیزی شبیه این مضمون بود که ما با حدود ۱۰۰ میلیارد نورون در مغزمون به دنیا میایم و تقریبا هر ساعت ۵۰۰ نورون از اونها رو از دست میدیم، بنابراین اگر فکری توی کله تون هست که میخواید کاری انجام بدید وقت تلف نکنید و همین الان انجامش بدید قبل از اینکه خیلی دیر بشه!و یادتون بره چیکار میخواستید بکنید!

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .