Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


مشاوره تبلیغات اینترنتی: میخواهیم برای تبلیغات اینترنتی شرکت برنامه ریزی کنیم


تبلیغات اینترنتی

نوشته‌هایی از متمم که عنوان آنها با واژه مشاوره آغاز می‌شود مطالب جدید نیستند. بلکه ترکیبی از مطالب قبلی هستند که در پاسخ به سوالی مشخص ارائه می‌شوند. این نوشته‌ها به صورت پیوسته تکمیل می‌شوند.

 صورت سوال: ما علاقه داریم برای عرضه محصولات و خدمات خود یا برای برندسازی، تبلیغات اینترنتی داشته باشیم. متمم در این زمینه چه توصیه هایی دارد؟ 

متمم پاسخ خود را درباره این سوال، به چند بخش تقسیم کرده است. ابتدا مرور کوتاهی به این مسئله خواهیم داشت که چرا تبلیغات اینترنتی برای شرکتها جذابیت پیدا کرده‌آند. در ادامه به بررسی نقش بازاریابی محتوا در حوزه تبلیغات اینترنتی میپردازیم.

چرا تبلیغات اینترنتی برای شرکتها جذابیت پیدا کرده اند؟

تبلیغات اینترنتی و استفاده از امکانات فضای آنلاین، جذابیت شگفتی دارد. این جذابیت خصوصاً برای کسانی که تبلیغات را قبلاً در فضای فیزیکی تجربه کرده‌اند خیلی بیشتر است. در تبلیغات اینترنتی، قیمت‌ها ارزان و هزینه‌ها پایین است. به همین دلیل کم نیستند کسانی که به تبلیغات در فضای آنلاین به عنوان «تیری در تاریکی» نگاه می‌کنند. هزینه‌ی تیراندازی چنان پایین است که شکار در تاریکی هم می‌تواند جذاب و اقتصادی باشد!

وضعیتی که در تبلیغات اینترنتی وجود دارد، درست شبیه اتفاقی است که در مورد پیامکهای تبلیغاتی افتاده است. قیمت پیامک در حدی ارزان است که به سادگی می‌توان علی‌الحساب (!) به صدهزار نفر که نه آنها را می‌شناسیم و نه آنها ما را می‌شناسند، پیامکی ارسال کرد و به هر حال چیزی را از دست نداده‌ایم. حداقل دستاورد این است که نام ما را شنیده‌اند! (البته متمم، این سبک را تایید نمی‌کند و توضیحات کاملی در این خصوص را در بحث مشتری یابی با استفاده از پیامک ارائه کرده است).

به هر حال برای شرکتی که ماهیانه چند صد میلیون تومان هزینه تبلیغات محیطی می‌کند، چند میلیون تومان هزینه و درج بنر تبلیغاتی در سایتها یا ارسال ایمیل تبلیغاتی، تصمیمی نیست که چندان نیازمند فکر و تحلیل باشد. همین مسئله است که از ظرفیت فضای آنلاین و فرصتهای تبلیغات اینترنتی به درستی استفاده نمی‌شود.

نقش بازاریابی محتوا در تبلیغات اینترنتی چیست؟

متمم یکی از اثربخش‌ترین راهکارهای تبلیغات اینترنتی را بازاریابی محتوا می‌داند. ما در یکی از درسهای متمم توضیح داده‌ایم که بازاریابی محتوا چگونه می‌تواند به تبلیغات کمک کند و تبلیغات به کمک محتوا به چه معناست. همچنین اگر بخواهید دیدگاه عمیق‌تری نسبت به این حوزه داشته باشید و مثال‌های ساده‌تر و کاربردی‌تر را مشاهده کنید، می‌توانید مطلبی که درباره دلایل شکل گیری بازاریابی محتوا در متمم منتشر شده است را مرور کنید.

شاید یکی از اولین سوال‌هایی که در فضای تبلیغاتی آنلاین به وجود می‌آید این است که: به سراغ کدام فضا بروم؟ برای خودم سایت داشته باشم؟ اکانت فیس بوک و اینستاگرام داشته باشم؟ یا اصلاً در همین سایت‌های موجود بنر تبلیغاتی بزنم و به سراغ فعالیت‌های جدی نروم؟

متمم در حوزه استراتژی محتوا بحثی دارد به نام «انتخاب رسانه های اجاره ای». پیشنهاد ما این است که قبل از مطالعه ادامه این بحث، سری به این مطلب بزنید و اگر فرصت دارید روی تمرین آن هم فکر کنید تا فضا برای شما شفاف‌تر شود.

بحث سئو در تبلیغات اینترنتی چیست و تا چه حد باید آن را جدی بگیریم؟

واقعیت انکارناپذیر این است که امروزه بسیاری از کاربران در فضای آنلاین،‌ از طریق موتورهای جستجو و به طور خاص از طریق موتور جستجوی گوکل، پاسخ خواسته‌های خود را جستجو می‌کنند. بنابراین طبیعی است که برای هر کسب و کاری مهم باشد که موتورهای جستجو، سایت و محتوای آنها را به کاربران پیشنهاد کند. اما از سوی دیگر، کمتر بازاری را می‌توان یافت که به اندازه‌ی بازار سئو، در آن کارهای غیرحرفه‌ای و تقلب یا تحمیل هزینه‌های بیهوده به مشتری، رایج باشد. به همین دلیل متمم یک مجموعه درس اختصاصی را در مورد سئو طراحی و تدوین کرده است.

اما خوب است خلاصه درس را قبل از مطالعه تکنیک‌های آن بدانید: سئو و بالا آمدن در موتورهای جستجو، نه به معجزه نیاز دارد و نه به تکنیک‌های پیچیده. پیش و بیش از هر چیز، شما نیازمند محتوا هستید. محتوای اصیل و اوریجیتال که از جایی کپی نکرده باشید و در مورد کسب و کار خودتان نوشته باشید. اگر کسی، در فهرست توصیه ‌های خود، این توصیه را به عنوان شماره‌ی اول اعلام نکرد، توصیه متمم این است که قبل از آنکه هزینه‌های بیهوده به شما تحمیل شده و کلاه از سرتان برداشته شود، از دفتر او فرار کنید!

استفاده از ایمیل در تبلیغات اینترنتی تا چه حد می‌تواند اثربخش باشد؟

خلاصه‌ی بحث در مورد تبلیغات از طریق ایمیل بسیار ساده است. تبلیغات از طریق ایمیل، وقتی اثربخشی واقعی خواهد داشت که ایمیل شما خوانده شود و دریافت کننده از اینکه ایمیل شما را دریافت کرده است خوشحال باشد! همین! اما انجام دادن این که به اندازه‌ی گفتنش ساده نیست. به همین دلیل تا کنون ما در متمم مطالب متعددی را در مورد ایمیل مارکتینگ منتشر کرده‌ایم.

قبل از هر چیز بد نیست که نگاهی به بحث ایمیل مارکتینگ یا هرزنامه های انبوه داشته باشید. بسیاری از آن چیزی که ما امروز به اسم ایمیل مارکتینگ می‌شناسیم فقط ارسال ایمیل اسپم است. کاری که گاهی اوقات هزینه های آن به مراتب بیشتر از مزایای آن است.

در مورد طراحی ایمیل هم نکات ساده اما مهمی را می‌توانید در اینجا بخوانید. اما مهمترین مطلبی که ما پیشنهاد می‌کنیم حتماً به آن نگاه بیندازید، طبقه بندی انواع ایمیلها است. با توجه به این طبقه بندی می‌توانید اثربخشی ایمیلهای خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

مطالبی که با عنوان مشاوره منتشر می‌شوند، به صورت پیوسته تکمیل و به روز می‌شوند.
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

یک نظر برای مشاوره تبلیغات اینترنتی: میخواهیم برای تبلیغات اینترنتی شرکت برنامه ریزی کنیم

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .