Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu

سوالات متداول متممی‌ها در مورد امتیازهای آموزنده

4000- در متمم چه کسانی می توانند به دیگران امتیاز آموزنده بدهند؟

امکان امتیازدهی  در متمم صرفا برای دوستانی نمایش داده می شود که خودشان حداقل یک کامنت در متمم درج کرده باشند و در واقع یک تمرین حل کرده باشند.

4010- امتیاز آموزنده و سهم از آموزش چیست و کجا به کار می‌رود؟

متمم، با توجه به اینکه محتوای اصلی ارزشمند خود را، کامنت‌ها و نظرات و تمرین‌ها و تحلیلهای دوستان متممی می‌داند، هر کامنت ثبت شده را یک محتوای مستقل در نظر می‌گیرد و برای آن هویت جداگانه قائل است.

طبیعی است که با این دیدگاه، بسیاری از مطالب مطرح شده از طرف دوستان، می‌توانند برای سایر دوستان متممی، آموزنده باشند.

امتیاز آموزنده، برای اعلام رأی و نظر دوستان متممی، در مورد محتوای ارائه شده توسط سایر دوستان‌شان در نظر گرفته شده است.

4020- امتیاز آموزنده در کجا نمایش داده می‌شود؟

در حال حاضر، امتیاز آموزنده‌ی هر کامنت، در زیر آن کامنت و همین‌طور امتیاز آموزنده‌ی کل نظرات و کامنت‌ها و تمرین‌های شما در صفحه پروفایل‌تان  تحت عنوان سهم از آموزش نمایش داده می‌شود.

این امتیاز، برای همه‌ی دوستان متممی، قابل مشاهده است. اما اگر کسی در متمم عضو نباشد، نمی‌تواند امتیازهای شما را ببیند.

4030- آیا امتیاز آموزنده، شبیه همان مفهوم لایک در شبکه های اجتماعی است؟

قطعاً نگاه متمم چنین نیست.

اگر چه برخی از دوستان، در نخستین روزهای شکل‌گیری این مکانیزم، “آموزنده بود” را با “لذت بردم” و “خوشم آمد” یکسان فرض کردند و الان نمونه‌هایی از این شیوه‌ی امتیازدهی را می‌توانید در برخی از زنگ تفریح‌ های متمم ببینید.

البته وقتی شما کامنتی را با آموزنده بودن علامت گذاری می‌کنید،‌ الزاماً به آن معنا نیست که برای شما حرف آموزنده‌ای داشته است. بلکه به این معنا است که ساختار علمی آن حرف را می‌‍پسندید و آن محتوای عرضه شده را ارزشمند می‌دانید و بر اساس آگاهی و دانش خود، صلاح می‌دانید که دیگران آن نظر را بهتر و بیشتر ببینند.

4040 - امتیاز آموزنده، چه ارزشی برای من خواهد داشت؟

این امتیاز، کاربردهای مختلفی دارد که در حال حاضر، موارد زیر در متمم پیاده سازی شده است و سایر کارکردهای آن، در آینده اطلاع رسانی خواهد شد:

  • امتیاز شما در پروفایل‌تان، اعتبار محتوای شما در متمم و سهم شما در کمک به این جامعه‌ی آموزشی را مشخص می‌کند.
  • برخی از درس‌های پیشرفته‌تر متمم، منحصراً برای کسانی که در کل متمم یا در برخی درس‌های خاص، یک حداقل امتیاز آموزنده‌ را کسب کرده‌اند، نمایش داده می‌شود.
  • در هر درس، به صورت مستقل از سایر دروس، متممی‌های برتر مشخص شده و در شروع درس معرفی می‌شوند تا متممی‌های جدید، بهتر بدانند که باید برای یادگیری عمیق‌تر و بهتر مفاهیم (در آن درس خاص)، به نظرات چه کسانی مراجعه کنند.

4040- متممی‌های برتر در هر درس، چگونه انتخاب می‌شوند؟

برای اینکه مکانیزم امتیازدهی و ارزیابی متمم دقیق‌تر باشد، در هر موضوع، فقط امتیاز آموزنده بر روی درس‌هایی که تمرین دارند و در بالای درس با علامت “تمرین دارد” مشخص شده‌اند، محاسبه و ارزیابی می‌شود.

البته این صرفاً برای نمایش متممی‌های برتر در آغاز هر درس است. اما متمم برای محاسبات داخلی خود و ارزیابی متممی‌ها و تعیین سطح دسترسی آنها، از معادلات دیگر خود استفاده می‌کند که بسته به موضوع و شرایط، اطلاع رسانی می‌شود.

4060 - چرا بعضی‌ حرف‌های معمولی امتیاز آموزنده‌ی زیادی دارند و بعضی حرف‌های خوب، امتیاز کم دارند؟

این مسئله کاملاً‌ طبیعی است. مدت‌ها دوستان متممی به یکدیگر امتیاز آموزنده می‌دادند و وسواس کمی در این زمینه داشتند.

متمم، با استفاده از مکانیزم‌های تحلیلی خود، امتیازهای آموزنده‌ی احساسی و یا مبتنی بر ملاحظات دوستی و امتیازهای مبتنی بر محتوا را از یکدیگر تفکیک می‌کند و مکانیزم خوشه بندی امتیازها در متمم، هر روز، هوشمند‌تر می‌شود.

شاید جالب باشد که بدانید حتی قبل از اعلام رتبه‌های برتر هر درس، شاخص‌های ما به تدریج، وسواس بیشتر در اعطای امتیاز را گزارش می‌دادند و حتی بعد از اعلام رتبه‌های برتر، می‌بینیم که بسیاری از دوستان، به بازنگری در امتیازهایی که به دیگران داده‌اند، مشغول‌ هستند.

بنابراین، قطعاً در آینده، توزیع امتیازهای آموزنده، اعتبار بیشتری پیدا خواهند کرد.

متمم برای حصول اطمینان از مکانیزم ارزیابی، راهکارهای متعدد دیگری هم دارد که فعلاً‌ موارد زیر را راه اندازی کرده است:

  • ارزیابی موقت توسط هیات علمی متمم و ثبت پنهان آن با هدف هوشمند کردن سیستم ارزیابی اتوماتیک
  • تشویق دوستان ارزیاب متمم برای بازبینی و بررسی نظرات دوستان دیگر
  • اعتبارسنجی امتیاز “آموزنده بود” هر یک از متممی‌ها. هر یک از دوستان متممی، امتیاز اعتباری بین صفر و یک دارند که صفر به معنای امتیازدهی احساسی مستقل از محتوا و یک به معنای امتیازدهی دقیق بر اساس محتوا است. مثلاً ضریب ۰٫۸۷ نشان می‌دهد که یک دوست متممی، عمده‌ی امتیازهای خود را بر اساس منطق داده و برخی را به دلیل ملاحظات دوستی و یا هیجان زدگی احساسی اعطا کرده است. متمم هنوز در مورد انتشار این ضریب در پروفایل متممی‌ها تصمیم نگرفته است. ولی حتی به فرض تصمیم به نمایش، این ضریب در پروفایل هر یک از دوستان و فقط برای خود ایشان نمایش داده خواهد شد.
  • بالا آوردن ویرایش جدید درس‌های قبلی در صفحه اول با هدف دیده شدن کامنت‌ها و نظراتی که مدت قابل توجهی از مطرح شدن آنها گذشته است.

در آینده‌ی نزدیک، مکانیزم دیگری هم معرفی خواهد شد که دوستان، بتوانند برخی نظرات خود که می‌بینند در میان نظرهای دیگران (یا حتی نظرات خودشان) گم شده و به فراموشی سپرده شده است را به متمم اعلام کنند تا سیستم اتوماتیک Content Promotion، آن دیدگاه را به بهانه‌ها و شکل‌های مختلف نمایش داده و برای آن امتیاز کسب کند.

4070 - تا این لحظه در کدام درس‌ها می‌توانم فهرست متممی‌های برتر را ببینم؟

فعلاً فهرست متممی‌های برتر در درس‌های زیر ثبت شده (و به صورت پیوسته به روز می‌شود):

تسلط کلامی

طراحی سیستم فروش

مهارت فروش

تفکر سیستمی

ایمیل مارکتینگ

متمم ارزش هر ثانیه از زمانی که دوستان متممی برای تهیه و تنظیم و تدوین هر یک از نظرات خود صرف می‌کنند می‌داند و خود را مسئول می‌داند با سرمایه گذاری مناسب و طراحی زیرساخت‌های تکنولوژیک ضروری و پیاده سازی تدریجی آنها، نشان بدهد که این سرمایه را ارج می‌نهد و در نگهداری و عرضه مناسب آن به علاقمندان آموزش و یادگیری، تمام تلاش خود را به کار گیرد.

 

سوالات متدوال متممی‌ها در مورد ثبت نام   سوالات متدوال متممی‌ها در مورد محتوا   سوالات متداول در مورد کامنت گذاری در متمم