Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

افزایش عزت نفس: هفته‌ی اول از برنامه پنج هفته‌ای


سلام
* طی هفته های اخیر و با جلو رفتن تدریجی بحث عزت نفس، من هم – مثل اکثر دوستان – تاثیر مثبت مباحث رو تو خودم دیدم:
عملا می‌بینم که با اطرافیانم (از مشتری ساده تا مدیر فروش و مدیرعامل شرکت های مختلف) بهتر تعامل می‌کنم. هم راحت تر هستم؛ هم حواسم هست که از کیسه عزت نفسم خرج نکنم: اینکه (تا حد امکان) دروغ نگم؛ خودمو کوچیک و خوار نکنم؛ نقش بازی نکنم؛ همینطور که خودم و قابلیت ها و توانایی‌هام رو به عنوان یک انسان قبول دارم (هم بصورت کلی و هم در حوزه تخصصی خودم)، دیگران رو هم ببینم و نقش اون‌ها رو در جامعه به رسمیت بشناسم ..
* نکته ای که به نظرم میرسه، در ارتباط با هدف این درس یعنی «توجه آگاهانه به بحث عزت نفس»، مربوط به دورانی هست که بحث عزت نفس رو نمی‌دونستیم و نتیجه اش این می‌شده که هر از چند گاهی، عزت نفس ما به‌شکلی کاملا بی‌پناه، مورد هجوم دیگران – و خودمون – قرار می‌گرفته.
مثلا برای من، گاهی بوده که اساتید ناعزیزی در دانشگاه داشته باشم. افرادی که مدام دانشجوها رو تحقیر می‌کردن و دانشجوها باید همیشه در محضر اون‌ها خاکسار می‌بودند ( الان که فکر می‌کنم، حس می‌کنم تسلط کامل بر کلاس و تحقیر دانشجو، احتمالا برای کنترل کلاس و پوشاندن ضعف‌هاشون بوده). هر چند خیلی اوقات در دام نمی‌افتادم (مثل اون وقتی که استادم تهدیدم کرد؛ ولی من هم‌کلاسی ام رو نفروختم :) )، ولی گاهی هم بوده که از کیسه پرارزش عزت نفسم خرج کرده باشم (مثل وقتی که مجبور شدم به خاطر غرور بیجای یکی از اساتید و در موضوعی که اصلا ایراد از من نبود، ازش عذرخواهی کنم. هنوز هم وقتی یاد اون ماجرا می‌افتم، حسم بد میشه :( )..
به خاطر این آگاهی بخشی، به متمم مدیونم.
ممنون که هستید :)