Menu
نویسنده مطلب : محمد حجی

مطلب مورد بحث:

مبانی تحلیل سیستم (اجزا، روابط، هدف)


تمرین درس مبانی تحلیل سیستم
یک سیستم مشخص را در ذهن خودتان تصور کنید و سعی کنید اجزای اصلیِ آن سیستم و روابط بین آن‌ها را مجسم کنید (شاید هم بخواهید روی کاغذ برای خودتان اجزا و روابط‌شان را ترسیم کنید).
آیا می‌توانید به دو المان از آن سیستم اشاره کنید که با افزودن یک رابطه میان آن‌ها، تغییری جدی در ساختار و عملکرد آن ایجاد شود؟
توضیح: قرار نیست یک تحلیل عمیق و جدی سیستمی داشته باشیم. همین‌که به رابطه‌ها فکر کنیم و بتوانیم روابط فرضی جدید را تصور کنیم برای این درس کافی است.
با در نظر گرفتن یک نانوایی میتوان اجزای زیر رو برشمرد:
– مالک و صاحب امتیاز
-کارکنان
– خریداران
-سیستم توزیع آرد
-بازرسان بهداشت و تعزیرات
– شیوه تولید – سنتی – نیمه مکانیزه یا تمام مکانیزه
روابطی که در  این سیستم خیلی برجسته هست رابطه مالک با کارکنان/ مالک با سیستم توزیع آرد / مالک با بازرسان / کارکنان با خریداران / مالک با شیوه تولید است
به نظرم میرسد که اگر مالک نانوایی برای کسب سود بیشتر به جای کاهش وزن نان اقدام به خرید یک دستگاه مکانیزه تولید نان کند هم باعث کاهش هزینه دستمزد و بیمه خواهد شد ، هم کیفیت نان بهبود یافته دور ریز کم تری خواهد داشت / هم این که تعطیلی نانوایی و سایر چالشهای غیر ضرور به دلیل کمبود نیروی کار کاهش خواهد یافت و این تاثیر بیشتری در حفظ رابطه مثبت با بازرسان بهداشت و تعزیرات و همچنین جلب رضایت مشتریان خواهد داشت

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟