Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

تعریف سیستمهای پیچیده (۱): درباره تفاوت گربه و ماشین لباسشویی


جزیزه هرمز و داستان توسعه ی آن:

چند سال پیش، مثلا حدود ۱۰ سال پیش، جزیزه هرمز یک جزیزه بسیار بدوی از نظر مینیمم های شهری به حساب می آمد.

رفت و آمد به آنجا با قایق موتوری انجام می گرفت و هنگام پهلو گرفتن قایق، به دلیل نبودن اسکله، باید وسط آب می پریدی تا به ساحل برسی.

به آن صورت خبری از خانه های مرسوم نبود. در عوض چادرهای سیاه رنگی که ساکنین آنجا هم در آن زندگی می کردند و هم با امکاناتی که جزیزه به آنها داده بود، مانند خاک رنگی و صدف و ماهی، محصولاتی را به بازدید کنندگان می فروختند.

پیدا کردن غذا در جزیزه هرمز کار راحتی نبود و باید برنامه ریزی زمانی را طوری انجام میدادی که به موقع ناهار یا شام نرسیده، جزیره را ترک میکردی.

دو سال پیش به پیشنهاد دوستی دوباره به جزیره هرمز رفتیم. این بار با صحنه عجیبی روبرو شدیم. هرمز صاحب یک اسکه و جزیزه شبیه یک شهرستان کوچک شده بود. خیابان کشی، ایجاد وسایل حمل و نقل مسافر مثل موتور و سه چرخه جزو این تغییرات بود. در ابتدای ورود یک چیز زیاد شنیده میشد: موزه دکتر نادعلیان.

ایشان در جزیره شروع به اقداماتی در جهت توسعه برداشته بودند. به زنان جزیره یاد داده بودند که با خاک های رنگی و کم نظیر جزیره تابلوهای کوچک و بزرگ و برخی صنایع دستی دیگر درست کنند.

به تدریج زنان درآمد کسب کرده بودند و محصولات آنها مسافران را یا از دید حمایتی یا زیبا شناسی جذب کرده بود.

روند توسعه آغاز شده بود و به تدریج زنان با پختن غذاهای جنوبی شروع به رستوران داری کرده بودند. در حالیکه مردان آنها حمل مسافران و راهنمایی مسافران را به عهده گرفته بودند، آنها نیز مسافران را در خانه های گلی شان اسکان می دادند.

تا اینجای داستان خوشحال کننده و امیدوارکننده بود. اما وسط این تغییرات خوشایند یک خبر اما نگران کننده بود: آغاز صادرات و فروش خاکهای رنگی جزیره. 

به نقل از برخی از افراد محلی، حتی خریدارانی از ژاپن برای بازدید خاک جزیره آمده بودند و خاک بعد از آن، نه کیسه کیسه ، که کامیونی از جزیره خارج میشده است.

حال سوال اینجاست:

آیا روند توسعه این معضل زیست محیطی را کمک کرده است؟ آیا باید هرمز را به همان شکل که بود بکر رها میکردند؟ آیا می توان نقش دکتر نادعلیان و نگرش توسعه مدار او ، اما به نظر من غیر سیستمی ایشان، باعث نشده است که بقیه متوجه ارزش اقتصادی خاک شوند؟ یا اینکه ورود ایشان و اقدامات شان، و در عین حال رفت و آمد توریست ها و تعاملات مردم جزیره با آنها، بالاخره این روند را کلید می زد؟

به نظر من این موضوع را اگر زیادی ساده کرده باشیم ( ماشین لباسشویی) به دکتر نادعلیان شاید برسیم. اما وقتی دقیق تر نگاه کنیم، شاید به یک سیستم از نوع ” گربه” برسیم که یافتن دلایل رفتاری آن، آنقدرها هم ساده نباشد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟