Menu
نویسنده مطلب : حمیدرضا نوروزی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


صورت مسئله: چند سال پیش برادرم قصد راه اندازی یک کسب و کار کرد: فروش سخت افزار کامپیوتر. در آن مقطع من تصمیم به حمایت مالی و تشویق او گرفتم. البته حمایت مالی من به نوعی سرمایه گذاری برای خودم هم بود. علیرغم احتیاط و مخالفتهای خانواده من تنها حامی او بودم. کسب و کاری که در نهایت به ورشکستگی منتهی شد و علاوه بر از دست رفتن سرمایه من، اقساط وام های بانکی با بهره بسیار زیاد نیز برای خود او برای چند سال به جا ماند. الان که به شرایط آن زمان فکر میکنم می بینم تصمیم حمایت من یک تصمیم کاملا احساسی برای اشتغال او در شهر محل سکونت و دور نشدن از خانواده بود.
بعد از اجاره مغازه و شروع کار مشکلات یکی پس از دیگری خود را نشان می دادند. علیرغم آشنایی نسبی با کامپیوتر، تخصص نداشتن در کار سخت افزار و عدم آشنایی کافی به بازار باعث عدم موفقیت شد. در سال اول هر دلیلی که برای موفق نبودن کسب و کار ارائه می دادیم معمولا منتهی به سرمایه در گردش کم بود: عاملی که باعث شد همه پس انداز من و مبالغ زیادی وام بانکی توسط خودش اخذ و به فروشگاه تزریق شود. ولی مشکلات کماکان پابرجا بود و کمترین سودی از فروشگاه حاصل نمی‌شد.
سیستم‌ها و قطعات لوکس و گرانی که خریداری شده بود در یک شهر کوچک مشتری چندانی نداشتند. تا چشم بر هم میزدی سررسید قسط وام بانکی و اجاره فروشگاه فرا می‌رسید.
حتی با گذشت دو سال از شروع فعالیت، با وجود اینکه تغییرات مثبت چندانی در وضعیت فروشگاه دیده نمی شد هر موقع که او احتیاج به نقدینگی جهت خرید اجناس برای فروشگاه داشت من به علت ترس از دست دادن سرمایه گذاری هر دفعه اقدام به تزریق پول به فروشگاه می کردم.
تصمیم: حمایت مالی و تشویق به شروع کسب و کار توسط برادر
توصیه من به حمیدرضای چند سال قبل:
۱- تصمیم بر شروع کسب و کار یک تصمیم کاملا از نوع سیستم دو با محاسبات و تجزیه و تحلیل پیچیده می‌باشد. آیا برای حمایت از برادرت تصمیم از نوع دو گرفته‌ای و کلیه جوانب قابل تصور را در نظر گرفته‌ای و یا یک تصمیم کاملا احساسی و از نوع سیستم یک؟
هدف از حمایت برادرت چیست؟ آیا جز اینکه در این کسب و کار موفقیت پایدار داشته باشد؟ پس چرا قبل از شروع فعالیت با هم در مورد بازار قطعات کامپیوتری تحقیق و بررسی نمی‌کنید.
۲- آیا برادرت در زمینه سخت افزار تخصص خاصی دارد؟ آیا با بازار قطعات کامپیوتر آشناست؟ اگر تخصص کمی در سخت افزار دارد بهتر است قبل از شروع کسب و کار او را قانع کنی یک دوره آشنایی با سخت افزار کامپیوتر سپری کند.
۳- بر اساس آموخته های درس هشت خرده مهارت تصمیم گیری، آیا جایگزین دیگری (Alternative) برای سرمایه گذاری و کارآفرینی وجود دارد. با شروع فعالیت در زمینه مورد نظرتان چه هزینه فرصتهای از دست رفته‌ای (Opportunaty Cost) خواهید داشت؟ تحمل ریسک شما (Risk Tolerance) در این زمینه (بخصوص از دست رفتن سرمایه) چقدر است؟
در مقابل شغلی که ایجاد می‌کنید از چه چیزهایی باید چشم پوشی کنید؟ (Tradeoffs)
ضمناً باید در نظر داشته باشی که بعد از شروع کسب و کار، تصمیمت به سادگی و بدون هزینه قابل برگشت نیست.
۴- بعد از راه اندازی کسب و کار با توجه به سن پائین و بی تجربه بودن برادرت، چگونه بر کار او نظارت خواهی کرد؟ باید به صورت مستمر بر کار فروشگاه نظارت داشته باشی تا حساب از دست برادر بی تجربه‌ات در نرود. با توجه به تغییر سریع تکنولوژی قطعات کامپیوتر، باید نسبت به خرید بیش از اندازه و انبار کردن اجناس (در یک شهر کوچک) پرهیز کنید تا هزینه از دست رفته‌ای بابت قطعات از رده خارج شده نداشته باشید. از خوش بینی بیش از حد به بازار پرهیز کنید.
۵- مواظب باش در مورد محاسبه احتمالات (با بار معنایی مثبت: بازدهی سرمایه‌گذاری) دچار هیوریستیک (میان‌برهای مغز) نشده باشی. سعی کن برادرت را قانع به سپری کردن حداقل یک دوره کوتاه مدت بازاریابی و فروش بکنی.
۶- یک توصیه بسیار مهم: در صورتیکه بعد از سنجیدن کلیه جوانب باز هم تصمیم به سرمایه گذاری در طرح مورد نظرتان شدید، حتما در پایان سال اول عملکرد، بازدهی کسب و کار خودتان را بسنجید؛ اگر بازدهی کم یا منفی بود اصراری به ادامه کار کردن نداشته باشید. به زبان عامیانه جلوی ضرر را از هرجا بگیری منفعت است. در دروس تصمیم گیری برای این امر اشاره به ترس از دست دادن و حفظ وضعیت موجود شده است: ترس از دست دادن سرمایه گذاری.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟