Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

اثر آیکیا | دلبستگی به آن‌چه خود ساخته‌ایم


محصولات آیکیا همیشه برای من حس خوبی ایجاد نمی‌کنن. چند بار پیش اومده که بعد از خرید چنین محصولاتی چند پیچ و مهره اضافه آوردم یا کلاً یه چیز دیگه ساختم که هر کاربردی داشته به غیر از کاربری اصلی که برای محصول تعریف شده بوده.
عموماً وقتی سطح دشواری مونتاژ محصول کم باشه، تمایل بیشتر به خرید کردن اون دارم اما نهایتاً اگه بتونم از عهده‌اش بربیام، ارزش‌گذاری و احساس مالکیتی که نسبت به اون احساس می‌کنم، خیلی بیشتر از موقعیت‌های ساده‌تر تجربه شده است.
 
نمونه‌ای از تجربۀ اثر آیکیا رو میشه در روابط بین افرادی صمیمی که روی موفقیت هم تأثیر مثبت میذارن مشاهده کرد.
این افراد ممکنه دو دست، معلم و دانشجو، دو همکار یا کسانی باشن که با هم ارتباط عاطفی یا خانوادگی دارن. رشد و موفقیت طرف مقابل  و ارزش حضور اون یا ارزش فعالیت‌هایی که انجام میده، می‌تونه بیشتر از مقدار واقعیش برآورد بشه یا حس نزدیکی و تعلق بیشتری رو ایجاد کنه.
 
نمونه دیگه مربوط به وقتی هست که برای شرکت نوپامون یه سری نمودار و جدول و فرم‌هایی برای ثبت فعالیت‌های مرتبط با مشتریان طراحی کرده بودم.
بعدازاینکه قرار شد سیستم CRM در شرکت راه‌اندازی بشه و مسلماً خیلی از ابتکارات من تو این راه به هدر می‌رفت، ناخودآگاه مخالفتی جدی با این قضیه داشتم و دلم نمی‌خواست حتی به قیمت بالا رفتن کیفیت کارم و ساده‌تر شدن کارها، از اون فرم‌ها و نمودارها دل بکنم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟