Menu
نویسنده مطلب : علی نظیری

مطلب مورد بحث:

تعریف حمایت اجتماعی چیست؟ معرفی انواع حمایت های اجتماعی


حمایت احساسی و هیجانی:

۱- وقتی آدم به‌خاطر مریضی، بستری می‌شه؛ گویا کودکی می‌شود در طلب محبت! چشم به انتظار دوستان برای عیادت آمدن!

۲- وقتی به موفقیتی در شغل یا تحصیل و… می‌رسه (در هر سنی)، باز انتظار دریافت تشویق و تبریک، گویا در درون او ناخودآگاه به جوشش درمی‌آد!

 

حمایت ابزاری:

۱- در دوران مدرسه برخی وقت‌ها خودم یا یکی از دوستان نزدیکم، غذایی به مدرسه نمی‌بردیم و وقتی طرف مقابلت از کیفش یه لقمه خوشمزه یا کیکی یا هر چیزی درمی‌آورد و با من تقسیم می‌کرد و برعکس.

 

2- چند سال پیش ورشکست شده بودم و واقعا طعم تلخ نداری رو با تموم وجودم چشیدم، نشستم و فکر کردم که حداقل کاری که می تونم انجام بدم چیه؟ دیدم با امکانات کم، می تونم غذای خونگی بپزم و خودم ببرم به مشتریان تحویل بدم اما حتی پولی برای خرید امکانات اولیه نداشتم و چون دوستانم نسبت به خصوصیات اخلاقیم آشنا بودن و می دونستن که ازشون کمک مالی قبول نخواهم کرد لذا با یه حرکت متفاوت منو سورپرایز کردن! یکییشون اجاق گاز اضافی داشت و برام آورد، اون یکی ابزار پخت و پز رو اورد، برای این که به غرورم برنخوره، همسر دو تا از رفقام اعلام امادگی کردن که ما غذاها رو می پزیم و بالاخره کار رو شروع کردم، حتی موتور نیز نداشتم که ببرم غذاها رو تحویل بدم و یکی از دوستام برام دوچرخشو اورد و دیدم باز نیز نمی شه و خیلی سخته و خلاصه معرفی کردن به یکی از اشناهاشون و اقساطی برام موتور خریدن و گفتن خودت اقساطشو بده و اینجوری خیلی حمایتم کردن که مدیونشونم و بعد از یه مدت که چند تا از طلب هام، وصول شد و اروم اروم برگشتم به کار اصلی خودم!

 

حمایت اطلاعاتی:

۱-در دوران ورشکستگیم، وقتی به مادرم و پدرم زنگ می زدم و می گفتن: خدا بزرگه پسرم، دنیا به اخر نرسیده! دعای ما همیشه کنارته! این حرفشون، جهت دید منو به سمت خدا هدایت می کرد و به نوعی اطلاعات معنوی بود.

۲- وقتی در مورد کتاب معتبر و علمی از متمم کمک می گیرم و اون منو به بهترین منابع وصل می کنه.

 

حمایت در زمینه ارزیابی و شناخت:

۱- یکی از دوستانم بعد از فوت همسر و فرزندش در تصادف، بسیار غمگین و ناامید شده بود و مدتی به سمت مواد مخدر رو اورد و خلاصه ما نسبت بهش احساس تعهد می کردیم و جمع شدیم و اون رو به جایگاه اصلی و حقیقی خودش برگردوندیم. کسی که شده بود خیلی حقیرتر از خود واقعیش بود پس سعی کردیم به جایگاه والای خودش برگرده و شکر که موفق شدیم البته با کمک NA

 

2- یه مدتی به شدت ایده پرور بودم و توی ذهن خودم درگیر ایده ها بودم تا این که یکی از دوستان خوبم، به من اروم اروم یاد داد که تا دلت بخواد ایده هست ولی تمرکز روی یک کار راه نجات هست (البته بعد از تحقیق و بررسی منطقی و نه وسواسی) و این که اموختم زمانی که به کاری تمرکز می کنم تا به سرمنزلش برسونم؛ هر جا که متوجه شدم که این کار اون بازدهی لازم رو نداره، بتونم از قدرت انعطاف استفاده کنم و خودم رو در درون یک کار ناموفق به زور و اصرار غرق نکنم.

 

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟